
Naturalne kosmetyki do makijażu też mogą być trwałe. I dają efekt glamour
Już starożytni Egipcjanie stosowali makijaż w celu podkreślenia urody, a Kleopatra mocno akcentowała oczy i usta. Podstawę makijażu stanowił kajal będący mieszanką ziół połączonych z odrobiną oleju lub masła ghee, a czasem także sproszkowanymi minerałami. Kosmetyki ekologiczne jeszcze niedawno były uważane za niszowe, natomiast obecnie sięga się po nie coraz chętniej. Ich jakość często przerasta produkty z popularnych drogerii. Ekomakijaż wcale nie musi oznaczać „zero makijażu”, a do naturalnej pielęgnacji można włączyć kosmetykę kolorową!
Czytaj też: Uroda bez wychodzenia z domu – pielęgnacja w czasach izolacji
Dlaczego warto stosować naturalne kosmetyki do makijażu?
Najważniejszą korzyścią kosmetyków naturalnych jest zapewnienie naszej skórze i ciału ulgi od substancji chemicznych. Do tego dochodzą argumenty etyczne związane ze środowiskiem naturalnym. Nie każdy wie, że popularnie stosowany kolagen jest pozyskiwany ze zwierzęcych ścięgien i chrząstek. Bazę większości pomadek stanowi tani olej palmowy, którego produkcja wiąże się z wyniszczeniem lasów deszczowych, w konsekwencji czego nasza planeta jest pozbawiana „płuc”, a liczne gatunki zwierząt, np. orangutany, znajdują się na skraju wymarcia.
Naturalne kosmetyki do makijażu są wolne od substancji rakotwórczych, nie zatykają porów i pozwalają skórze oddychać. Podkłady dobrze kryją, a cienie, róże oraz szminki posiadają zarówno lekki, jak i wysoki stopień pigmentacji – dla kobiet preferujących delikatny lub też mocniejszy makijaż. Naturalne składniki nie podrażniają oczu ani skóry wokół oczu. Ich proces produkcji jest przyjazny dla środowiska.
Z czego powstają naturalne kosmetyki?
Kosmetyki naturalne lub organiczne są wytwarzane z roślin oraz minerałów, czasem również pochodzenia zwierzęcego, jak na przykład wosk pszczeli. Powstają w wyniku prostych reakcji chemicznych przy użyciu nieskomplikowanych technologii. Są perfumowane przy użyciu olejków eterycznych. Podstawę naturalnych szminek stanowią oleje, na przykład olej rycynowy, olej jojoba, migdałowy czy kokosowy. Podkłady pod makijaż tworzy się na bazie mineralnych ekstraktów z organicznych soków (na przykład aloe vera) lub olejów, a środki konserwujące – z olejków eterycznych – neem, marchwi, lawendy, cedru, olibanum. Ponieważ naturalne podkłady nie zawierają silikonów, ich konsystencja nie jest tak gładka jak w przypadku nie kosmetyków syntetycznych. Z tego powodu lepiej nakładać je opuszkami palców niż pędzlem.
Naturalne kosmetyki: produkty mineralne, czyli jakie?
Ważną grupą kosmetyków kolorowych są kosmetyki mineralne, których podstawę stanowi na ogół kilka składników – rozświetlająca mika, nadające kolor tlenek żelaza i tlenek tytanu, zapewniający ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV tlenek cynku, czy stearynian magnezu o właściwościach przeciwzbrylających. Wiele firm produkuje cienie do oczu z czystych minerałów. Na ich bazie nie rozwiną się bakterie – stąd długi termin przydatności. Natomiast sam olej mineralny (oznaczane jako Mineral oil, Petrolatum, Paraffin oil, Paraffinum liquidum) wchodzący w skład licznych kosmetyków z naturalnymi minerałami ma niewiele wspólnego, jest on produktem ropopochodnym. Czyli używając go, aplikujemy na twarz przetworzoną benzynę.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze naturalnych kosmetyków?
Możemy sięgnąć po kosmetyk z certyfikatem ekologicznym, reklamowany jako mineralny lub naturalny. W drugim przypadku warto zwrócić uwagę na skład. Substancje, których należy unikać, to przede wszystkim konserwujące parabeny, ftalaty, olej mineralny, propylen glycol, silikony. Kumulują się w organizmie, wywierając niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i udowodniono ich działanie rakotwórcze. Sprawdzajmy, czy produkt nie był testowany na zwierzętach. Pędzle do makijażu powinny być syntetycznie i niealergizujące, wyprodukowane bez zadania krzywdy zwierzętom. Liczy się także opakowanie – idealnie, aby pochodziło z recyklingu, zawierało środki przyspieszające proces rozkładu. Unika się podwójnych opakowań. Niektóre marki doszły do tak wysokiego poziomu proekologicznej wirtuozerii, że nawet farba drukarska jest produkowana na bazie soi zamiast powszechnie stosowanego ołowiu.
Czytaj też: 9 baz pod makijaż, które szybko poprawią wygląd twojej cery
Ekomakijaż coraz popularniejszy
Po całym dniu nie zapomnijmy usunąć makijaż równie naturalny środkiem i nałożyć krem. To, że kosmetyk jest naturalny, nie oznacza, że nie będzie uczulał. Najczęściej alergie powodują takie składniki, jak olejek z drzewa herbacianego, lawendy oraz inne olejki, również aloe vera.
Na Zachodzie poza niezliczonymi markami organicznymi, te popularne redukują zawartość chemikaliów, a znane marki posiadają także linię produktów organicznych. My również stopniowo wymieniamy zwykłe kosmetyki na te naturalne. Na szczęście na rynku kosmetyków eko mamy coraz większy wybór również jeżeli chodzi o kosmetykę kolorową.
Czytaj też: Pędzle do makijażu – sprawdzamy, czym się różnią i czy rozmiar ma znaczeni