
Zadbaj o najważniejszą osobę w twoim życiu. 5 sposobów na poprawę relacji z samą sobą
Nieudana relacja z samą sobą oznacza niskie poczucie własnej wartości, obniżony nastrój i mnóstwo innych problemów. Możemy uciszyć naszego krytyka wewnętrznego, ale będzie to wymagało sporo wysiłku i czasu. Od czego zacząć? Spróbuj wprowadzić w życie jeden, dwa zdrowe nawyki. Dobry początek zmotywuje cię do dalszej pracy.
Oto pięć sposobów na poprawę relacji z samą sobą:
1. Bądź ze sobą uczciwa
Jeśli chcesz poprawić relację z samą sobą, musisz uczciwie odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jakich potrzeb nie zaspokajasz, które z nich możesz wprowadzić w życie? Czy i jakie granice musisz w związku z tym postawić? Zastanów się też, co sprawia, że czujesz się wyczerpana. Być może odbierasz telefony na długo po wyjściu z pracy, albo utrzymujesz kontakt z kimś, kto wciąż cię krytykuje. Sama najlepiej wiesz, czego ci potrzeba. Idź za tym, bądź dla siebie współczująca. Tak buduje się zaufanie do samej siebie.
2. Ćwicz współczucie
Współczucie może pomóc w walce z twoim wewnętrznym krytykiem i poprawić relacje z samym sobą. Istnieje wiele ćwiczeń, które mogą ci w tym pomóc. Następnym razem, gdy skrytykujesz samą siebie, zatrzymaj się. Zamiast uciekać od tych myśli, zadaj sobie pytanie, czego ci potrzeba w tym momencie. Jeśli masz wyjątkowo głośnego krytyka wewnętrznego, możesz wyobrazić sobie, co powiedziałabyś przyjaciółce w podobnej sytuacji. Teraz wystarczy, że zastosujesz te rady do siebie.
3. Opiekuj się sobą
W chwilach zwątpienia, postaw na zajęcia relaksacyjne. Idź na kawę z przyjaciółką albo poczytaj kilka rozdziałów dobrej książki. Zregeneruj się. Nie pomoże ci odpowiadanie na służbowe e-maile po godzinach pracy, ani przyjmowanie dodatkowych zleceń, jeśli i tak jesteś już zawalona robotą. Naucz się odmawiać, kiedy koleżanka po raz kolejny prosi cię o pomoc, a ty potrzebujesz odespać trudny tydzień. Opiekuj się sobą. Odpoczywaj, jedz pożywne posiłki i regularnie się ruszaj.
4. Uwierz w siłę nawyku
Wyobraź sobie, że masz przyjaciółkę, która często odwołuje spotkania w ostatniej chwili, albo w ogóle o nich zapomina. Prawdopodobnie z czasem zaczniesz tracić do niej zaufanie. Tak samo dzieje się, gdy nie pielęgnujesz relacji ze sobą. Nie oczekuj od siebie zbyt wiele. Zamiast obiecywać sobie, że od jutra zaczniesz realizować wszystkie postanowienia, wybierz jedno. Niech pasuje do twojego harmonogramu dnia i początkowo zajmuje nie więcej niż 10-20 minut dziennie. Przykłady? Uprawiaj medytację przez 5 minut, prowadź dziennik przez 10 minut, czytaj książkę przed snem przez 15 minut, albo spaceruj przez 20 minut. Naucz się mądrze zarządzać swoim czasem.
5. Medytuj
Regularnie medytując, pozbędziesz się natrętnych, negatywnych myśli. Dzięki niej staniesz się bardziej empatyczna, współczująca, mocniej związana z innymi i z samą sobą. Medytacja pomoże ci docenić siebie. Sprawi, że przestaniesz skupiać się na wadach, a zaczniesz widzieć dobro. Nie będziesz już chciała nikogo zmieniać, nie będziesz wyszukiwała błędów. Podaruj sobie czas tylko dla siebie. Wszystko stanie się dużo łatwiejsze.