Wyspa Skye, czyli najpiękniejsza wyspa Szkocji – przyjedź i zakochaj się!
Getty Images

Wyspa Skye, czyli najpiękniejsza wyspa Szkocji – przyjedź i zakochaj się!

Wyspa Skye nazywana jest Szkocją w miniaturze. Połączona z lądem mostem, jest nie tylko najłatwiej dostępną ze szkockich wysp, ale też najbardziej różnorodną: zamki, wrzosowiska, zielone wzgórza, stada owiec oraz doskonałe owoce morza.
Anna Janowska
19.10.2018

Nie bez powodu mówi się o Skye, że to Szkocja w miniaturze, bo ta największa wyspa w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych kryje całe bogactwo niezwykle zróżnicowanych krajobrazów – od plaży o bielutkim piasku, przez torfowiska czy wrzosowiska, przez pionowo opadające do morza klify aż po poszarpane góry i wyglądające niczym z innej planety skały Quiraing. Co więcej, Skye jest łatwo dostępna, bo jako jedyna ze szkockich wysp jest połączona z  lądem mostem. Gdy spojrzeć na mapę, jej linia brzegowa jest tak pokręcona i pofalowana, że wygląda jak kleks.

Jak dobrze się znają: Małgorzata Foremniak i jej córka, Ola Jędruszczak?

Pogoda na wyspie Skye jest tu prawdziwie szkocka!

Różnorodność krajobrazów doskonale dopełnia zmienność pogody, która – jak to w Szkocji – jest w kratkę. Jednak lepiej się jej kaprysami nie przejmować, tylko postępować zgodnie z tutejszym porzekadłem, które mówi, że jeżeli nie podoba ci się pogoda to... poczekaj pięć minut – zaraz na pewno się zmieni! Jakby na potwierdzenie tych słów, gdy zaczynam jeść ostrygi, nad Loch Harport świeci piękne słońce, gdzieś przy piątej muszli wiatr przywiewa nagle chmury, które nadają zatoce dramatyzmu, a dziesiątą ostrygę zrasza mi mżawka. Ale kiedy wracam z dokładką, znów się wypogadza.

Zmienność podpowiada gaelicka nazwa Skye – Wyspa Mgieł, której nie sposób wymówić w oryginale bez połamania sobie języka: Eilean a’ Cheò. Równie karkołomne i brzmiące jak język elfów nazwy spotkamy tu co krok, bo drogowskazy i nazwy miejscowości są podawane zarówno w języku angielskim, jak i gaelickim, zwanym dla uproszczenia szkockim.

Skye - najpiękniejsza wyspa Szkocji

Jadę na północ wyspy wśród soczyście zielonych łąk przechodzących nagle w strome, tonące w falach oceanu urwiska. Jednym z najbardziej spektakularnych klifów jest Kilt Rock. Ta 55-metrowa skała, na górze pionowa, a potem nieco „rozkloszowana” faktycznie przypomina kilt, czyli spódniczkę w kratę noszoną przez Szkotów. Widok zapiera dech. A jakby tego było mało, z pobliskiej skały spływa biała, spieniona nitka wodospadu.

Nabieram ochoty na wędrówkę. Niedaleko rozpoczyna się idealny dla mniej zaawansowanych piechurów szlak ku wysokiej na 50 metrów iglicy zwanej Starcem ze Storr – Old Man of Storr. Jedna legenda mówi, że jest to zamieniony w kamień gigant. Inna, że tylko jego kciuk wystający spod ziemi. Niezależnie od pochodzenia, skała jest tak malowniczo położona, że jej zdjęcie zdobi niemal każdą pocztówkę ze Skye. Iglic w okolicy jest więcej, wyrastają z niezwykle łagodnych, porośniętych trawą zboczy. W tle widać ocean, a połączenie soczystej zieleni i błękitu stanowi tak urokliwy widok, że nie mogę przestać robić zdjęć. Krajobraz wygląda jak z innej planety i nic dziwnego, że kręcono tu tak wiele filmów, między innymi „Prometeusza”, „Gwiezdny pył” czy „Przełamując fale”.

