Fryzjerzy, restauracje otwarte już 18 maja! Co ze szkołami?
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Fryzjerzy, restauracje otwarte już 18 maja! Co ze szkołami?

Premier, Mateusz Morawiecki ogłosił 3. etap luzowania ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. Już od 18 maja zostaną otwarte restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Co nam wolno, a czego nie?
Sylwia Arlak
13.05.2020

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 18 maja zaczną funkcjonować salony fryzjerskie i kosmetyczne. Częściowo otwarte zostaną usługi gastronomiczne, bary i kawiarnie, przy zachowaniu odpowiednich wymogów sanitarnych. I tak w przypadku restauracji są to otwarte ogródki, zmniejszona liczba gości w sali, odpowiednie odstępy pomiędzy gości oraz obowiązek dezynfekcji stolików. Minister zdrowia Łukasza Szumowski przypomniał też o tym, by w miarę możliwości także w restauracjach zakrywać usta i nos, a także nosić rękawiczki ochronne. 

W salonach fryzjerskich i kosmetycznych wprowadzone zostaną m.in. limity osób, które mogą przebywać w salonie. Wizyty muszą być umawiane telefonicznie albo online.

Od poniedziałku 18 maja będzie możliwe prowadzenie zajęć w szkołach policealnych. Otwarte zostaną częściowo hale sportowe i orliki. Zgodnie z zapowiedzią rządu, od 25 maja organizowana ma być opieka nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3. Także od 25 maja będą organizowane konsultacje dydaktyczne dla tegorocznych maturzystów i uczniów przystępujących w tym roku do egzaminu ósmoklasisty. Od 1 czerwca takie konsultacje będą dostępne już dla wszystkich uczniów.

Cały czas obowiązuje zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych. Należy zachowywać dwumetrową odległość od innych osób, a także często dezynfekować ręce. Rząd rekomenduje też cały czas, aby tam, gdzie to możliwe, pracować zdalnie, z domu. 

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Co się zmieni od 18 maja?

  • Zostaną otwarte fryzjerskie, kosmetyczne i inne tego typu. Zachowany będzie jednak pewien rygor – np. umawianie telefoniczne, konieczność przebywania w maseczce lub przyłbicy.
  • Wznowiona zostanie też działalność restauracji barów i kawiarni przy zachowaniu obostrzeń (2 metry odległości między stolikami).
  • W komunikacji miejskiej, w jednym pojeździe będzie mogło przebywać 30 proc. osób, na które normalnie obliczony jest dany pojazd. Jeśli np. autobus ma 50 miejsc siedzących i 50 miejsc stojących, to korzystać z niego jednocześnie będzie mogło 30 osób.
  • Wznowione zostaną zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, a także ćwiczenia i próby dla studentów akademii artystycznych, np. muzycznych.
  • Zostaną powiększone limity osób, które mogą jednocześnie trenować w halach, na stadionach orlikach itd.

Jakie działania zostały zaplanowane na 25 maja 2020 roku i 1 czerwca 2020 roku:

  • Od 25 maja w szkołach podstawowych zostanie uruchomiona opieka  dla dzieci z klas 1–3. Nie będą prowadzone lekcje, ale zajęcia opiekuńcze.
  • Od 25 maja uczniowie szkół licealnych i techników będą mogli odbywać z nauczycielami konsultacje dydaktyczne.
  • Od 1 czerwca wszyscy uczniowie będą mogli skorzystać z takich konsultacji.

Decyzja o posłaniu dziecka do szkół – pod opiekę nauczycieli lub na konsultacje – zależy od rodziców.

Jak dotąd wygląda odmrażanie gospodarki w Polsce?

16 kwietnia szef rządu ogłosił, że obowiązujące od marca obostrzenia będą zdejmowane etapami. I etap, który zaczął obowiązywać cztery dni później, pozwolił nam swobodnie korzystać z lasów i parków w celach rekreacyjnych. Od tego czasu zakupy w sklepie robi w jednym czasie więcej osób, a w nabożeństwach kościelnych może uczestniczyć więcej wiernych. Młodzież powyżej 13. roku życia znowu może poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

W II etapie, który obowiązywał od 4 maja, otwarte zostały galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe. W sklepach meblowych i budowlanych mogliśmy od tej pory zrobić zakupy również w soboty i niedziele handlowe. Wznowiono też działalność wielu instytucji kultury. Ponownie można korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. 6 maja został zniesiony zakaz funkcjonowania żłobków i przedszkoli.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
powrót do szkół
Unsplack Stock

Dzień przed początkiem roku szkolnego wiemy, że nic nie wiemy! Szkoła w epoce koronawirusa

