Poronienie nie jest „zbyt osobiste” – kobiety, które o tym mówią, robią ważną rzecz dla nas wszystkich
East News

Poronienie nie jest „zbyt osobiste” – kobiety, które o tym mówią, robią ważną rzecz dla nas wszystkich

Martyna Wojciechowska, Meghan Markle, Michelle Obama, Aleksandra Żebrowska, Joanna Koroniewska. Kobiety opisują jeden z najbardziej powszechnych kobiecych dramatów – poronienie. Komentuje psycholożka.
Sylwia Niemczyk
27.11.2020

Po zmianie pieluchy poczułam ostry skurcz. Osunęłam się na podłogę z synkiem w ramionach, nucąc kołysankę, aby uspokoić nas oboje. Radosna melodia zderzyła się z moim poczuciem, że coś jest nie tak. Tuląc moje pierworodne dziecko, wiedziałam, że właśnie tracę drugie”.

Tak Meghan Markle w środę na łamach „The New York Timesa” opisała to, co przeżyła w lipcu 2020. Po „poranku, jak każdy inny” poroniła swoją drugą ciążę. Przez kolejne miesiące znosiła spekulacje mediów, czy księżna Sussex w końcu była w ciąży, czy nie – w końcu postanowiła ukrócić plotki i sama opisała swoje poronienie. To jednak nie zamknęło tematu. Przeciwnie, od środy plotkarskie serwisy zastanawiają się, na ile wyznanie Meghan Markle było „zbyt osobiste”. Zestawiają wyznanie Markle z jej decyzją o wycofaniu się z życia publicznego i tropią hipokryzję i ekshibicjonizm. 

Środowe wyznanie Meghan Markle zbiegło się w czasie z poruszającym wywiadem o poronieniach, jakiego w „Wysokich Obcasów” udzieliła Aleksandra Żebrowska, żona Michała Żebrowskiego i matka trójki dzieci. Już kilka miesięcy temu napisała na Instagramie:

„Są takie sprawy, o których nie da się mówić od razu, o innych nie chce się mówić wcale. »Nieudane« ciąże to temat, o którym rozmawia się ciężko – nawet z najbliższymi. Sama mam kilka takich za sobą – poronienia i na dokładkę ciążę pozamaciczną pod koniec zeszłych wakacji. Oprócz wsparcia kochającej rodziny (i pizzy przemycanej do szpitala przez moje siostry), jedna z rzeczy, które najbardziej podnosiły mnie wtedy na duchu, to świadomość, że tak wiele kobiet ma za sobą podobne historie. Dzieląc się swoimi przeżyciami – dodają innym otuchy i siły. Dlatego ja też się dzielę – będąc w siódmej ciąży, na kilka dni przed moim trzecim porodem”.

 

 

Czy te wyznania są osobiste? Bardzo. A czy są potrzebne? Bardzo! Poronienie to jedno z powszechnych kobiecych doświadczeń. Co dziesiąta, a nawet wg niektórych statystyk co piąta kobieta poroni ciążę chociaż raz w życiu. Mimo tej powszechności nadal o poronieniu w ogóle albo prawie w ogóle nie rozmawiamy.

– Myślę, że wśród wielu różnych trudnych emocji, jakie pojawiają się w sytuacji poronieniu, często pojawiają się też, nieadekwatne zupełnie, ale jednocześnie bardzo silne: wstyd i poczucie winy – mówi Katarzyna Kucewicz, psycholożka z gabinetu psychoterapii Inner Garden. – Te uczucia są nieraz tak ciężkie do zniesienia, że kobiety decydują się nie mówić o tym, co przeszły w obawie przed surową oceną innych, krytyką. Często o poronieniu nie wie nawet najbliższa rodzina.

Poronienie – jak o tym mówić i jak słuchać?

