Palo Santo – kadzidła z Peru, które leczą duszę
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Palo Santo – kadzidła z Peru, które leczą duszę

Palo Santo, czyli „kadzidło ze świętego drzewa”, znane jest od setek lat. Oczyszcza ze złej energii, relaksuje i… odstrasza komary.
Sylwia Arlak
09.12.2020

Palo Santo to drzewo pochodzące z Peru, Ekwadoru i innych krajów Ameryki Południowej. Rośnie w suchych lasach tropikalnych i wytwarza pachnącą żywicę. W języku hiszpańskim Palo Santo oznacza „święte drzewo”. Rdzenni mieszkańcy od tysięcy lat używali kadzidła do celów leczniczych. Wierzyli, że oczyszcza ze złej energii.

Czytaj także: Co dziś dla siebie zrobiłaś miłego? Drobne przyjemności to sposób na szczęśliwe życie!

Odetchnij, pokochaj, usłysz siebie. Życzenia na święta i 2021 rok od „Urody Życia”

Palo Santo: właściwości

Palo Santo najczęściej spotyka się w formie drewienek (są najwygodniejsze w użyciu), wiórów lub proszku. Popularne są także olejek i żywica. Palo Santo to drzewo o unikalnym zapachu. Ma właściwości oczyszczające umysł oraz wspierające medytację, ale nie tylko.

Odstrasza komary

Tradycyjnie Palo Santo stosuje się do odstraszania komarów. Mówi się również, że odstrasza mrówki, termity i muchy. Wszystko za sprawą jednego z jego składników   limonenu, substancji o właściwościach owadobójczych.

Zmniejsza ból

Uważa się, że Palo Santo łagodzi ból. Kadzidło może być pomocne przy bólach głowy, bólach gardła i artretyzmie.

Relaksuje

Wiele osób uważa, że aromat Palo Santo jest relaksujący. Mówi się, że ma on oczyszczający wpływ na ciało i umysł. 

Palo Santo: jak używać?

Sposób użycia Palo Santo jest bardzo prosty. Wystarczy chwila, żeby odczuć przyjemny, intensywny zapach kadzidła.

Zastosowanie olejku Palo Santo:

Olejek Palo Santo zwykle wdychamy podczas aromaterapii. To popularna metoda stosowana podczas uprawiania jogi, medytacji lub wykonywania innych czynności łagodzących stres. Olejek można również nakładać na skórę. Ta technika jest zwykle stosowana w leczeniu bólu.

Zastosowania drewienek Palo Santo:

Podczas spalania uwalnia się aromatyczny dym.

Zastosowania żywicy Palo Santo

Podobnie jak drewienek, żywicy możemy używać też w formie kadzidła. Bogate w żywicę drewno Palo Santo używane jest także do produkcji m.in. naczyń (matero) do picia Yerba Mate. 

Palo Santo: skutki uboczne

Używając Palo Santo, nie musimy martwić się o żadne poważne skutki uboczne. Należy jednak zachować ostrożność, jeśli:

 • Używasz oleju po raz pierwszy. Najpierw wykonaj test płatkowy. Jeśli na twojej skórze pojawią się podrażnienia, natychmiast zaprzestań używania oleju.
 • Masz problemy z płucami lub oddychaniem. Palo Santo może pogorszyć objawy.
 • Jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W tym przypadku zaleca się unikanie olejku Palo Santo lub kadzidła.

Palo Santo: jak używać

Olejek:

 • Dodaj do dyfuzora lub palnika na olejki eteryczne.
 • Dodaj do garnka z gorącą wodą, aby uzyskać pachnącą parę.
 • Rozcieńcz olejem nośnikowym, takim jak olej rycynowy, i nałóż na skórę.

Drewno:

 • Zapal czubek Palo Santo świecą, zapalniczką lub zapałką.
 • Trzymaj drewienko pod kątem 45 stopni.
 • Pozwól mu palić się przez 30 sekund.
 • Zdmuchnij płomień. Umieść Palo Santo w żaroodpornym naczyniu.