Co ze świetlicami? Kiedy możliwe jest przejście na naukę zdalną? Jak teraz będą wyglądać lekcje i przerwy? Sprawdzamy wytyczne ministerstwa i wyliczamy obawy rodziców.
Sylwia Arlak
31.08.2020

Oczywiste jest to, że dzieci potrzebują szkoły: towarzystwa rówieśników, bezpośredniego kontaktu z nauczycielami, ram, w których mogą działać. Jednak dziś rano epidemiolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, prof. Jarosław Drobnik bez ogródek w radio Tok FM powiedział, że rozpoczynanie roku szkolnego w obecnej sytuacji to „jeden wielki eksperyment społeczny”. Lekarze są przekonani, że powrót do szkół spowoduje większą liczbę zarażeń koronawirusem. Choroby obawiają się nie tylko rodzice, ale też nauczyciele, którzy każdego dnia będą stykali się nie tylko z innymi nauczycielami, lecz przede wszystkim z uczniami. Jeśli założymy, że nauczyciel polskiego w liceum prowadzi 5 lekcji dziennie, to średnio styka się nawet z 150 uczniami.  Mimo że Ministerstwo Edukacji Narodowej uspokaja, rodzice, uczniowie i nauczyciele się niepokoją. Wszyscy zadają sobie pytanie – czy powrót do szkoły w momencie, gdy notujemy codziennie ponad pół tysiąca (a czasem i 700 czy 800) przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, jest bezpieczny? Jak będzie wyglądała nauka od 1 września 2020? Oto co wiemy do tej pory: Nauka w pandemii koronawirusa Do szkoły mogą uczęszczać wyłącznie uczniowie bez objawów koronawirusa, gdy ich domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji. Zdrowi muszą być też opiekunowie przyprowadzający i odprowadzający uczniów. Po wejściu do budynku konieczna będzie dezynfekcja rąk. Szkoła ma za zadanie zapewnić odpowiednie środki – jednak już dziś dyrektorzy alarmują, że nie mają wystarczającej ilości płynów do dezynfekcji, co nie dziwi, zważywszy na to, że przed pandemią w wielu szkołach publicznych brakowało nawet zwykłego mydła i ręczników jednorazowych.  Każda osoba z zewnątrz, która...

Czytaj dalej
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Jest decyzja! Wiemy, kiedy uczniowie wrócą do szkół i co z maturami i egzaminami ósmoklasistów

Ważne informacje dla uczniów i ich rodziców. Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister edukacji Dariusz Piontkowski ogłosili terminy powrotu uczniów do szkół, matur i egzaminów na koniec szkoły podstawowej.
Sylwia Arlak
24.04.2020

Na tę decyzję dotyczącą otwarcia szkół i uczelni czekali wszyscy! W związku z pandemią koronawirusa, placówki te były oficjalnie zamknięte w Polsce do 26 kwietnia, czyli do najbliższej niedzieli. Kolejna konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego przyniosła nowe odpowiedzi. Jest decyzja: matury i egzaminy jednak w czerwcu Rząd informował wcześniej, że tegoroczne egzaminy ósmoklasistów oraz matury zostaną przełożone. Zgodnie z pierwotnym planem odbyłyby się one kolejno 21 kwietnia i 4 maja. Wiadomo było jedynie, że odbędą się najwcześniej w czerwcu, a o terminie uczniowie zostaną poinformowani najpóźniej trzy tygodnie przed egzaminami. Dzisiaj znamy już konkretne terminy egzaminów. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował na konferencji, że: szkoły, przedszkola i żłobki będą zamknięte co najmniej do 24 maja.  matury – w tym roku odbędą się tylko pisemne, bez ustnych – rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do 29 czerwca . Wyniki matur poznamy do 11 sierpnia.  egzaminy ósmoklasisty odbędą się w dniach 16-18 czerwca. Już wcześniej premier zapowiadał, że uczniowie wrócą do szkół w drugim bądź trzecim etapie uwalniania gospodarki. Mówił też, że rząd pracuje nad sposobem wsparcia dla tych rodziców, którzy nie mogą zostawić sami dzieci w domu. Podkreślał, że powstanie specjalny mechanizm, który pozwoli pozostawić dzieci małe oraz te do 10-12 roku życia pod opieką w placówkach edukacyjnych. Cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z #koronawirus ⤵️⤵️⤵️ ❗️ Decyzja o przejściu do kolejnego etapu zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków: ➡️ analiza przyrostu...

