Psycholodzy mówią, jak osiągnąć cel. To tylko – i aż – 10 kroków!
unsplash.com

Psycholodzy mówią, jak osiągnąć cel. To tylko – i aż – 10 kroków!

Łatwo jest zapisywać sobie kolejne cele i postanowienia, jednak gdy przyjdzie czas na ich realizację, nagle zaczyna brakować nam siły i energii. Psycholodzy znaleźli na to sposób!
Kamila Geodecka
25.01.2021

Czy ktoś z nas miał w tym roku odwagę, by robić postanowienia noworoczne? Mam nadzieję, że tak! W końcu rozwijanie się polega na stawianiu sobie określonych celów, utrzymywaniu ich i osiąganiu. Psycholog dr Barton Goldsmith zajmujący się rozwojem i wykorzystywaniem swojego potencjału przygotował listę 10 punktów, które trzeba spełnić, by zwiększyć swoje szanse za zrealizowanie celu. Długopisy w dłoń i notujemy!

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Mój cel, czyli…

Staraj się opisać swój cel tak dokładnie, jak to tylko możliwe. Zastanów się, kiedy chcesz osiągnąć swój sukces – mały lub duży. Pomyśl o tym, jak będzie wyglądała twoja przyszłość i bądź ostrożna w planowaniu. Nie warto narażać się na frustrację!

Zaczynasz od jutra?

Zaplanuj sobie pierwsze kroki – czasami może być ich wiele. Zrób szczegółowy harmonogram i zapisz nawet najmniejsze drobnostki. To pomoże ci nie pogubić się w drodze do celu.

Co mi to da?

To bardzo ważne, by zadać sobie pytanie o to, jakie osobiste korzyści odniesiesz, gdy osiągniesz swój cel. To mogą być szerokie kategorie, takie jak zdrowie, bogactwo, szczęście, władza, ratowanie świata czy uczucie miłości… Spisz sobie to wszystko.

Czytaj także: Nie bój się zmian. Bez nich nie ma rozwoju

Co mój cel znaczy dla świata?

Zanotowałaś już, co tobie da twój sukces. Teraz warto się zastanowić, jakie korzyści będą miały inne osoby z tego, że osiągnęłaś cel. Uwierz, zyskasz znacznie więcej, jeśli twój sukces będzie także oznaczał profit dla kogoś innego. Dodatkowo, jeśli planujesz osiągnąć cel nie tylko dla siebie, możesz liczyć na pomoc innych.

Co się stanie, jeśli…

Spróbuj pomyśleć teraz o przeszkodach, które mogą na ciebie czekać. Zapisz dokładnie wszystko – rzeczy małe i duże, ważne i pozornie nieistotne. Być może zabraknie ci czasu, może nie będziesz miała pieniędzy, a może pojawi się choroba. Pandemia nauczyła nas, że nie możemy przewidzieć wszystkiego, ale lepiej być przygotowanym przynajmniej na część problemów, które mogą się pojawić.

Jak rozwiązać problem?

Masz  już spisaną listę problemów, które mogą się pojawić na twojej drodze do celu. Chyba wiesz, co musisz teraz z tym zrobić? Spróbuj znaleźć rozwiązanie problemu, zanim on realnie się pojawi. Uwierz, będziesz czuła się bardziej bezpieczna i przygotowana na niespodzianki od losu.

Duże i małe kroki

Rozpisz dokładnie swój cel od ogółu do szczegółu. Zapisz, które zadanie możesz wykonać samodzielnie, a w którym momencie będziesz potrzebowała pomocy.

Czytaj także: Mamy wystarczająco wiele. Jak praktykować wdzięczność?

Oś czasu

Teraz narysuj oś czasu i zaznacz na niej odpowiednie punkty. Każdy z nich będzie kolejnym etapem twojej pracy nad osiągnięciem ustalonego celu. Pamiętaj, że to tylko szacunki, więc zostaw sobie między punktami nieco więcej miejsca. Życie lubi zaskakiwać.

Podpisano…

Klamka zapadła, zapisałaś wszystko. Podpisz się własnym imieniem i nazwiskiem pod wszystkimi swoimi planami. Następnie codziennie obserwuj swoje postępy.

To nie sekret

Nie bój się mówić swoim bliskim o tym, że podjęłaś wyzwanie, masz swój cel i chcesz osiągnąć sukces. To nic złego. Twoi przyjaciele czy rodzina będą ci kibicowali, a to naprawdę motywuje i zwiększa szanse na powodzenie.

Ach, i nie zapomnij kupić długopisu! Notowanie i zapisywanie wszystkiego to podstawa!