Atrakcje i zabytki na wyspie Skye

Urodą konkuruje ze Starcem tylko niedalekie Quiraing, położone na samej północy wyspy, niemal na krańcu półwyspu Trotternish. Zależnie od pogody zielone pagórki zestawione z poszarpanymi iglicami wyglądają jak z horroru lub jak z bajki. I takie mają nazwy – jest więc ostra, wysoka na 37 metrów Igła – The Needle, płaski i  porośnięty trawą Stół – The Table oraz przypominające piramidę Więzienie – The Prison. Wybór, które miejsce jest piękniejsze, przypomina nierozstrzygnięty pojedynek dwóch klanów, które konkurują ze sobą od wieków na wyspie Skye. MacLeodowie rezydują od 800 lat na północy, w zamku Dunvegan, stojącym na solidnej, otoczonej przez bagna, samotnej skale, a MacDonaldowie na dalekim południu. I choć po ich zamku w Armadale pozostały już tylko ruiny, to warto się tam wybrać dla pięknych ogrodów. W okolicy kryje się też wyjątkowa, niekojarząca się ze Szkocją, plaża o białym „piasku”
z  pokruszonych muszelek i korali zwana Coral Beach.

Jedzenie na Skye? Odwiedź Portree!

Portree to największe miasto – a raczej miasteczko – na wyspie. Kolorowe fasady domów przykleiły się do zielonego zbocza, a łodzie rybackie kotwiczą przy specjalnych pomostach, które na wysięgnikach poruszają się w górę i w dół, w rytm wyjątkowo tu wysokich pływów oceanu. Można wybrać się z rybakami na połów albo podejrzeć, co przywieźli, czekając na kutry w porcie. Lokalną specjalnością są nie tylko dzikie łososie, ale również langustynki o niezwykle delikatnym mięsie skrytym pod pomarańczoworóżowymi pancerzami. Są też ich więksi krewni, pokaźne homary o wielkich szczypcach, łapane w klatki na głębinach, oraz dzikie przegrzebki wyławiane przez nurków z okolicznej zatoki. Koniecznie trzeba zajrzeć do miejscowej tawerny, bo Skye może i jest wyspą mgieł, ale na pewno jest też wyspą smakoszy.

Szkockie ostrygi są najlepsze na świecie

Ostrygi, farma i sklep - dostrzegam napis i nie zastanawiając się, skręcam w wąską drogę. Trafiłam do ostrygowego raju. Ostrygi to luksus: szampan, góry lodu i... jeszcze większy rachunek. Tymczasem w Oyster Shed jest prosta, drewniana szopa przerobiona na sklep, kilka stolików z beczek po whisky i stosy szarych muszli wyłowionych z zatoki Loch Harport, którą widać tuż za progiem. Ostrygi można tu zjeść najświeższe z najświeższych i to na dodatek za bezcen - jedna sztuka kosztuje zaledwie funta! Paul McGlynn, właściciel tego miejsca, w rytm przypływów i odpływów dogląda farmy, gdzie w spokoju żyją - przez trzy lata - ostrygi. Gdy dojrzeją, Paul sprawnym ruchem otwiera muszle, podważając ostrym i krótkim ostrzem ich krawędzie. Małże mają wyjątkowy, słodko-słony smak, są mięsiste i bardzo delikatne.

To zasługa niezwykle czystej wody w zatoce Loch Harport. Nad jej spokojną taflą wznoszą się zielone pagórki, a w tle majaczą przypominające nieco Tatry poszarpane szczyty gór Cuillin. Widok na nie znad wąskiego, wcinającego się w ląd Loch Coruisk upodobali sobie pejzażyści, wśród nich William Turner. Przybywają tu też wielbiciele munro - tak właśnie nazywają się szkockie wzgórza przekraczające wysokość trzech tysięcy stóp, czyli 914 metrów n.p.m. W całej Szkocji jest ich 282, z czego 12 właśnie na Skye.

1\9
Szkocja Claigan Wyspa Skye
Getty Images

Coral Beach - to nie kadr z „Błękitnej laguny”, tylko Szkocja, aczkolwiek zupełnie nietypowa: biały „piasek” z pokruszonych muszelek i korali oraz lazurowa zatoka w okolicy Claigan na wyspie Skye.

2\9
Wyspa Skye w Szkocji
Getty Images

Isle of Skye: Surowe skały, soczysta zieleń, błękit nieba i bliskość oceanu – Skye przyciąga turystów, ale i filmowców. Magią tego miejsca byli urzeczeni Ridley Scott i Lars von Trier.

3\9
Wyspa Skye Zamek klanu MacLeodów
Getty Images

Zamek klanu MacLeodów na wyspie Skye. MacLeodowie władają północną częścią wyspy Skye od niemal 800 lat. Terytorium klanowe obecnego właściciela zamku, Hugh Magnusa MacLeoda, rozciąga się na obszarze 42 tysięcy akrów!

