
Risk For Love – tęczowa kolekcja marki Risk stworzona z okazji Pride Month
Czerwiec to wyjątkowy miesiąc dla społeczności LGBTQ na całym świecie. W świętowanie Pride Month włącza się polska marka Risk Made in Warsaw, która właśnie wypuściła swoją kolekcję Risk For Love i pokazała kampanię, w której triumfuje miłość – prawdziwa, równa, wolna.
Pod tęczową flagą
„Gdybym miała narysować flagę dla planety Ziemia, to byłaby to właśnie tęcza” - mówi Klara Kowtun – współzałożycielka Riska. Tęczowa flaga to symbol środowisk LGBTQ, a jak powstała? Jej twórcą był amerykański artysta i aktywista na rzecz środowisk gejowskich Gilbert Baker. Pofarbował on pasy materiału na 8 kolorów, zszył je razem i zaprezentował podczas Parady Równości w San Francisco 25 czerwca 1978 roku.
Każda barwa oznacza co innego: różowa — seksualność, czerwona — życie, pomarańczowa — ukojenie, żółta — słońce, zielona — naturę, turkusowa — sztukę i magię, indygo — pokój i harmonię, fioletowa — duchowość. Baker celowo nie opatentował swojego projektu, by każdy na całym świecie mógł go odtworzyć po swojemu.
Risk For Love
Tęczową flagę zinterpretowały także po swojemu założycielki Risk Made in Warsaw – Antonina Samecka i Klara Kowtun. Wszystkie kolory tęczy pojawiają się zarówno na rozkloszowanych bananówach, spódnicach inspirowanych latami 70. spódnicach, jak i letnich sukienkach na ramiączkach.
Zaprojektowane przez Pawła Palikota łagodnie zaokrąglone litery tworzące słowo RISK, odtwarzają łuk naturalnej tęczy i pojawiają się w postaci haftu na plecach wygodnej, szarej bluzy. „Projektując ubrania w tęczę, miałyśmy prosty cel — by każdy mógł na ulicy, w biurze, wszędzie w każdym momencie manifestować swoje poparcie dla osób LGBT” - mówią Antosia i Klara.
Do końca czerwca 10 zł ze sprzedaży każdej rzeczy z kolekcji Risk For Love zostanie przeznaczone na organizowaną przez Kampanię Przeciw Homofobii akcję „Popieram związki”, która promuje równość małżeńską i związki partnerskie.
Czerwiec 2020– Miesiąc Dumy inaczej
Dlaczego to czerwiec jest Miesiącem Dumy? W nocy z 27 na 28 czerwca 1969 roku miał miejsce brutalny policyjny nalot na gejowski bar Stonewell Inn w Greenwich Village na Manhattanie. Następnego dnia nowojorscy geje, lesbijki, osoby biseksualne i trans płciowe wyszli protestować na ulice. Zamieszki rozprzestrzeniły się na wiele miast, a czerwiec stał się miesiącem manifestowania swojej seksualności na całym świecie ze słynnymi tęczowymi paradami równości i towarzyszącym im wydarzeniami.
Początkowo dziewczyny z Riska planowały, by premierze kolekcji towarzyszyła huczna impreza na Statku Miłości. „Okazała się jednak, że pandemia zamknęła nas w domach oraz że poza własnym mieszkaniem nie można nawet trzymać się za rękę, a co dopiero przytulać i całować. Ktoś na spotkaniu kreatywnym rzucił: „O, to teraz wszyscy mogą doświadczyć, jak to jest być osobą LGBT w Polsce”. Od razu było jasne, że sesję zrobimy na ulicach Warszawy” - czytamy w informacji prasowej.
A ile Ty zaryzykujesz dla miłości?
W warszawskiej sesji zdjęciowej Risk For Love wzięły udział następujące pary: historyk XIX wieku, kulturoznawca Daniel Sunderland i jego mąż Piotr Sunderland, biochemik, ekspert w dziedzinie starzenia komórkowego; redaktorka mody, stylistka Dominika Zasłona-Dukielska z zajmującym się badaniami klinicznymi oraz miejską partyzantką ogrodniczą mężem Adamem Dukielskim i córką Niną; studentka Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim i piłkarka AKS Zły Karolina Górska-Tran z żoną Elizą Górską-Tran, nauczycielką i działaczką AKS Zły; dziennikarka Anna Rosińska z mężem Piotrem Rosińskim, wydawcą; partnerzy z parkietu Dancingu Międzypokoleniowego Nina Starkel i Eryk Mroczek; preferująca wolne zawody mama-hipiska Agnieszka Radzio z mężem Rafałem Radzio, doradcą ds. sprzedaży samochodów premium; Malka Kafka i Laura Monti, właścicielki sieci wegańskich restauracji Tel Aviv Urban Food i Papuvege, z suczką Monti oraz przyjaciele Rita Müller – kulturoznawczyni, artystka Ada Rączka i muzyk Natan Kryszk. Autorem zdjęć jest Antoni Mroziński.
Homofobiczne prawo a opinia publiczna
Według najnowszego rankingu ILGA Europe Polska jest najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej. Ranking ten powstaje na podstawie analizy krajowego prawodawstwa i praktyki jego stosowania. Już tylko w 6 państwach Unii Europejskiej, w tym w Polsce pary osób tej samej płci nie mogą się pobrać. To oznacza, że partnerzy i partnerki w świetle polskiego prawa są obcymi dla siebie osobami: nie mogą po sobie dziedziczyć, obejmować siebie wzajemnie ubezpieczeniem zdrowotnym, wspólnie się rozliczać, odmówić zeznawania przed sądem przeciwko sobie, zadecydować o leczeniu nieprzytomnego partnera/partnerki, ani pochować jej/jego po śmierci.
„Można to zmienić, przyjmując w Sejmie ustawę o równości małżeńskiej i związkach partnerskich. Projekty ustaw są już gotowe!” - mówi Cecylia Jakubczak ze stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii, organizacji społecznej będącej partnerem kolekcji Risk For Love. Nadzieją napawa zakończony w sierpniu 2019 r. sondaż OKO.press, w którym za związkami partnerskimi par LGBT jest już 60% Polek i Polaków, rośnie też poparcie dla równości małżeńskiej.
Risk Made in Warsaw
Antonina Samecka i Klara Kowtun założyły Riska w 2011 roku. Markę będącą odzwierciedleniem ich gustów, przekonań i podejścia do życia pokochały młodsze i starsze dziewczyny w całej Polsce. Ich ciuchy noszę i ja i moja mama. Projektantki wspierają lokalne rzemiosło, szanują ludzi, ich pracę oraz środowisko. Kochają dobre stare, precyzyjne krawiectwo, dzięki któremu ich projekty na każdym leżą rewelacyjnie. Współpracują z polskimi artystami, bo moda powstaje w pewnym kontekście kulturowym. Wierzą w ideę Comfort Clothes - „Dla nas ubranie składa się z trzech rzeczy: komponentów, sposobu, w jaki jest zrobione i tego, jak ty się w nim czujesz”. Marzą o uszyciu sukienek i garniturów ślubnych na pierwszy przypieczętowany ustawą polski ślub pary LGBT.