
Plotkowanie wcale nie jest takie złe? Przynajmniej dla tych, którzy plotkują
Choć niełatwo jest nam się do tego przyznać, uwielbiamy plotkować. Badanie z 1993 roku wykazało, że mężczyźni przez 55 proc. czasu rozmowy skupiają się na innych ludziach, kobiety — aż przez 67 proc. Jak jednak przekonuje Megan Robbins, adiunktka psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside, plotkowanie nie jest jedynie cechą ludzi małostkowych i złośliwych. „Plotkowanie to też zwyczajne, niewinne rozmowy o tych, których nie ma obok nas. To coś, co przychodzi nam bardzo naturalnie. To integralna część rozmowy, wymiana informacji, a nawet sposób na budowanie społeczności” — mówi Robbins, cytowana przez „New York Times”.
Czy plotkowanie może być dobre?
„To niekoniecznie coś negatywnego” — wtóruje amerykańskiej psycholożce David Ludden, profesor psychologii. W badaniu opublikowanym w 2019 roku w czasopiśmie „Social Psychological and Personality Science” Robbins odkrył, że na plotkowaniu spędzamy średnio 52 minuty dziennie (badanie przeprowadzono na 467 osobach). Trzy czwarte tego czasu poświęcamy na tzw. plotki neutralne. Tylko niewielką część analizowanych rozmów, około 15 proc uznano za plotki negatywne (choć plotki pozytywne stanowiły jeszcze mniejszą część, jedynie 9 proc).
Niektórzy badacze twierdzą, że plotki pomogły przetrwać naszym przodkom. Ludden dodaje, że współcześnie stanowią źródło informacji o innych ludziach. Umożliwiają rozpowszechnianie cennych informacji w bardzo dużych sieciach społecznościowych. „To pomocne, gdy sieć jest na tyle duża, że sami nie jesteśmy w stanie wszystkiego zaobserwować” — wyjaśnia psycholog.
Plotkowanie sposobem na samotność?
Badacze podkreślają też, że dzięki plotkom dowiadujemy się, co jest społecznie akceptowalne, a co nie. Na przykład, jeśli dana osoba często kłamie, a ludzie zaczynają mówić o niej w negatywny sposób, zbiorowa krytyka może zniechęcić ją do dalszych oszustw. „A ponieważ plotka prędzej czy później dojdzie do samego zainteresowanego, może go utrzymać w ryzach” — podkreśla Megan Robbins.
Plotki mówią też wiele o relacjach międzyludzkich. „Żeby chcieć plotkować, musisz czuć bliskość z innymi. Potrzeba intymności, żeby chcieć dzielić się swoimi doświadczeniami. Musisz mieć poczucie, że jesteście po tej samej stronie — wyjaśnia Stacy Torres, socjolożka. Z jej badań wynika też, że plotki mogą sprawić, że przestaniemy czuć się samotni. Ułatwiają nawiązywanie bliskich kontaktów, a także służą jako forma rozrywki. Wszystko zależy od naszych intencji.