
Przebarwienia na twarzy: są na nie sposoby! Zobacz, jakie kremy na przebarwienia i zabiegi poleca ekspertka
Latem, nawet kiedy pamiętamy o ochronie słonecznej i wiemy, że kremy z filtrem to nie wszystko, często i tak po wakacjach zauważamy, że na naszej twarzy pojawiły się przebarwienia. Najpierw mamy nadzieję, że „same znikną”, po pewnym czasie zauważamy, że wciąż mają się świetnie, a z roku na rok przybywa ich coraz więcej. Aby nie dopuścić do ich powstanie, ważne jest by znać mechanizm ich powstawania i prawidłowo chronić skórę, ale też np. unikać niektórych leków, które mogą mieć właściwości światłouczulające lub nie stosować bezpośrednio przed ekspozycją słoneczną perfum z alkoholem.
A co zrobić, kiedy już przebarwienia się pojawią? Są na to trzy sposoby: kremy rozjaśniające – głównie z witaminą C, peelingi z kwasami i zabiegi laserowe. Ale po kolei.
Aleksandra Szajewska: Czy plamy pigmentacyjne i przebarwienia to ten sam rodzaj zmian?
dr Aleksandra Jagielska: Plamy pigmentacyjne to niekoniecznie to samo co przebarwienia. Plamą pigmentacyjną w dermatologii określamy grupę wykwitów skóry związana ze zmianami zabarwienia w obrębie danego fragmentu skóry, co wiąże się z odkładaniem barwnika w jej obrębie. Plamy pigmentacyjne to np. oprócz przebarwień, piegi, plamy soczewicowate czy plamy starcze.
Jak powstają przebarwienia?
Przebarwienie, czyli ciemniejsze plamy na skórze powstają, gdy nieprawidłowo działają melanocyty – komórki wytwarzające barwnik skóry melaninę. Czasem jest ich w niektórych miejscach za dużo, mogą być też nadmiernie aktywne np. przy ekspozycji na słońce, stanach zapalnych, uszkodzeniach skóry lub zaburzeniach hormonalnych w stosowaniu niektórych leków i produkować tego barwnika zbyt dużo.
Przebarwienia na twarzy zależą od fototypu skóry
Czy rodzimy się ze skłonnością do przebarwień? Czy bardziej narażone na nie są niektóre fototypy skóry?
Niektóre fototypy mogą być bardziej narażone na przebarwienia. U osób z bardzo jasnym fototypem pierwszym pod wpływem promieniowania słonecznego i upośledzonego mechanizmu wytwarzania melaniny może dochodzić do punktowego jej gromadzenia w miarę upływu lat i takie osoby mają np. liczne piegi i plamki rozsiane na skórze całego ciała. Natomiast u kobiet z ciemniejszą karnacją i ciemniejszymi tęczówkami łatwiej mogą pojawiać się przebarwienia pochodzenia hormonalnego jak chloasma czy melasma.
Dlaczego, jeżeli za pigmentację odpowiadają głównie zmiany hormonalne, to najwięcej plam pojawia się po ekspozycji słonecznej?
Pod wpływem promieniowania UV dochodzi do aktywacji nadmiernej produkcji melaniny, a zaburzenia hormonalne jeszcze bardziej w niektórych miejscach mogą nasilać ten proces i powodować nierównomierny rozkład barwnika.
Krem z filtrem to podstawa
Jak można się przed nimi uchronić, czy fotoprotekcja, to wystarczające zabezpieczenie?
Należy pamiętać o właściwej fotoprotekcji, o nakładaniu kremu z filtrem przed wyjściem z domu, o powtórzeniu jego aplikacji, gdy przebywamy dużo na świeżym powietrzu czy uprawiamy sport. Pamiętajmy też, że szyby w oknach czy samochodzie przepuszczają promieniowanie UVA, które penetruje w głąb skóry i jest emitowane przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Trzeba też pamiętać, że niektóre leki czy suplementy diety oraz kosmetyki mogą zawierać substancje światłouczulające i nasilają przebarwienia.
Czy takie „pamiątki z wakacji” mogą cofnąć się same?
Przebarwienia, jeśli się pojawią, to rzadko cofają się same. Mogą zblednąć w okresie jesienno-zimowym i na wiosnę ponownie powrócić.
Witamina C, retinol i kwasy
Jak można rozjaśnić lub usunąć przebarwienia w domu?
Należy stosować odpowiednio dobraną pielęgnację domową, dobrze sprawdza się stosowanie codziennie serum z vitaminą C o stężeniu minimum 10%, retinolu w okresie jesienno-zimowym czy kremów peelingujących z dodatkiem kwasu migdałowego, glikolowego czy kojowego.
Jakich składników poza wymienionym szukać jeszcze w kremach rozjaśniających?
W rozjaśnianiu przebarwień sprawdza się też arbutyna i morwa biała.
Zabiegi laserowe i peelingi
Jakie zabiegi w gabinetach są najbardziej skuteczne i kiedy można je wykonywać?
Zabiegi gabinetowe są najskuteczniejsze, jeśli chodzi o usuwanie przebarwień. Należą do nich specjalistyczne lasery, IPL-e, peelingi. Niektóre powinno się wykonywać w okresie jesienno-zimowym z odpowiednią pielęgnacją skóry w warunkach domowych i stosowaniem dobrej jakości kremów z filtrem. Wyjątkową skutecznością od lat cieszą się zabiegi Cosmelan czy Dermamelan, które wykonywane pod kontrolą lekarza mogą być przeprowadzone, oczywiście z zachowaniem odpowiednich reguł postępowania, w zasadzie przez cały rok, nawet w okresie letnim.
***
Dr Aleksandra Jagielska – dermatolożka, lekarka medycyny estetycznej, założycielka i właścicielka Kliniki STHETIC (www.sthetic.pl). Międzynarodowa wykładowczyni na światowych kongresach medycyny i dermatologii estetycznej, trenerka technik zabiegowych. Autorka licznych publikacji do prasy branżowej i kobiecej, ekspert programów TV.