
Sens życia – na czym polega i jak go odnaleźć? Po co właściwie żyjemy?
Zwykle pytania o sens życia zadajemy sobie, gdy przechodzimy trudny czas. Od wieków próbują na nie odpowiedzieć filozofowie, duchowni, myśliciele.
Zastanawiamy się, po co tak naprawdę żyjemy? Jaki jest cel tego, że jesteśmy na tym świecie? Jak pokierować swoim losem? Jak zrozumieć naturę wszechświata? Jak postępować, żeby nie zostać potępionym? Czy istnieje coś po śmierci? Jak być dobrym człowiekiem? Jak ustrzec przed nieszczęściem siebie i naszych najbliższych?
Sens życia – na czym polega?
Jedna uniwersalna odpowiedź na te pytania nie istnieje. Dla każdego sens życia będzie czymś innym. Wiele zależy od pochodzenia, kręgu kultowego czy wyznawanej religii. O tym, co jest najważniejsze w życiu, dowiadujemy się już w dzieciństwie od rodziców. Uczą nas tego w domu i w szkołach, a potem konfrontujemy swoje wyobrażenia z przyjaciółmi i partnerami. Jedni mają odwagę szukać własnych odpowiedzi i podążać własną ścieżką, inni idą za wpojonymi im naukami.
Czytaj też: 10 sposobów na to, jak żyć chwilą i poczuć większy spokój
Sens życia – jak go odnajdywać na co dzień?
- Przede wszystkim: poszukuj. Zastanów się, czego pragniesz i konsekwentnie realizuj swoje marzenia. Człowiek, który jest szczęśliwy i realizuje się, zazwyczaj czuje, że życie ma sens samo w sobie. Działaj.
- Mniej planuj, a więcej żyj teraźniejszością. Zamiast myśleć, że szczęście leży gdzieś w przyszłości, zrób wszystko, aby poczuć je już teraz. Sensem życiem mogą być dobrze przeżyte chwile. Kolekcjonuj je i naucz się przezywać je całą sobą.
- Nie zamykaj się w sobie ani w czterech ścianach. Samotne chwile są niezbędne, żeby „podładować” nasze akumulatory, ale równie ważny jest czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi. Dla wielu z nas sens życia to głębokie więzi z najbliższymi. Samotność sprawia, że czujemy się zniechęcone i zgorzkniałe. Często prowadzi do depresji.
- Twórz. Nie musisz mieć wielkiego talentu, żeby wyzwolić swoją kreatywność. Liczy się pasja, zabawa i zaangażowanie, czyli składniki dobrego życia.
- Pomagaj innym. Działanie na rzecz innych da ci satysfakcję i spełnienie. Może stać się też twoim sensem życia.
Czytaj też: Przepis na szczęście? Wyznaczaj sobie cele. Sens i radość życia znajdziesz po drodze
Sens życia według różnych religii i tradycji:
Jeśli wciąż nie możesz odnaleźć sensu życia, zwróć się ku religii i tradycjom.
Chrześcijaństwo. Według chrześcijan sensem życia jest poszukiwanie zbawienia. Dobre uczynki mają pozwolić nam spotkać się po śmierci z Bogiem i żyć w Niebie.
Hinduizm. W hinduizmie z sensem życia wiąże się pojęcie karmy. Dokonując bezinteresownie dobrych uczynków, przyciągamy dobre rzeczy do swojego życia. Cel życia realizujemy w ciągu licznych wcieleń. Na końcu czeka nas wyzwolenie od długów karmicznych.
Buddyzm. Buddyści uważają, że sensem życia jest praca prowadząca do uwolnienia od cierpienia (dukha), a ostatecznie osiągnięcie przebudzenia (nirwana).
Stoicyzm. Według stoików sensem życia jest wolność od cierpienia. Osiągniemy ją tylko dzięki apathei (z greckiego: spokój wewnętrzny).
Platon i Sokarates. Filozofowie głosili, że sensem życia jest stawanie się mądrzejszym, a tym samym doskonalszym moralnie.
Czytaj też: 5 książek, które pomogą odnaleźć wewnętrzny spokój i sens życia