Z jednej strony kobiety nie wiedzą, jak mówić o swoim doświadczeniu, ale z drugiej – my, jako społeczeństwo, nie wiemy, jak o nim słychać i jak na nie reagować. Przez to, że o poronieniu się nie mówi, nie wiemy nawet, jak pocieszyć naszą bliską osobę, przyjaciółkę, siostrę, która doświadczyła straty ciąży:

–  Ludzie, nie umiejąc przyjąć informacji o poronieniu, reagują w sposób, który może być dodatkowo krzywdzący dla osoby, która już przecież przeżywa dramat – mówi psycholożka. – Zawsze, kiedy przeżywamy utratę, potrzebujemy wsparcia ludzi, to naturalny mechanizm. Po utracie np. rodzica, męża czy nawet dziecka, zazwyczaj możemy liczyć na współczucie i szacunek dla naszego bólu. Tymczasem kobiety po poronieniu często spotykają się z toksycznym pocieszeniem, polegającym na umniejszaniu tego, co je spotkało. Kobieta przeżywa dużą wewnętrzną tragedię i jednocześnie słyszy: „Nie ten raz, to kolejny”. Nadal wiele ludzi reaguje na poronienie kobiety mniej więcej tak jak na jej przegraną w totolotka: utraconą szansę, którą za jakiś czas można znowu zyskać. 

To nie jest nasza złośliwość, kiedy mówimy zrozpaczonej kobiecie, że „następnym razem się uda”. Często nawet powoduje nami szczera życzliwość. Tyle że w tym przypadku sprawdza się powiedzenie o piekle, które jest wybrukowane naszymi dobrymi chęciami. To, co powinnyśmy i co zawsze możemy zrobić, to po prostu nie oceniać i nie decydować za nią, do jakich uczuć ma prawo. 

– Oczywiście to nie jest tak, że każda kobieta przeżywa poronienie w taki sam sposób. Są kobiety, które nie mają poczucia rozbicia, i to też jest w porządku – mówi Katarzyna Kucewicz. – Każda z kobiet ma prawo przeżywać to doświadczenie tak, jak sama czuje. Owszem, bywa, że dla kobiety utrata ciąży to „tylko” utracona szansa, ale też bywa, że jest to dla niej o wiele głębsza emocjonalnie strata. Jest wiele kobiet, które już od początku ciąży wyobrażają sobie swoje dziecko, zaczynają czuć silną więź, bezkresną miłość. W takiej sytuacji poronienie niesie zbliżoną tragedię, jaką jest utarta już narodzonego dziecka. Dlatego część kobiet  po poronieniu choruje na depresję, mówi się też o PTSD, czyli syndromie stresu pourazowego. 

Psycholożka tłumaczy też, dlaczego osobiste historie są tak ważne dla oswojenia trudnych tematów:

– Nawet gdy czytamy, że ok. 15 proc. ciąż kończy się poronieniem, to ta informacja do nas nie przemawia – bo przecież wszystkie znajome koleżanki, przyjaciółki urodziły, tylko nie ja, więc pewnie jestem wybrakowana, albo popełniłam jakiś błąd. Sporo moich pacjentek jeszcze wiele miesięcy po poronieniu zadręcza się myślami, że może coś przeoczyły, że może coś zrobiły źle. Kiedyś jedna z moich pacjentek prawie na każdej sesji pokazywała mi zdjęcie swojego zmarłego syna z ostatniego USG. Zawsze mnie za to przepraszała, mówiąc: „Wiem, że przesadzam, przecież nawet nie trzymałam go w ramionach”. Czy to jest przesada, że nosimy w sobie żałobę, ból, że umiałyśmy pokochać dziecko, nie widząc go? Oczywiście nie. Ale moja pacjentka, zresztą wcale nie jedna, a gros pacjentek wstydzi się rozpaczać. Kiedy dopytuję dlaczego, czasami słyszę: a bo mąż/ teściowa/ własna mama mówią, by nie histeryzowały.

Mówienie o poronieniu to nie lans, ale odwaga

Inną z barier dla kobiet jest obawa, że ktoś zinterpretuje ich wyznanie – tak jak to było w przypadku Meghan Markle – jako chęć zwrócenia na siebie uwagi w taki dramatyczny sposób. Tymczasem opowiadanie o swoim doświadczeniu i słuchanie historii innych ludzi to podstawa terapii grupowej. Widzimy, słyszymy, że ktoś miał tak jak my – i przetrwał. Uczymy się, że nie tylko my zmagamy się z poczuciem winy, wstydem. To poczucie wspólnoty doświadczeń daje nam siłę. 