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Sportowe marki w CCC - Reebok
mat. prasowe

Potrzebujesz motywacji do ćwiczeń? Dzięki tej akcji aktywność fizyczna stanie się przyjemnością

Na liście twoich noworocznych postanowień znalazła się aktywność fizyczna, ale tygodnie mijają, a ty wciąż nie ruszasz się z kanapy? Jeśli sama zmiana daty niewiele zmieniła w twoich przyzwyczajeniach, to znak, że potrzebujesz lepszej motywacji.
Materiał partnera
17.01.2021

Niezawodnie zadziałają dobre sportowe buty. To sprawdzone: wygoda i doskonały wygląd sprawiają, że naprawdę chce się wychodzić z domu. W nowej kolekcji CCC na wiosnę i lato 2021 znajdziesz już teraz takie buty, o których się mówi, że „same niosą”. Naprawdę są wygodne, doskonale amortyzują kroki i otulają stopy, jak druga skóra. Są przy tym stylowe, estetyczne, cieszą oko i z łatwością dopasujesz je do swojego gustu i sportowych strojów, które już masz. Świetnie sprawdzą się też w codziennych stylizacjach. W kolekcji CCC na nadchodzący sezon znajdziesz renomowane sportowe marki: Sprandi Adidas,  Puma,  Reebok,  Skechers  New Balance Żadnej z tych marek nie trzeba specjalnie zachwalać, bo wszystkie są doskonale znane i zostały wypróbowane przez miliony miłośników różnych aktywności fizycznych. Wszystkie sportowe buty w kolekcji CCC na wiosnę i lato 2021 zostały stworzone właśnie po to, by inspirować i motywować do działania. Teraz z łatwością spełnisz nie tylko swoje noworoczne postanowienia, ale być może zainspirujesz się do szukania zupełnie nowych aktywności, o których dotąd nawet nie myślałaś.   Żeby pokazać nowe możliwości i ułatwić swoim klientom wybór, marka CCC przygotowała wyjątkową akcję. Na oficjalnych profilach CCC w social mediach znalazło się  wiele inspirujących propozycji ćwiczeń i aktywności fizycznych , bo marka stawia na promowanie zdrowego trybu życia.   Jakie aktywności zaproponowała marka? pod hasłem #SprandiCCCChallange, Mariusz Jakubowski (@jakubowskijakubowski) i Karolina Erdmann (@karolinaerdmann) pokazali jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia i jakich błędów unikać,   do ruchu zmotywowała dynamiczna...

Czytaj dalej
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Bądź dla siebie dobra. Dzięki tym prostym rytuałom zyskasz nowe życie

Dbasz o relacje z innymi, a w jaki sposób pielęgnujesz tę, którą masz z samą sobą? Wystarczy kilka minut dziennie, aby zyskać lepsze samopoczucie, zdrowie i poprawić swoją samoocenę.
Sylwia Arlak
16.06.2020

Relacja, którą mamy same ze sobą, jest najważniejsza, jaką mamy i będziemy mieć w życiu. Pielęgnuj ją. „Kiedy jesteś dla siebie dobra, wpływasz pozytywnie na zdrowie psychiczne, zaczynasz myśleć bardziej pozytywnie, łagodzisz stres i uczucie niepokoju. W dłuższej perspektywie stajesz się bardziej pewna siebie” — wyjaśnia magazynowi „The Stylist” dr Michaelides.  Jak się do tego zabrać? Oto sześć prostych kroków, dzięki którym spojrzysz na siebie łaskawszym wzrokiem.  1. Wyznaczaj cele „Poświęć kilka minut na początku każdego dnia lub tygodnia na uporządkowanie myśli i wytyczenie celów, które chcesz osiągnąć” — zaleca Michaelides. Na twojej liście spraw nie może zabraknąć też czynności, które sprawiają ci radość. A może znajdą się na niej także nowe rzeczy, które od dawna chciałaś wypróbować? Ustal z wyprzedzeniem, kiedy możesz wygospodarować sobie na nie czas. Każdy cel podziel na małe kroki. Jeśli chcesz skończyć książkę, którą czytasz od tygodni, znajdź każdego dnia krotką chwilę na przeczytanie jednego czy dwóch rozdziałów. Nie mniej wyrzutów sumienia, że nie udało ci się skończyć lektury podczas jednego posiedzenia. Takie małe kroki mogą być równie skuteczne, a nawet dać ci jeszcze większą satysfakcję. 2. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele „Jeśli wykonasz tylko jedno zadanie ze swojej listy do zrobienia, możesz myśleć, że zawiodłaś. Ale to nieprawda, bo zrobiłaś krok we właściwym kierunku” — podkreśla Michaelides i dodaje: „Wszyscy jesteśmy niedoskonali, z naszymi wadami i niekonsekwencją, ale to czyni nas ludźmi. Zamiast skupiać się na całej pracy, której jeszcze nie wykonałaś, już teraz zauważ swój wysiłek i...

Czytaj dalej
Postanowienia noworoczne: jak się rozwijać?
Unsplash.com

Najlepsze postanowienia noworoczne: jak się rozwijać?

