
Fryzjerzy, restauracje otwarte już 18 maja! Co ze szkołami?
Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 18 maja zaczną funkcjonować salony fryzjerskie i kosmetyczne. Częściowo otwarte zostaną usługi gastronomiczne, bary i kawiarnie, przy zachowaniu odpowiednich wymogów sanitarnych. I tak w przypadku restauracji są to otwarte ogródki, zmniejszona liczba gości w sali, odpowiednie odstępy pomiędzy gości oraz obowiązek dezynfekcji stolików. Minister zdrowia Łukasza Szumowski przypomniał też o tym, by w miarę możliwości także w restauracjach zakrywać usta i nos, a także nosić rękawiczki ochronne.
W salonach fryzjerskich i kosmetycznych wprowadzone zostaną m.in. limity osób, które mogą przebywać w salonie. Wizyty muszą być umawiane telefonicznie albo online.
Od poniedziałku 18 maja będzie możliwe prowadzenie zajęć w szkołach policealnych. Otwarte zostaną częściowo hale sportowe i orliki. Zgodnie z zapowiedzią rządu, od 25 maja organizowana ma być opieka nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3. Także od 25 maja będą organizowane konsultacje dydaktyczne dla tegorocznych maturzystów i uczniów przystępujących w tym roku do egzaminu ósmoklasisty. Od 1 czerwca takie konsultacje będą dostępne już dla wszystkich uczniów.
Cały czas obowiązuje zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych. Należy zachowywać dwumetrową odległość od innych osób, a także często dezynfekować ręce. Rząd rekomenduje też cały czas, aby tam, gdzie to możliwe, pracować zdalnie, z domu.
Co się zmieni od 18 maja?
- Zostaną otwarte fryzjerskie, kosmetyczne i inne tego typu. Zachowany będzie jednak pewien rygor – np. umawianie telefoniczne, konieczność przebywania w maseczce lub przyłbicy.
- Wznowiona zostanie też działalność restauracji barów i kawiarni przy zachowaniu obostrzeń (2 metry odległości między stolikami).
- W komunikacji miejskiej, w jednym pojeździe będzie mogło przebywać 30 proc. osób, na które normalnie obliczony jest dany pojazd. Jeśli np. autobus ma 50 miejsc siedzących i 50 miejsc stojących, to korzystać z niego jednocześnie będzie mogło 30 osób.
- Wznowione zostaną zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, a także ćwiczenia i próby dla studentów akademii artystycznych, np. muzycznych.
- Zostaną powiększone limity osób, które mogą jednocześnie trenować w halach, na stadionach orlikach itd.
Jakie działania zostały zaplanowane na 25 maja 2020 roku i 1 czerwca 2020 roku:
- Od 25 maja w szkołach podstawowych zostanie uruchomiona opieka dla dzieci z klas 1–3. Nie będą prowadzone lekcje, ale zajęcia opiekuńcze.
- Od 25 maja uczniowie szkół licealnych i techników będą mogli odbywać z nauczycielami konsultacje dydaktyczne.
- Od 1 czerwca wszyscy uczniowie będą mogli skorzystać z takich konsultacji.
Decyzja o posłaniu dziecka do szkół – pod opiekę nauczycieli lub na konsultacje – zależy od rodziców.
Jak dotąd wygląda odmrażanie gospodarki w Polsce?
16 kwietnia szef rządu ogłosił, że obowiązujące od marca obostrzenia będą zdejmowane etapami. I etap, który zaczął obowiązywać cztery dni później, pozwolił nam swobodnie korzystać z lasów i parków w celach rekreacyjnych. Od tego czasu zakupy w sklepie robi w jednym czasie więcej osób, a w nabożeństwach kościelnych może uczestniczyć więcej wiernych. Młodzież powyżej 13. roku życia znowu może poruszać się bez opieki osoby dorosłej.
W II etapie, który obowiązywał od 4 maja, otwarte zostały galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe. W sklepach meblowych i budowlanych mogliśmy od tej pory zrobić zakupy również w soboty i niedziele handlowe. Wznowiono też działalność wielu instytucji kultury. Ponownie można korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. 6 maja został zniesiony zakaz funkcjonowania żłobków i przedszkoli.