– Kiedy osoby publiczne takie jak Meghan Markle, Aleksandra Żebrowska, Martyna Wojciechowska, czy już kilka lat temu Nicole Sochacki-Wójcicka, czyli słynna Mama Ginekolog, wyznają, że przeszły poronienie, to następuje normalizowanie zjawiska, czyli dostrzegamy, że to jest powszechne doświadczenie, a nie jednostkowe. Bolesny temat przestaje być tabu, tajemnicą, powodem do wstydu. Nadal jest bolesny, ale już wiemy, że wolno nam o nim mówić i przede wszystkim, że to normalne, że przeżywamy, że jest nam źle, że denerwują nas „dobre rady” – mówi psycholożka. – Uważam, że to, co się dzieje teraz, jest bardzo istotne dla setek tysięcy kobiet. Ważne, jest, aby mówić o tym powszechnym, kobiecym doświadczeniu, odtabuizować je. Kiedy się o tym nie mówi, to buduje się iluzję, że poronienie zdarza się tylko nielicznym albo że jest sprawą, o której mówić nie wypada, albo jeszcze inaczej: że to drobiazg dla psychiki, którym nie warto się przejmować. Kiedy słyszymy, że inni też tak mieli, jak my, to czujemy ulgę, dajemy sobie prawo do trudnych uczuć. Często efektem jest wewnętrzne odpuszczenie winy, bo skoro i lekarze mówią, że nic nie mogłam zrobić i nawet moim autorytetom to się przytrafiło, to znaczy, że nie jestem wybrakowana, że taki spotkał mnie los. Łatwiej się wtedy pogodzić ze stratą, bólem, pożegnać z dzieckiem utraconym. To daje dużo spokoju, dużo ulgi. Kiedy widzimy, że inni ludzie zmagają się z tym samym, co my, to czujemy coś w rodzaju przynależności, a to nasza podstawowa potrzeba. 

O takie potrzebie przynależności mówiła dwa lata temu inna kobieta, dziś 56-letnia. Poroniła ciążę ponad 20 lat temu – i dopiero w 2018 r. zdecydowała się o tym opowiedzieć. Żona jednego z najbardziej wpływowych polityków świata, uwielbiana przez tysiące kobiet, Michelle Obama, mówiła w programie „Good Morning, America”:

„Czułam się zagubiona, samotna. Czułam, że zawiodłam, ponieważ nie wiedziałam, jak częste są poronienia, bo o nich nie mówimy. Zamykamy się w swoim własnym bólu, nie dzielimy się prawdą o naszych ciałach, myśląc, że w jakiś sposób są popsute. To milczenie jest najgorszą rzeczą, jaką my, kobiety, robimy sobie nawzajem”.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Martyna Wojciechowska w akcji #dziękuję
Marta Wojtal

Martyna Wojciechowska o wdzięczności i dziękowaniu

„Poczuć wdzięczność to jedno. Ale druga rzecz, ten szalenie ważny krok, do którego bardzo was namawiam, to jest to, żeby umieć powiedzieć to na głos. Dziękuję – proste, piękne, magiczne słowo, które możemy powiedzieć każdemu na naszej drodze”.
Sylwia Niemczyk
03.04.2020

To jedno „dziękuję” sprawia, że nasze relacje z ludźmi wyglądają zupełnie inaczej – mówi Martyna Wojciechowska  i zachęca do udziału w naszej akcji #DZIĘKUJĘ.    Wdzięczność to jest wyraz dojrzałości Według dziennikarki i podróżniczki wdzięczność i umiejętność docenienia tego, co dostaliśmy od życia i od innych ludzi, to wyraz naszej wewnętrznej dojrzałości. Przekonanie, że wszystko, co osiągnęliśmy, zawdzięczamy sobie, być może i jest przyjemne – ale na pewno nie jest prawdziwe.  – Zachęcam was do tego, żebyśmy się rozejrzeli i żebyśmy zastanowili się, ile jest jednak cudownych osób i cudownych rzeczy, które mamy. Bardzo chciałabym, żebyście zatrzymali się na chwilę i zastanowili, jak wiele zawdzięczacie innym ludziom. Nikt z nas nie byłby w tym miejscu, gdyby nie pomoc tych ludzi.   Powiedz: dziękuję Martyna Wojciechowska rozdziela uczucie wdzięczności i umiejętność wyrażenia jej. To dwie zupełnie inne rzeczy: bywa, że jesteśmy komuś za coś wdzięczni, ale z różnych powodów nie decydujemy się powiedzieć tego jednego słowa: dziękuję. A to błąd, na którym cierpimy my sami. Dziennikarka przekonuje, że słowo „dziękuję” to jest najpiękniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi, lepsza, ważniejsza i bardziej wartościowa niż nawet najwspanialszy prezent.  – Czasem warto wziąć telefon i zadzwonić do kogoś z przeszłości i powiedzieć: „Dziękuję ci za to, że wtedy i wtedy...” i przekonacie się, jak niesamowitą energię niesie to słowo. Zastanówcie się, komu chcielibyście podziękować. Takich osób jest na pewno w waszym życiu bardzo wiele. Może jeszcze nie zdążyliście, może zapomnieliście. Dzisiaj jest do tego...

