
Życie po śmierci – koncepcje, teorie i wierzenia
Śmierć to temat tabu. Nie lubimy, a często nawet nie umiemy o niej rozmawiać. Co się dzieje po śmierci? Czy życie po śmierci istnieje? Oto najczęstsze koncepcje życia pośmiertnego.
Życie po śmierci – judaizm
Żydzi wierzą w nieśmiertelną duszę oraz Boga, który będzie karał człowieka za wszystkie jego wybory dokonane w czasie życia ziemskiego. Co dokładniej dzieje się później z duszą? Tutaj jest wiele koncepcji wywodzących się z wielu szkół rabinackich. Niektórzy rabini dopuszczają istnienie reinkarnacji duszy, inne mówią o tym, że dusza idzie do raju lub czyśćca (gehinom).
W judaizmie odrzuca się koncepcję piekła. Dusza, która nie może iść do raju lub czyśćca, umiera. Wyznawcy judaizmu wierzą w zmartwychwstanie ciał, które ma się dokonać wraz z nadejściem Mesjasza. Następnie ma się odbyć Sąd Ostateczny.
Czytaj także: Temat śmierci stał się dla nas tabu – nie umiemy o tym rozmawiać, nie chcemy myśleć
Życie po śmierci – chrześcijaństwo
Większość chrześcijan wierzy w to, że śmierć człowieka jest związana z oddzieleniem się duszy od ciała. Po śmierci na duszę czeka sąd szczegółowy, w którym szatan będzie oskarżycielem. Bezpośrednio po nim dusza może wejść do nieba, czyśćca lub piekła (miejsca wiecznego potępienia). Chrześcijanie wierzą, że wraz z ponownym przyjściem Jezusa wszystkie ciała zmartwychwstaną, a następnie tajemnica życia pośmiertnego dopełni się wraz z Sądem Ostatecznym. Po nim ci, którzy żyli w miłosierdziu, pójdą na „zmartwychwstanie życia”, a reszta – na „zmartwychwstanie potępienia”.
Warto tu zaznaczyć, ze niektóre chrześcijańskie związki wyznaniowe odrzucają jakąkolwiek koncepcję życia po śmierci. Wymienić można tu na przykład świadków Jehowy, którzy uznają śmierć za przeciwieństwo życia, dlatego osoba, która zmarła, istnieje jedynie w pamięci Boga.
Życie po śmierci – buddyzm
Buddyzm odrzuca koncepcję jednej i niezmiennej duszy człowieka. Gdy człowiek umiera fizycznie, jego umysł ponownie kształtuje się, ale już w nowej istocie – człowieku, zwierzęciu, roślinie, bóstwie… Wędrówka z istoty do istoty może trwać w nieskończoność. Buddyści wierzą, że każdy ich uczynek wpływa na ich przyszłość. To prawo to karma.
Cykl ciągłej wędrówki z ciała do ciała nazywa się samsarą i może zostać przerwany jedynie ostateczne wyzwolenie, nazywane także nirwaną.
Życie po śmierci – islam
Muzułmanie wierzą, że po śmierci dusza człowieka spotyka dwóch aniołów: Nakira i Munkara, którzy zadają pytania o przebieg życia zmarłego. Dusze osób, które były bogobojne, będą zwrócone do ciała i zostawione w spokoju. W takim stanie mogą oczekiwać na Sąd Ostateczny. Grzesznicy będą poddawani torturze grobu. Osoby, które umarły jako męczennicy, mogą bezpośrednio trafić do raju.
W islamie wyróżnia się piekło, raj oraz niebiosa, których jest siedem. Osoba, która za życia była wierzącym grzesznikiem, ma szansę na wyjście z piekła i przejście bezpośrednio do raju lub do niebios. Osoby niewierzące będą wiecznie potępione.
Czytaj także: O ostatnim etapie życia, czyli znane cytaty o śmierci
Życie po śmierci – dowody naukowe?
Co jakiś czas dochodzą do nas informacje o tym, że naukowcy wreszcie znaleźli dowody na życia po fizycznej śmierci. Między innymi dr Sam Parnia i naukowcy skupieni w Projekcie AWARE badali pacjentów, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Okazało się, że połowa osób, która przeżyła, zachowała wspomnienia z okresu, gdy była w śmierci klinicznej. Badania były przeprowadzone w USA, Australii i Wielkiej Brytanii.
Z drugiej strony niektórzy naukowcy nie dają nam żadnych nadziei na to, że po śmierci może nas cokolwiek czekać. Taki pogląd popiera między innymi dr Carroll z California Institute of Technology, który wprost mówił, że znamy już prawa fizyczne rządzące naszym światem i nie ma w nich miejsca ani duchy, ani na dusze. Jest wielu ateistów i naturalistów, którzy mówią, nie możemy jasno stwierdzić, czy istnieje życie pozagrobowe. „Otóż możemy, przykro mi”– podsumowuje dosadnie dr Carroll.