Zasada Pareto, czyli reguła 80/20 zmieni twoje życie! Na czym polega i kiedy warto ją stosować?
Pexels.com

Zasada Pareto, czyli reguła 80/20 zmieni twoje życie! Na czym polega i kiedy warto ją stosować?

Zasada Pareto (nazywana również zasadą 80/20) doskonale sprawdza się w najróżniejszych dziedzinach życia. Można ją z powodzeniem wykorzystać w pracy, również przy prowadzaniu własnego biznesu, ale także przy planowaniu obowiązków i zarządzaniu własnym czasem.
Karolina Morelowska-Siluk
18.01.2021

Pewnie większość z nas słyszała kiedyś o zasadzie Pareto. Ma ona pomóc w zarządzaniu czasem i efektywnej pracy. Jej zamysł jest prosty: 20 proc. twoich wysiłków wpływa aż na 80 proc. efektów. Dlatego tak ważne jest skupienie się na priorytetach i określenie, które z obowiązków rzeczywiście wpływają na osiągnięcie sukcesu.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Co to jest zasada Pareto (reguła 80/20)?

Zasada Pareto opiera się na przekonaniu, że 20 proc. badanych obiektów związanych jest z 80 proc. pewnych zasobów. Reguła ta błędnie jest przypisywana włoskiemu ekonomiście i socjologowi Vilfredowi Pareto. Chociaż to on zauważył, że  80 proc. całego bogactwa we Włoszech należy do zaledwie 20 proc. mieszkańców tego kraju, samą zasadę 80/20 sformułował amerykański teoretyk zarządzania Joseph Juran. Mówił on o: „kluczowych nielicznych i błahych licznych zasobach”. Szybko okazało się, że podobna reguła działa w innych dziedzinach. Można ująć to tak: mniejszość elementów, odpowiada za większość efektów!

Wystarczy się rozejrzeć, by dostrzec, w ilu przypadkach mamy do czynienia z zasadą Pareto, np.: bardzo często ok. 80 proc. przychodów przedsiębiorstwa generuje ok. 20 proc. klientów; ok. 20 proc. czasu poświęcanego pracy generuje 80 proc. jej efektów;  20 proc. klientów sklepów to ci niesforni, którzy sprawiają ich właścicielom 80 proc. kłopotów, itd. Podobne przykłady da się mnożyć bez końca. Warto zaznaczyć wyraźnie, że nie chodzi tu dokładnie o te liczby: 20 i 80, bo liczby mogą być różne. Istotą jest uchwycenie dysproporcji.

Czytaj też: Nie wiesz jak się zmotywować do działania? Musisz spełnić kilka warunków

Zasada Pareto (reguła 80/20): przykłady

Wysiłek, krew, pot i łzy oraz nagrody, sukcesy czy wydajność nigdy nie rozkładają się równomiernie. Niektóre „elementy” wnoszą do ogólnie pojętego systemu zdecydowanie więcej niż inne.

Zainwestowanie 100 złotych nie przyniesie zawsze takiego samego efektu. Godzinę można spędzić z różnym pożytkiem. 15 minut intensywnej pracy nad kluczowym dla potencjalnego sukcesu zadaniu może znaczyć o wiele więcej niż kilka godzin odpisywania na maile. Dwóch świetnych pracowników wniesie do firmy więcej niż pięciu przeciętnych, itd.

Klucz w tym, by uważnie obserwować, gdzie występuje dysproporcja, odnaleźć swoje symboliczne „20 proc.” i skoncentrować energię, czas, środki materialne i wszelkie inne zasoby na ich wykorzystanie. Zatem, zamiast „rozmieniać się na drobne”, skup się na kluczowych elementach, które zdecydują o twoim sukcesie lub porażce!

Czytaj też: Jak wieść (wystarczająco) spełnione życie? Poznaj proste przepisy na szczęście

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Metody manipulacji
Adobe Stock

Manipulacja. 10 technik manipulacji, przed którymi możesz się obronić

Manipulacja jest częścią naszej codzienności. Jeśli wejdziemy w relację z manipulatorem, na początku w ogóle nie chcemy uwierzyć w to, że ktoś nami steruje. Jak rozpoznać, że znaleźliśmy się w toksycznej sytuacji? Poznaj kilka powszechnie stosowanych metod manipulacji.
Karolina Morelowska-Siluk
07.11.2020

