
Samoopieka nie ma nic wspólnego z egoizmem! To również troska o innych
Samoopieka stała się modnym hasłem, mantrą ostatnich kilku lat. Na różne sposoby uczymy się brać odpowiedzialność za własny dobrostan. I bardzo dobrze. Często jednak zapominamy, że w samoopiece nie chodzi tylko o nas. Jesteśmy naczyniami połączonymi. Żyjemy w społeczności, więc uczymy się od siebie nawzajem i troszczymy. Razem jesteśmy silniejsze. Dzięki tym sześciu sposobom poczujesz się częścią społeczności.
Okazuj wsparcie
Jeśli nie możesz pomóc, okaż wsparcie. Zamiast szybkiego i automatycznego „Jak się masz?” (zadawanego często bez czekania na odpowiedź), zapytaj: „Jak się dzisiaj czujesz?”. Jeśli wiesz, że dana osoba przeżywa trudne chwile, bądź jeszcze bardziej konkretna: „Hej, wiem, że jest ci ciężko. Jak się czujesz?”.
Czytaj też: Santosa, czyli droga ku radości. Jak odnaleźć szczęście w życiu?
Bądź empatyczna
Nie zawsze możemy pomóc coś zmienić, ale zawsze możemy o tym porozmawiać. Bądź empatyczna i okaż rozmówcy zrozumienie. Niech poczuje się zauważony.
Bądź konkretna
Mówiąc: „Daj mi znać, jak mogę pomóc”, druga osoba może potraktować nasze słowa jako miły, ale niezobowiązujący gest. Gdy twoja samotna przyjaciółka potrzebuje jednego wieczora w tygodniu, żeby odetchnąć od dzieci i zająć się sobą, zamiast mówić jej, że chciałabyś pomóc, złóż konkretną ofertę. Zaproponuj, że w każdy czwartek weźmiesz jej dzieci do siebie. Zapytaj znajomych, którzy stracili pracę, czy możesz postawić im obiad. Zapytaj starszą sąsiadkę, czy nie chce, by zrobić jej zakupy albo naprawić przeciekający zlew. Zaproponuj znajomej, która leczy złamane serce, że stworzysz dla niej playlistę z pokrzepiającymi podcastami.
Pozwól innym (i sobie) na odpoczynek
Produktywność – w pracy, w czasie wolontariatu, w domu – jest często ceniona bardziej niż zdrowie i dobre samopoczucie. Doceniaj zaangażowanie innych, ale też przypominaj, że jeśli chcą zadbać o innych, najpierw muszą zadbać o siebie. Pracodawcy mogą np. zachęcać pracowników do wykorzystywania dni wolnych i nie zgadzać się na zostawanie po godzinach.
Spędzaj czas z innymi ludźmi
Często zapominamy o relaksie i cieszeniu się swoim towarzystwem. Spotykamy się, a zamiast przyglądać się naszemu rozmówcy, jesteśmy wpatrzone w ekran telefonu. Zamiast rozmawiać o swoich planach i marzeniach, komentujemy kolejne medialne doniesienia. Ugotujcie coś wspólnie, zagrajcie w grę planszową albo obejrzyjcie dobry film, a potem podzielcie się swoimi wrażeniami (w czasie pandemii wiele z tych rzeczy można zrobić także wirtualnie).
Czytaj też: Wysoko wrażliwi ludzie czują „za dużo” i „zbyt głęboko”. Sprawdź, czy jesteś osobą WWO
Interweniuj
Nie wahaj się interweniować, gdy jesteś świadkiem przemocy czy dyskryminacji. Stań w obronie słabszych od siebie. Pamiętaj, że wszyscy jesteśmy za siebie odpowiedzialni.