Czytaj dalej
Amy Schumer i Chris Fischer
Ślub Amy Schumer i Chrisa Fischera odbył się w lutym 2018 roku w Malibu. Fot. @amyschumer

Amy Schumer i Chris Fischer: Kiedy zdiagnozowano u niego autyzm, pokochała go jeszcze mocniej

W ciągu zaledwie trzech lat związku przeszli drogę, na którą inne pary potrzebują dekad. Ale ta miłość przetrwa każde trudności.
Magdalena Żakowska
04.12.2020

Amy Schumer, najsłynniejsza amerykańska stand uperka, gwiazda filmów „Wykolejona” i „Jestem taka piękna”, długo przekonywała nas w swoich skeczach i filmach, że nie interesują jej trwałe związk i, bo faceci to – używając jej języka – kompletni frajerzy. Chętnie opowiadała o swoich kompromitujących łóżkowych przygodach, aby udowodnić tezę, że mężczyźni traktują kobiety przedmiotowo, że nie szukają kobiet o interesującej osobowości, czy poczuciu humoru, tylko szczupłej sylwetce i ładnej buzi. I rzeczywiście, bardzo długo była singielką. A potem sprawy potoczyły się błyskawicznie. Biorę ślub. Wpadniesz? W Hollywood związki zaczynają się równie szybko, co kończą, ale w tym wypadku szybki był tylko początek. Amy Schumer poznała Chrisa Fischera, szefa kuchni, który prowadzi rodzinną farmę Beetlebung Farm na wyspie Martha's Vineyard, zimą 2017 roku, a już rok później została jego żoną. „ Jego oświadczyny były dziwne , bo oświadczył mi się rano, a o tej porze oświadczają się tylko emeryci” – opowiadała w programie „Growing” (Netflix). „Na oczach miałam opaskę do spania, a w uszach stopery, kiedy wszedł do pokoju i rzucił mi pudełko z pierścionkiem. Powiedział „Kupiłem ci to. Czy mam uklęknąć?”. Odpowiedziałam, że chyba nie i chwilę później znowu zasnęłam”.  Decyzję o ślubie podjęli dosłownie na kilka dni przed ceremonią. Amy rozesłała zaproszenia SMS-ami: „Biorę pojutrze ślub. Wpadniesz?”. Spora część gości nie wiedziała nawet kim jest pan młody, bo para długo ukrywała swój związek. Amy żartowała nawet w trakcie ślubu. „Masz takie szczęście, że mnie znalazłeś” – powiedziała do Chrisa przyjmując od niego obrączkę. I trudno się z nią nie zgodzić, zwarzywszy na...

Czytaj dalej
Choroba hashimoto
IStock

Chorujemy na chorobę Hashimoto i celiakię, bo… jesteśmy kobietami?

Hashimoto, celiakia, stwardnienie rozsiane. Choroby immunologiczne są kobiecą domeną. O tym, dlaczego chorujemy na nie znacznie częściej niż mężczyźni, i jak się przed nimi bronić, z doktorem Wojciechem Sydorem rozmawia Katarzyna Podhorecka.
Katarzyna Podhorecka
30.07.2020