Manipulacja, z definicji, to forma wywierania wpływu na osobę lub grupę ludzi w taki sposób, by nieświadomie i z własnej woli realizowali oni cele manipulatora. To umiejętność rządzenia innymi, znajomość zasad przewodzenia, prowadzenia negocjacji w taki sposób, by skłonić partnera do „pójścia naszym tropem”. Samo określenie „manipulacja” pochodzi z łaciny, od słowa „manipulatio”, które oznacza podstęp, fortel.  Według psychologów manipulacja jest podstawą ludzkich relacji, każdy z nas bywa w życiu i manipulatorem, i manipulowanym. Choć przecież sposób wpływania na ludzi to nie jest żadna tajemna wiedza. Warto ją zatem zgłębić, bo im więcej wiemy o psychologicznych mechanizmach manipulacji, tym łatwiej będzie nam manipulację wychwycić i obronić się przed nią. Oto kilka powszechnie stosowanych metod manipulacji. Manipulacja. Atak personalny Twój rozmówca zaczyna cię „atakować”, wypominając ci rozmaite rzeczy z przeszłości. Chce cię w ten sposób zbić z tropu. Im mniej pewnie będziesz się czuć, tym łatwiej mu ulegniesz! Manipulacja. Wzbudzanie poczucia winy Twój rozmówca robi wszystko, abyś poczuł się winny. Z wyrzutami sumienia jesteśmy bardziej ulegli, skłonni do ustępstw i nierzadko zrezygnujemy z tego, na czym nam zależy. Manipulacja. Przeszkadzanie Omawiasz ważną sprawę, np. w kawiarni, a twój „przeciwnik” wybiera stolik przy samej toalecie tak, aby wciąż ktoś obok przechodził, bez przerwy dopytuje o coś kelnera, a tobie wchodzi w słowo albo sprawdza coś w telefonie itd. W końcu zaczynasz czuć się niekomfortowo, trudno ci się skupić. I o to chodzi! Będziesz mniej uważna, mniej konsekwentna, szybciej skończysz rozmowę, mniej „ugrasz”. Manipulacja. Niska piłka Ktoś przedstawia ci...

Czytaj dalej
moda zalando sustainability wiosna spring 2020
mat. prasowe Zalando, fot. Brett Lloyd

Pracownicy bohaterami akcji „Działamy Razem. Zrównoważona moda na Zalando”

Platforma sprzedażowa Zalando stawia na modę etyczną. W najnowszej kampanii występują pracownicy firmy, którzy i zawodowo i prywatnie dbają o środowisko.
Zuzanna Szustakiewicz
05.05.2020

Zalando ma ponad 30 mln klientów na 17 rynkach. Dla firmy to więcej niż imponujące liczby. To potencjał, który można wykorzystać w słusznej sprawie, np. po to, by zbudować większą świadomość ekologiczną wśród tych 30 mln ludzi. My także wierzymy w metodę „baby steps” – małe kroki składają się na coś o wiele większego. Zalando w stronę zrównoważonego rozwoj Marka od 2016 roku prowadzi szereg działań promujących modę bardziej etyczną. Cel jest jeden — być platformą zrównoważonej mody z pozytywnym wpływem na ludzi i planetę. Opakowania z materiałów z recyclingu czy umożliwianie klientom kompensacji śladu węglowego za ich zakupy to niektóre przykłady bardziej odpowiedzialnego podejścia do zakupów. „Chcemy umożliwić klientom odkrywanie i kupowanie bardziej zrównoważonej mody: ponad 30 tys. produktów w naszym asortymencie oznaczyliśmy flagą przyjazność środowisku oraz udzielamy informacji ułatwiających podjęcie świadomych decyzji zakupowych” – mówi Kate Heiny, dyrektor zrównoważonego rozwoju w Zalando. Ten projekt to trzecia odsłona strategii do.MORE, kontynuacja pierwszej kampanii oraz kapsułowej kolekcji premium „Małe kroki. Duża zmiana”, stworzonej przy współpracy z dziewięcioma skandynawskimi markami w styczniu 2020. Działajmy razem z Zalando! Hasłem przewodnim najnowszej kampanii jest „Działamy Razem. Zrównoważona moda na Zalando”. Na zdjęciach tym razem nie zobaczymy modelek ani influencerów, ale pracowników firmy. Kampania przedstawia działania związane ze zrównoważonym rozwojem z punktu widzenia siedmiu osób z różnych działów Zalando, takich jak Sustainability, Partner Communications, Marketing, Category Management, Tech czy...