4\9
Portree Wyspa Skye Szkocja
Getty Images

Portree na Isle of Skye to port i największe miasto na wyspie. Oprócz malowniczej zabudowy i położenia przyciąga także tawernami.

5\9
Kilt Rock Wyspa Skye Szkocja
Getty Images

Kilt Rock na wyspie Skye to najsłynniejszy szkocki klif z wodospadem Mealt.

6\9
Szkocja Loch Harport
Getty Images

Klasyka szkockiego gatunku: na horyzoncie góry Cuillin, bliżej Loch Harport (w języku gaelickim loch oznacza przestrzeń wodną), a na pierwszym planie stado owiec.

7\9
Szkocja Wyspa Skye Quiraing
Getty Images

Quiraing na północnych rubieżach wyspy Skye to niespotykana nigdzie indziej różnorodność formacji skalnych: od spiczastej Igły przez płaski, zielony Stół, aż trafimy na piramidalne Więzienie. Spacery wśród
nich to uczta dla zmysłów.

8\9
szkocka krowa góral
Getty Images

Scottish Highland cattle, czyli krowa góral. Przedstawicieli tej rasy bydła spotkacie wyłącznie na północy Szkocji. Znaki szczególne: rude kudły i dłuuugie, ciężkie, zakręcone rogi. Istota nie do podrobienia.

9\9
ostrygi w Portree Wyspa Skye Szkocja
Getty Images

Najlepsze pod słońcem ostrygi znajdziecie właśnie w knajpkach Portree na wyspie Skye.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Park Narodowy Semien Etiopia
"Uroda Życia" 10/2018

Etiopia: ciekawe miejsca, egzotyka i mistyka, czyli 3w1. Na co czekasz? Jedź!

Egzotyka łączy się w Etiopii z mistyką. Jak kościoły z litą skałą. Materialne i duchowe bogactwo północnej Etiopii tworzy zachwycającą harmonię z przyrodą. To kraj o liczącej trzy tysiące lat historii, który jako drugi na świecie, po Armenii, przyjął chrześcijaństwo. Sprawdź, co warto zobaczyć w tym kraju.
Beata Lewandowska-Kaftan
11.10.2018

Niewiele osób wie, jak wiele ciekawych miejsc skrywa Etiopia. To raj dla turystów, dla których atrakcją nie są kurorty lecz bogactwo historii, sztuka sakralna i cuda natury. A w Etiopii naprawdę warto zobaczyć wiele miejsc! Etiopia: skalne kościoły w Lalibeli (jest ich 13!) Etiopskie miasteczko Lalibela położone jest malowniczo w wysokich, dzikich górach. Wśród skalistych urwisk rozrzucone są tukule – niespotykane gdzie indziej kamienne, okrągłe domy ze stożkowymi dachami. Ale rzesze pielgrzymów oraz turyści z całego świata przybywają tu nie dla widoków, tylko by modlić się i podziwiać skalne kościoły. Jest ich trzynaście. Siedem zgrupowanych w części północnej to monolityczne budowle wydrążone w skale od góry. Najliczniej odwiedzany przez pielgrzymów jest Bieta Mariam (kościół Maryi) z pięknie malowanym sufitem. Jeden z filarów od stuleci zasłonięty jest tkaniną. Kapłani mówią, że kryje tajemnice początku i końca świata, których lepiej nie odkrywać. Na dziedzińcu znajduje się basen z cudowną wodą. W Boże Narodzenie zanurzają się w nim bezpłodne kobiety, prosząc o dziecko. Bieta Medhani Alem (kościół Zbawiciela) to największa skalna świątynia. Zaś najświętszym miejscem w Lalibeli jest kaplica św. Trójcy w kościele Bieta Golgota, do którego wstęp mają tylko mężczyźni. Pod jego posadzką pochowany jest ponoć król Lalibela. Pięć kolejnych kościołów, w części południowej, wykuto, powiększając istniejące jaskinie lub szczeliny skalne. Za najpiękniejszy uchodzi stojący osobno, trzynasty kościół – Bieta Gijorgis (św. Jerzego). Powstał jako ostatni na wyraźne żądanie świętego, który miał osobiście przybyć do króla, oburzony, że dotąd nie poświęcił mu żadnej ze świątyń. Święty Jerzy wyraźnie...

Czytaj dalej