
Przewlekły stres może wywoływać zaburzenia pamięci
Stres jest nam potrzebny. Napędza nas do działania, daje energię w trudnych sytuacjach. Ale taki „pożyteczny”, napędzający nas stres nie może trwać zbyt długo. Długotrwały, silny stres wywołuje różne schorzenia, może prowadzić do nerwicy i depresji, zaburzeń koncentracji, a także niekorzystnie wpływać na naszą pamięć.
Kiedy mamy do czynienia z przewlekłym stresem, mózg zaczyna sam siebie „pożerać”. Innymi słowy, jak tłumaczy Kimberly Hiss w artykule opublikowanym na stronie Reader's Digest, w korze mózgowej zaczyna ubywać istoty szarej. Szczególnie zaś w korze przedczołowej, części odpowiedzialnej za nasze funkcje poznawcze m.in. kontrolę emocji, planowanie czy podejmowanie decyzji. Uszkodzenie tej części mózgu ma poważne konsekwencje. Przestajemy nad sobą panować, mamy trudności w przyswajaniu nowych informacji. Nie potrafimy podjąć żadnej decyzji.
„Chcemy uzmysłowić ludziom, że problemy z pamięcią, choć dotyczą wielu z nas, nie muszą być tak niewinne, jak się o nich na ogół myśli. Choroba Alzheimera zaczyna się właśnie od łagodnych kłopotów z pamięcią, które czasem błędnie przypisywane są roztargnieniu czy podeszłemu wiekowi, a to opóźnia diagnozę i skuteczne leczenie” — podkreśla dr Gabriela Kłodowska-Duda na portalu mp.pl.
Jak wygrać ze stresem?
Jak więc radzić sobie ze stresem? „Mózg, a szczególnie hipokamp, są dość plastyczne, łatwo ulegają uszkodzeniu, ale też łatwo naprawić straty. Jeżeli przyczyna stresu zostanie usunięta lub zmniejszy się jej oddziaływanie, wszystko wraca do poprzedniego stanu” — daje nam nadzieję dr Sundari Chetty ze Stanford School of Medicine.
Nie wyeliminujemy z naszego życia wszystkich stresujących sytuacji, ale części z nich możemy uniknąć. Zadaj sobie pytanie, które sytuacje wywołują w tobie najwięcej stresu i lęku, zastanów się, jakie są tego przyczyny. Może dobrze zrobiłoby ci, gdybyś ograniczyła oglądanie i czytanie wiadomości albo scrollowanie mediów społecznościowych?
Jeśli dowiesz się, jak uwalniać swój umysł od ciągłego myślenia, łatwiej będzie ci się skoncentrować, a tym samym zapamiętywać równe rzeczy. Często wietrz pomieszczenie, w którym przebywasz i unikaj hałasu.
W antystresowej profilaktyce bardzo ważna jest także odpowiednia ilość snu oraz dieta bogata w witaminy i minerały. Wybieraj produkty bogate w magnes i żelazo oraz te, które dobrze wpływają na mózg, m.in. zielone warzywa, łosoś, orzechy, oliwa z oliwek, zielona herbata.
Pomocna jest również aktywność fizyczna. Pół godziny ruchu dziennie może zahamować działanie hormonu stresu i poprawić nasz nastrój; wystarczy zwykły spacer i medytacja. Efekty tej drugiej są widoczne niemal natychmiast. Już kilkanaście minut wystarczy, aby zmniejszyć stany lękowe.