
Tego o Harrym Potterze nie wiedział nikt! J.K. Rowling po latach zdradza sekret
Kilka dni brytyjska pisarka zdradziła prawdziwe miejsce „narodzin” bohatera. Dotychczas za miejsce narodzin Harry'ego Pottera uznawaliśmy szkocki Edynburg, ale autorka serii powieści o przygodach czarodzieja z blizną, ujawnia po latach, że wszyscy byliśmy w błędzie. Pierwsze strony „Harry'ego Pottera” powstawały w mieszkaniu przy 94 St. John's Road w południowo-zachodnim Londynie.
J.K. Rowling obala mity na temat „Harry'ego Pottera”
„To jest prawdziwe miejsce narodzin Harry’ego Pottera. Wynajmowałam pokój w mieszkaniu nad ówczesnym sklepem sportowym” — pisze Rowling na Twitterze. Pisarka odpowiedziała w ten sposób na wiadomość jednego z fanów, który zamieścił on na Twitterze zdjęcie kawiarni w Edynburgu The Elephant House. Na stronie internetowej lokalu możemy przeczytać, że „to miejsce inspiracji dla pisarzy takich, jak J.K.Rowling, którzy siedzieli i pisali swoje powieści na zapleczu, spoglądając na edynburski zamek”. Fan poprosił Brytyjkę o wyjaśnienie prawdy – i wtedy poznaliśmy prawdę o pierwszych zdaniach bestsellerowej serii:
„Kiedy po raz pierwszy poszłam do kawiarni The Elephant House, pisałam już od kilku lat. Zaczęłam tworzyć „Pottera” w moim mieszkaniu, choć faktycznie część książki powstała w tym lokalu” — napisała pisarka. Z kolei na sam pomysł napisania serii wpadła w pociągu relacji Manchester-Londyn. „Od zawsze bawi mnie pomysł, że Hogwart był bezpośrednio inspirowany pięknymi miejscami, które widziałam lub odwiedziłam. To dalekie od prawdy” — przyznaje Rowling.
Kolejny mit do obalenia? Jeden z fanów czarodzieja zamieścił na Twitterze zdjęcie księgarni Livraria Lello w Porto w Portugalii, która rzekomo miała inspirować pisarkę przy tworzeniu biblioteki w Hogwarcie (Szkoły Magii i Czarodziejstwa). Sęk w tym, że J.K. Rowling… nigdy tam nie była. Wielu fanów sądzi też, że pierwowzorem Hogwartu jest któraś ze szkół w Edynburgu. Ale i to jest plotka. „Stworzyłam go na długo przed tym, zanim spojrzałam na jakąkolwiek z nich” — przyznaje Rowling.
Kolejne pomysły miłośników sagi często bawią autorkę. Niektórzy z nich odwiedzają jeden z parkingów w Edynburgu, w którym miała rzekomo powstawać ostatnia część Pottera — „Insygnia śmierci ”. „Nie umiem prowadzić” — wyjaśnia krótko Brytyjka.
Autorka sagi rozpieszcza fanów czarodzieja
To nie pierwszy raz, kiedy Rowling wraca do świata Harry'ego Pottera. Już po zakończeniu serii dowiedzieliśmy się np., że dyrektor Hogwartu, Albus Dumledore był gejem. Autorka zdradziła, że bohater był zakochany w swoim przyjacielu z dzieciństwa, Gellercie Grindelwaldzie. Autorka wyjawiła też, że nauka w Hogwarcie jest zupełnie darmowa. Edukację młodych czarodziejów finansuje Ministerstwo Magii. Okazuje się, że magicznych szkół jest w sumie aż jedenaście. Poza Hogwartem, francuską Akademią Magii Beauxbatons i bułgarskim Instytutem Magii Durmstrang, jest także amerykańska i japońska. Ale to nie wszystko. Dowiedzieliśmy się, do jakiego domu przydzielono dzieci Harry'ego Pottera i Ginny Weasley. Albus Severus trafił do Slytherinu. James Syriusz został umieszczony w Gryffindorze.
J.K. Rowling postanowiła też przeprosić swoich fanów za uśmiercenie jednego z bohaterów podczas finałowej Bitwy o Hogwart. Remus Lupin musiał umrzeć, bo autorka chciała, aby historia zakończyła się tak, jak rozpoczęła — chłopcem, który został sierotą. Najpierw był to Harry Potter, a później dziecko Remusa i Tonks — Teddy.
Ciekawostek na temat sagi jest znacznie więcej. Nie wszyscy wiedzą np. że Harry Potter i jego twórczyni urodzili się tego samego dnia. Oboje obchodzą urodziny 31 lipca. J.K. Rowling przyszła na świat w 1965 roku, a Harry Potter 15 lat później, w 1980 roku. Skąd pochodzi nazwisko głównego bohatera? Od nazwiska sąsiadów autorki, którzy mieszkali w pobliżu jej rodzinnego domu, gdy ta była dzieckiem. Nazwisko rodziny Pottera — Dursley to z kolei nazwa angielskiego miasta, które leży w hrabstwie Gloucestershire. J.K. Rowling odwiedzała je w dzieciństwie. A ponieważ nienawidziła tego miejsca, przypisała nazwisko Dursley nielubianym bohaterom.
Książki o Harrym Potterze wciąż cieszą się ogromną popularnością. Na całym świecie sprzedano ponad 450 milionów egzemplarzy, a seria została przetłumaczona na blisko 70 języków. J.K. Rowling to pierwsza osoba w historii, która została miliarderką, dzięki pisaniu książek. Książki, w które początkowo nie wierzył żaden wydawca, w całości zostały napisane na maszynie do pisania. Autorka stworzyła aż 17 różnych wersji pierwszego rozdziału przygód najsłynniejszego czarodzieja na świecie.
Rekordy popularności biją też ekranizacje Harry'ego Pottera. Pierwsza część „Harry Potter i kamień filozoficzny” weszła do kin w 2002 roku. Później pojawiło się jeszcze siedem filmów. Od 15 maja wszystkie możemy oglądać na platformie Netflix.