Czytaj dalej
Seks kobiecy
iStock

Agata Loewe, seksuolożka: „Odkryj swoje ciało – to klucz do dobrego seksu”

„Kobiety muszą wziąć odpowiedzialność  za swój orgazm. Wśród wielu z nas pokutuje  przekonanie, że mężczyzna jakimiś magicznymi trikami sprawi, że on nastąpi. Nie! Powinnyśmy  same się go nauczyć. Metodą prób i błędów”, mówi seksuolożka dr Agata Loewe.
Karolina Rogalska
07.06.2020

Dobry seks zależy głównie od tego, czy czujemy się komfortowo we własnym ciele i czy w ogóle je znamy. Odkrywanie własnej seksualności to droga, którą warto przejść, aby cieszyć się w łóżku bliskością. Dr Agata Loewe, psychoterapeutka i seksuolożka, wyjaśnia, co sprawia, że nie jesteśmy w stanie cieszyć się seksem. Karolina Rogalska: Według najnowszych sondaży ponad 90 proc. Polek nie lubi swojego ciała. Czy to się przekłada na nasze życie seksualne? Dr Agata Loewe: Rzeczywiście, poznałam w życiu bardzo niewiele kobiet, które mówią o swoim ciele ze stuprocentową akceptacją. A prowadzę warsztaty od wielu lat. Myślę, że nasz stosunek do ciała wynika w dużym stopniu z uwarunkowań kulturowych. Narzekanie, krytykanctwo i porównywanie się do koleżanki lub sąsiadki mamy we krwi. Większość Polek nie potrafi też przyjmować komplementów. Gdy słyszymy: „Jesteś piękna”, odpowiadamy zwykle: „No coś ty! Ostatnio przytyłam”. Albo: „Nie żartuj, mam tyłek jak szafa”. Mówienie dobrze o sobie też nie jest popularne. Kobietom z trudem przychodzi wypowiedzenie na głos zdań w stylu: „Mam cudowne piersi”, „Mam zgrabne nogi”. Jednym z najtrudniejszych ćwiczeń na naszych warsztatach pracy z ciałem jest to, w którym prosimy uczestniczki o opisanie go od głowy do stóp: co w nim lubią, czego ono doświadczyło, jaką ma historię. Taka opowieść bardzo mocno konfrontuje je z tym, jakie to ciało jest dla nich ważne. Że to coś więcej niż tylko figura i wygląd. I że to, czy ono się mieści w jakiś kulturowych kanonach piękna, czy nie, jest sprawą drugorzędną. Również w naszym życiu erotycznym. Bo dobry seks zależy głównie od tego, czy we własnym ciele czujemy się komfortowo i czy je znamy. Czy odkryłyśmy, gdzie i jak należy...

Czytaj dalej
Jak osiągnąć szczęście
eastnews

Prof. Ruut Veenhoven, ekspert od szczęścia, wyjaśnia, czemu niektórzy z nas je mają, a inni nie

„To zawsze jest kombinacja tysięcy czynników”.
Sylwia Niemczyk
24.02.2019

Żyjemy dzisiaj w społeczeństwie wielokrotnego wyboru. Możemy decydować, o tym, gdzie zamieszkamy, o pracy, związkach, stylu życia, sposobie spędzania wolnego czasu. Ale czy możemy zapewnić sobie szczęśliwe życie, na ile nasze szczęście zależy od nas, co zrobić, by mu sprzyjać” – mówi w „Urodzie Życia” profesor Ruut Veenhoven, ojciec chrzestny badań nad szczęściem, socjolog z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Szczęścia można się  nauczyć Bartosz Janiszewski, URODA ŻYCIA: Filozofowie pytają o nie od tysięcy lat, poeci próbują je opisać, religie je obiecują, a psychoterapeuci pomagają nam znaleźć do niego drogę. Tymczasem pan po prostu sprowadza szczęście do liczb. W skali od 1 do 10. Za grosz romantyzmu. Prof. Ruut Veenhoven:  Prywatnie mogę zachwycać się koncepcjami filozoficznymi i pięknymi wierszami o szczęściu, ale jestem naukowcem. Od 40 lat zajmuję się zawodowo szczęściem i potrzebuję do tego naukowych narzędzi. Naukowe jest to, co da się zmierzyć. Żeby badać szczęście, trzeba je więc zmierzyć. Tylko co pan właściwie mierzy? Jak nauka definiuje szczęście? W psychologii to nieco romantyczne pojęcie rozumiemy jako zadowolenie z całego swojego dotychczasowego życia. Badań, w których pojawia się pytanie o tę satysfakcję, każdego roku jest ponad tysiąc. Przeprowadzają je poważne instytucje, od Unii Europejskiej przez szacowne uniwersytety, instytuty badawcze po rządy państw. W Światowej Bazie Szczęścia na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie gromadzimy je od ponad 30 lat. W tej chwili mamy ponad trzy miliony odpowiedzi na to pytanie. Najciekawsze jest jednak to, że te odpowiedzi przychodzą do nas w pakiecie z innymi informacjami społecznymi, psychologicznymi, finansowymi etc. To pozwala nam na wyciąganie ogromnej liczby wniosków. W tej chwili mamy opisanych ponad 50 tysięcy...

Czytaj dalej