Czytaj dalej
unsplash
unsplash

Koniec z maseczkami! Znamy ustalenia dotyczące kin, wesel i kościołów

Rząd ogłosił szczegóły 4. etapu luzowania obostrzeń. Zgodnie z zapowiedzią, od 6 czerwca ponownie otwarte będą kina, teatry, siłownie i kluby fitness. Wszystko to jednak w nowym reżimie sanitarnym.
Sylwia Arlak
27.05.2020

Rząd ogłosił przejście do 4. etapu znoszenia ograniczeń wywołanych epidemią koronawirusa. Podczas środowej konferencji premier Mateusz Morawiecki poinformował o ponownym otwarciu kin, teatrów, siłowni, klubów fitness, basenów oraz salonów masażu i solariów. Jak zaznaczył szef rządu, odwiedzimy je już 6 czerwca, ale w nowym reżimie sanitarnym. Koniec z maseczkami na świeżym powietrzu Czekaliśmy na tę wiadomość: od najbliższej soboty 30 maja nie będziemy musieli nosić maseczek w otwartej przestrzeni. Nadal jednak maseczki będą obowiązkowe w sklepach, kościołach czy środkach komunikacji publicznej. Także jeśli dwie osoby będą szły na spacer w bliskiej odległości, będą zobowiązane nałożyć maseczkę.  – Od soboty nie będą już obowiązywały limity osób w sklepach  – powiedział premier Morawiecki. – Od niedzieli nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach, ale wciąż obowiązuje zasada 2 metrów odległości. Odmrożenie kin od 6 czerwca Podczas wystąpienia ministra kultury Piotra Glińskiego dowiedzieliśmy się, że już za tydzień będziemy mogli pójść do kina, teatru lub filharmonii. Tutaj musi być zapewniona odpowiednia odległość pomiędzy widzami. Co drugi fotel będzie musiał zostać pusty, a kina będą mogły być wypełnione tylko w połowie – powiedział wicepremier Piotr Gliński.  Także koncerty plenerowe mogą być organizowane już od najbliższej soboty – warunek: publiczność nie może być liczniejsza niż 150 osób. – Chciałbym przy okazji podziękować wszystkim polskim artystom. Kultura była w czasie lockdownu bardzo ważna – powiedział Piotr Gliński.  Podane zostały nowe informacje dotyczące możliwości organizowania mszy – zostały zniesione obostrzenia dotyczące...

Czytaj dalej
kobieta bez dzieci
Getty Images

„Bezdzietność z wyboru to nie jest egoizm” – mówi psycholożka, Anna Mochnaczewska

Bezdzietne kobiety wciąż budzą potępienie albo współczucie – czemu?
Anna Zych
19.08.2019

Macierzyństwo nie jest już społecznym nakazem, ale wyborem kobiety lub pary. Opowieści o jałowym życiu bez dziecka odchodzą do lamusa, ale powoli. Dlaczego jednak tak wolno? Z psychoterapeutką Anną Mochnaczewską, psycholożką i certyfikowana psychoterapeutką współzałożycielką Centrum Terapii Schematu w  Warszawie, rozmawia dla „Urody Życia” Anna Zych. Anna Zych, „URODA ŻYCIA”: Coraz więcej kobiet nie ma dzieci, bo nie chce ich mieć. Czy możemy mówić już o pewnym stylu życia?  Anna Mochnaczewska: Decyzja, by nie mieć dzieci, to raczej jedna ze składowych stylu życia, gdy chcemy korzystać z możliwości, jakie pojawiają się, kiedy dzieci nie ma. Macierzyństwo było kiedyś „efektem ubocznym” małżeństwa. Dziś wiele kobiet nie chce wychodzić za mąż. Spełniają się w pracy, poświęcają działalności artystycznej, charytatywnej. Macierzyństwo czasem kojarzy im się z ograniczeniami.  Kobiety mają dość bycia matka Polką, poświęcania się dla dobra dzieci?  Dla kobiet z pokolenia 50 plus małżeństwo często oznaczało zmęczenie, stres. Ich córki, patrząc na zmagania matek, często nie decydują się na dzieci, bo nie chcą tak żyć. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że to egoistyczne, jednak lepiej być świadomym egoistą, niż za wszelką cenę spełniać normy społeczne, a później unieszczęśliwiać siebie i drugiego człowieka. Budzi się we mnie złość, gdy słyszę, że osoba, która się decyduje na bezdzietność, jest egoistką. Przecież ona nie robi nikomu krzywdy. Tego dziecka nie ma na świecie, nie cierpi przez nią, mimo to często jest społecznie piętnowana. A nikt nie ma prawa źle jej oceniać – to świadomy wybór innej drogi życiowej związanej często z samorealizacją. Część osób odczuwa lęk przed posiadaniem dzieci, bo...

Czytaj dalej