Postanowienia noworoczne są dla wielu z nas jak senny koszmar. Mamy w głowie dziesiątki tych z przeszłości – żadnego nie udało się dotrzymać! Na szczęście można to zmienić.
Karolina Morelowska-Siluk
21.12.2020

Co roku to samo – kolejne postanowienia noworoczne , a potem poczucie klęski, rozczarowanie samą sobą. Jesteśmy przekonane, że to wynik naszego braku konsekwencji, motywacji, a to oznacza, że jesteśmy do niczego…  Próbowałyśmy już wszystkiego z tym samym marnym efektem. Jak osiągnąć wyznaczony cel? Postanowienia noworoczne: SMARTcel Przez długi czas naukowcy przekonywali, że świetną metodą, by osiągnąć cel, jest coś, co nazwano SMART. Skrót ten odnosi się do sposobu wyznaczania celów właśnie. Koncepcja polega na określaniu celów jako: S – simple, czyli prostych, jasno określonych, M – measurable, czyli mierzalnych, A – ambitious, czyli ambitnych, R – realistic, czyli realnych, oraz T – timed, czyli określonych w czasie. Ten schemat miał gwarantować sukces, jednak najnowsze badania dotyczące  efektywności człowieka wskazują, że ten sposób wyznaczania celów wcale nie jest tak dobrym pomysłem. Wszelkie badania wyraźnie dowodzą bowiem, że nakreślenie dużego, ambitnego celu przynosi jednocześnie dwa efekty: z jednej strony wywołuje w nas niepokój, prawdopodobnie związany z presją,  a z drugiej wyzwala w nas kreatywność, przyczynia się do efektywności. Świetnie obrazuje to badanie przeprowadzone w firmie Motorola. Kiedy zaplanowano wielkie cele, pracownicy potrzebowali dziesięć razy mniej czasu na wynalezienie nowych produktów niż wtedy, kiedy poprzeczka nie była postawiona tak wysoko. Ambitny cel wyzwala siłę i energię, ale ponieważ równocześnie przytłacza swoim ciężarem, należy go sensownie podzielić na kawałki, etapy. Najbardziej skuteczni są ci, którzy dzielą „olbrzyma” na małe odcinki i koncentrują się na bieżąco na każdym z nich, nie zapominając o tym, co jest metą, czyli tym zasadniczym celem. To on motywuje nas do działania, to...

Czytaj dalej
Pexels.com

Czujesz, że utkwiłaś w martwym związku? Masz dwa wyjścia

Dlaczego jesteś ze swoim partnerem? Kochasz go? A może boisz się być sama albo wydaje ci się, że rozstanie zbyt wiele by cię kosztowało?
Sylwia Arlak
16.11.2020

Znalezienie odpowiedniego partnera to tylko część sukcesu. Równie ważna jest praca nad związkiem. Często pozornie udane relacje mogą z biegiem czasu stać się burzliwe. Wzloty i upadki są naturalne i trzeba mieć ich świadomość. Problem pojawia się, gdy o związek walczy tylko jedno strona, a druga jest coraz bardziej niezadowolona i zmęczona. Jak informuje „Psychology Today”, to czas, żeby zadać sobie pytanie: czy ta relacja jest dla ciebie dobra? Uczciwie oceń swój związek. Im dłużej zwlekasz z decyzją o odejściu, tym trudniej będzie ci ją podjąć. Czytaj też :  Od zakochania do fazy pustego związku. Co zrobić, żeby miłość się nie wypaliła? Powinnaś zastanowić się nad swoim związkiem, jeśli: Czujesz się nieszczęśliwa i wyczerpana Czujesz się szczęśliwsza z dala od swojego partnera Czujesz się, jakbyś mówiła do ściany Czujesz się kontrolowana lub traktowana protekcjonalnie Czujesz, że zaczynasz się dusić  Cały wolny czas spędzasz na zamartwianiu się o związek Nie masz głosu ani żadnych praw, twoje opinie nie liczą się dla partnera Nie czujesz się wystarczająco doceniona To ty zawsze bierzesz odpowiedzialność za wasze problemy Wydaje się, że nigdy nie masz czasu dla swoich przyjaciół, rodziny, a co ważniejsze dla samej siebie W swoim związku czujesz się raczej „samotnym rodzicem” niż partnerem Twój partner zaatakował cię słownie lub publicznie upokorzył Co najmniej raz w związku zostałaś oszukana, zastraszona lub wykorzystana  Często wydaje się nam, że zbyt wiele zainwestowałyśmy w związek, żeby teraz odpuścić. Oczywiście nie ma sposobu na odzyskanie całego czasu i wysiłku, ale to nie oznacza, że masz pozbawiać się szansy na szczęście. Spróbuj też spojrzeć na tę sytuację, jak na cenne doświadczenie. Teraz...

Czytaj dalej