Choroba Hashimoto to jeden z typów zapalenia tarczycy, a jej przyczyną jest to, że mówiąc najprościej, organizm zaczyna zwalczać jeden ze swoich organów: tarczycę, co prowadzi do stanu zapalnego. W poczatkowej fazie może nie dawać żadnych niepokojących objawów, bywa, że chora dowiaduje się o chorobie podczas badania kontrolnego tarczycy. Z czasem pojawia się senność, zaczyna łuszczyć się skóra, wypadaja włosy, problemy z koncentracją, ciągła senność i uczucie rozbicia, a nawet depresja. O tym, jak leczyć Hashimoto i inne choroby z autoagresji mówi dr n. med. Wojciech Sydor, specjalista w zakresie chorób wewnętrznych, immunologii klinicznej oraz angiologii ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Katarzyna Podhorecka: Dlaczego kobiety częściej niż mężczyźni chorują na choroby autoimmunologiczne? Wojciech Syd or: Nie na wszystkie. Na łuszczycę i na cukrzycę typu 1 choruje więcej panów. Na wrzodziejące zapalenie jelita grubego chorujemy mniej więcej po równo. Ale rzeczywiście, jeśli chodzi o takie choroby, jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy, choroba Hashimoto czy Gravesa-Basedowa, to kobiety stanowią nawet 75 proc. chorych. Przyczyną tego prawdopodobnie są hormony płciowe. Wahania poziomu estrogenów i progesteronu u kobiet wpływają na pobudzenie ich układu odpornościowego i osłabienie tolerancji immunologicznej. Tak samo np. antykoncepcja hormonalna lub hormonalna terapia zastępcza nieco zwiększa ryzyko niektórych chorób autoimmunologicznych. Przykładem burzy hormonalnej jest też ciąża. Jak wpływa na przebieg chorób autoimmunologicznych? Ciąża to rodzaj transplantacji, bo płód rozwijający się w ciele matki tylko w połowie składa się z jej komórek. Druga połowa to obce białko – silnie immunogenne antygeny ojcowskie. Aby...

Czytaj dalej
Kolaż

Dramatyczne opowieści kobiet po opinii TK: „Bycie matką niepełnosprawnych dzieci to wojna”

Po opinii Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji cały kraj protestuje. Przerażone i zbulwersowane są także znane Polki.
Sylwia Arlak
26.10.2020

Od czasu wydania przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia, zgodnie z którym aborcja przeprowadzana ze względu na nieodwracalne wady lub ciężką chorobę płodu, jest niezgodna z Konstytucją, Polki i Polacy wyszli na ulice. Swój sprzeciw przeciwko tej decyzji wyraziła m.in. Martyna Wojciechowska i Olga Tokarczuk. Część gwiazd podzieliła się własnymi, dramatycznymi opowieściami. Agnieszka Chylińska, Agnieszka Szpila – o byciu matką Agnieszka Chylińska rzadko opowiada o swoim życiu prywatnym. Tym razem jednak zrobiła wyjątek. W poruszającym nagraniu ujawniła, że jej dzieci wymagają specjalnej troski. „Nie można nikogo do niczego zmuszać, nie można nikomu narzucać czegokolwiek, zakazywać czegokolwiek, to jest po prostu nieludzkie. Każda z nas jest inna, każda z nas ma prawo decydować o swoim życiu. Każda z nas ma zupełnie inną sytuację rodzinną, finansową, zdrowotną. Potem z naszą decyzją tak naprawdę zostajemy same i z tym żyjemy do końca naszych dni […] Nie przypominam sobie też, żeby ktoś mi w tym pomagał, wspierał, jeśli chodzi o tak zwane państwo. Dlatego szczególnie mnie, jako mamie, jest trudno na to wszystko patrzeć i znosić fakt, że nie dba się o dzieci i osoby niepełnosprawne w takim wymiarze, w jaki powinny być zaopiekowane” — wyznała Chylińska, której książki dla dzieci z serii „Zezia i Giler” opowiadają o temacie autyzmu. W podobnym tonie wypowiedziała się pisarka Agnieszka Szpila, matka dwojga niepełnosprawnych dzieci. „Myślę, że bycie matką Milenki i Helenki zrobiło ze mnie przez 14 lat psychopatkę. Żyję na wojnie. Każdego dnia. Walczę o to, by przetrwał we mnie, choć maleńki fragment człowieczeństwa niedotknięty niepełnosprawnością córek. Tracę czas, by sobie i światu udowodnić, że prawie wcale się od Was nie różnię. A różnię....

Czytaj dalej