
Top 10: Najlepsze mgiełki do twarzy i ciała – nie tylko na plażę
Mgiełka do ciała to nie jest kosmetyk pierwszej potrzeby, ale kto pierwszy raz ją wypróbuje, nie będzie już sobie wyobrażał bez niej lata (a szczególnie wakacji nad morzem).
Latem w naturalny sposób rezygnujemy z kosmetyków o bogatych konsystencjach i przestawiamy się na lekkie fluidy i żele. Znam nawet osoby, które w trakcie upałów w ogóle nie używają kremów do twarzy i balsamów do ciała, bo „się kleją”. I ja to wszystko rozumiem, ale musimy pamiętać o dwóch zasadach. Po pierwsze – koniecznie używamy kremów do twarzy i sztyftów z filtrami UV oraz kosmetyków przeciwsłonecznych do ciała. Jeżeli ty też latem unikasz ciężkich konsystencji, w naszym rankingu poza klasycznymi kremami z filtrem znajdziesz dużo lżejsze dwufazowe spraye, fluidy i nowość – wody UV. Po drugie – nie zapominamy o nawilżaniu skóry i tu z pomocą przychodzą nam mgiełki do ciała.
Woda termalna – jak jej używać?
Sama odkryłam ją dopiero kilka lat temu. Pierwszą, której używałam, była kultowa woda termalna Avène. Wzięłam ją na wakacje, a potem używałam przez całe lato. Taka mgiełka przynosi ukojenie przegrzanej, lekko już podrażnionej słońcem, piaskiem i słoną wodą skórze. Zapobiega też dalszemu parowanie wody z naskórka i przywraca jej właściwe pH. Trzeba tylko pamiętać, że czystą wodę termalną rozpylamy na twarz i ciało w odległości 20-30 cm, a następnie po 2-3 minutach usuwamy jej nadmiar chusteczką higieniczną lub wklepujemy w skórę. Chodzi o to, aby zawarte w niej składniki mineralne nie osiadły na twarzy.
Mgiełki zapachowe na bazie hydrolatów
Mgiełki do twarzy i ciała mogą zawierać wody termalne lub hydrolaty, czyli wody roślinne np. z malin lub melisy, sok z ogórka i aloesu, a także wody kwiatowe np. różaną, jaśminową, z lawendy. Wielką zaletą tych ostatnich jest cudowny, naturalny zapach. To dodatkowy plus, ponieważ w upalne dni (a przede wszystkim w trakcie opalania) powinno się unikać perfum na bazie alkoholu, który w reakcji ze słońcem może powodować przebarwienia skóry i alergie. Szczególnie polecam mgiełki z wodą różaną (lub te składające się z niej nawet w stu procentach!) ze względu na ich właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.
Mgiełki do ciała z filtrem UV
W ofercie firm kosmetycznych znajdziesz również bardzo praktyczne mgiełki z filtrami UV. Nie dają one tak szerokiej ochrony, jak kosmetyki przeciwsłoneczne, ale na pewno będą stanowiły świetne uzupełnienie dla klasycznego kremu z filtrem. A na plaży użycie produktu w sprayu (zamiast nakładania kolejnej warstwy kremu na nieco już spoconą i oblepioną piaskiem twarz) będzie dużo przyjemniejsze. Możesz nawet wybrać mgiełkę, która przyspiesza opalanie albo przedłuża jego efekty.
Zobacz, w jakie mgiełki warto zainwestować: