
Poligamia – co to jest i czy jest legalna w Polsce?
Poligamia z języka starogreckiego oznacza wielożeństwo. Termin ten odnosi się do sytuacji, w której jedna osoba ma więcej niż jedną żonę lub jednego męża. Zazwyczaj taka decyzja jest umotywowana wielowiekową tradycją, uwarunkowaniami kulturowymi, religią lub przymusem ze strony rodziny. Sytuacja, w której to kobieta ma wielu mężów to poliandria. Jeżeli jeden mężczyzna ma wiele żon, mamy do czynienia z poligynią.
Poligamia – historia
Poligamia, a zwłaszcza poligynia, występowała w cywilizacjach starożytnych. Praktykowano ją w Egipcie, Babilonie, Chinach, Indiach oraz w państwach Inków i Azteków. Sporadycznie występowała w starożytnej Grecji i na terenach Afryki zachodniej. W tamtym okresie poligamia dotyczyła głównie osób zamożnych oraz wysoko postawionych w hierarchii społecznej. Jej celem było przekazanie „ważnych” lub „boskich” genów. Nie każdy mógł sobie jednak pozwolić na wielożeństwo, bowiem każda z żon musiała być utrzymywana przez męża oraz musiała być obdarzona jego uwagą.
Poliandria istniała w starożytnej Sparcie, jednak była zjawiskiem rzadkim. Praktyka wielomęstwa była obecna również w Tybecie. Najczęściej jedna kobieta wychodziła za mąż za wszystkich braci. Po zajęciu Tybetu przez Chiny poliandria została całkowicie zdelegalizowana. Rząd chiński ogłosił, że taka praktyka jest niemoralna, a wychowywanie dzieci w takiej rodzinie jest niestosowne i krzywdzące. Po 1978 roku poliandria zaczęła jednak na nowo pojawiać się na tybetańskich prowincjach.
Czytaj także: Beduińska prawniczka walczy o prawa kobiet!
Związki poligamiczne a religia
Poligamia jest dozwolona w islamie. Każdy mężczyzna może mieć maksymalnie cztery żony (chociaż sam Mahomet miał ich osiem). W praktyce jednak zdecydowana większość muzułmanów ma tylko jedną żonę. Szacuje się, że w większości krajów muzułmańskich odsetek małżeństw poligamicznych nie przekracza 2-3 procent. Dzieje się tak, ponieważ większości mężczyzn nie stać na to, by mieć na utrzymaniu więcej niż jedną żonę.
Poligamia w chrześcijaństwie jest niedozwolona, chociaż w Starym Testamencie wspomina się o wielożeństwie niektórych z postaci. W judaizmie ideałem małżeństwa jest związek jednego mężczyzny z jedną kobietą, chociaż Biblia Hebrajska i Talmud nie wykluczają poligamii.
Czytaj także: Model Knappa: 10 etapów związku, które przechodzi (prawie) każda para
Poligamia współcześnie – przyczyny
Wymienia się kilka przyczyn, dla których niektóre osoby decydują się na związki poligamiczne, mimo że nie są do tego zmuszone przez tradycję lub wierzenia. Oto niektóre z nich:
- Aspekty seksualne – często podjęcie decyzji o wejściu w związek poligamiczny wiąże się z brakiem akceptacji swojego ciała. Taka osoba może potrzebować ciągłych pochwał oraz komplementów. Często czuje się także bardziej dowartościowana, gdy będzie mogła zaspokoić seksualnie więcej partnerów lub partnerek.
- Zaniżona samoocena – dla wielu osób decydujących się na poligamię ponadprzeciętna aktywność w sferze seksualnej ma być formą rekompensaty za brak poczucia własnej wartości na co dzień.
- Zaniedbanie – niekiedy jednostki decydują się na związki poligamiczne, ponieważ czują się niedocenieni i zaniedbani przez swojego stałego partnera życiowego.
Zdarza się, że osoby decydują się na związek poligamiczny nie ze względu na aspekty seksualne, ale psychologiczne. Czasami jest to związane z niezrozumieniem przez stałego partnera lub partnerkę, dlatego chęć poszukiwania kolejnych osób, które być może będą mogły stać się oparciem, jest kusząca.
Poligamia w Polsce i na świecie – status prawny
Poligamia jest nielegalna we wszystkich krajach europejskich, a więc również w Polsce. Sytuację, w której mężczyzna ma jedną oficjalną żonę oraz kochankę lub kochanki, nazywa się poligamią nieuregulowaną. Takie sytuacje nie są oficjalnie karane, chociaż osoby żyjące w takich relacjach muszą liczyć się z sankcjami społecznymi.
Poligamia jest legalna w następujących krajach: Arabia Saudyjska, Libia, Gabon, Komory, Egipt, Gambia, Kamerun, Kongo, Mali, Kuwejt, Katar, Brunei, Syria, Afganistan, Tanzania, Bangladesz, Indonezja, Malediwy, Singapur, Maroko, Mauretania, Niger, Togo, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran, Irak, Jemen, Sudan, Somalia, Jordania, Algieria, Burkina Faso, Czad, Dżibuti, Republika Środkowoafrykańska Oman, Palestyna, Etiopia, Malezja, Mjanma, Pakistan, Indie, Sri Lanka, RPA, Sahara Zachodnia, Senegal, Uganda i Zambia.
Czytaj także: Związek na odległość – jak dbać o miłość, kiedy brakuje bliskości fizycznej?