Czytaj też: Techniki relaksacyjne, które działają – trening Jacobsona, trening autogenny Schultza, medytacja

Jeśli używasz wiórów lub proszków drzewnych, umieść je w żaroodpornym naczyniu. Zapal je zapalniczką lub zapałką, a po 30 sekundach zdmuchnij. I pamiętaj, żeby nigdy nie zostawiać palącego się kadzidła bez nadzoru.

Palo Santo: gdzie kupić?

Palo Santo znajdziecie w:

 • sklepach z roślinami
 • sklepach z drobiazgami, prezentami
 • sklepach z akcesoriami do jogi
 • sklepach ze zdrową żywnością
 • wybranych aptekach

Kadzidło zawsze kupuj od renomowanego sprzedawcy, aby mieć pewność, że twoje Palo Santo pochodzi ze sprawdzonych źródeł.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
medytacja
pexels.com

Medytacja – 8 różnych technik dla początkujących i zaawansowanych

Nie nastawiaj się na to, że jakaś technika medytacji będzie idealna. Wybierz tę, która w danym momencie będzie dla ciebie najbardziej komfortowa.
Kamila Geodecka
04.12.2020

Nie istnieje test, który mógłby ci wskazać, która medytacja będzie najlepsza akurat dla ciebie. Jedyne, co możesz zrobić, to wypróbować wszystkie techniki i wybrać tę, która najbardziej ci odpowiada. Trenerzy i nauczyciele medytacji podpowiadają także, by kierować się sercem. Chociaż może to brzmieć naiwnie, chodzi o to, by nie zastanawiać się długo i nie analizować wszystkich plusów i minusów danego rodzaju medytacji. Poddaj się pierwszemu odczuciu – być może twój umysł sam ci podpowie, czego na ten moment potrzebuje. Mindfulness Mindfulness to jedna z najbardziej rozpowszechnionych technik medytacyjnych – zwłaszcza na Zachodzie. Czasami możemy też zetknąć się z nazwą „ treningu uważności ” lub „medytacji uważności”. Polega ona na wyrobieniu w medytującym nawyku kontroli własnych myśli. Dzięki regularnemu treningowi poczujemy się bardziej świadomi swojego ciała oraz umysłu. Żeby zacząć medytację uważności, usiądź w wygodnej pozycji i oddychaj spokojnie. Spróbuj w pełni skupić się na każdym wdechu i wydechu. Początkowo w głowie będziesz miała dużo myśli, pozwól im jednak pomału odejść. Za każdym razem, gdy zauważysz, że zaczynasz błądzić gdzieś wśród zgiełku myśli, wróć do obserwacji oddechu. Wkrótce zrozumiesz, że myśli, które tak kłębią się w twojej głowie, po prostu odlecą – jak chmury na niebie. Regularna praktyka uważności może być skutecznym lekarstwem na stres. Poczujesz także, że zaczynasz w znacznie większym stopniu kontrolować siebie i swoje emocje. Medytacja z mantrą Mantra to słowa, sylaby lub wersety, które mają pomóc w uspokojeniu oraz opanowaniu umysłu. Mantra tradycyjnie jest wybierana przez guru lub mistrza, jednak jeśli nie zależy nam na duchowym aspekcie...

Czytaj dalej
medytacja
pexels.com

Medytacja transcendentalna – na czym polega i jak ją praktykować?

Medytacja transcendentalna jest jedną z technik medytacji. Choć jej zwolennicy zachwalają efekty, ta technika wzbudza sporo kontrowersji.
Kamila Geodecka
03.12.2020

Regularna praktyka medytacji zmniejsza poziom stresu, poprawia koncentrację, a niekiedy pozwala wyzwolić kreatywność. Dodatkowo dla wielu osób jest to forma relaksu i odizolowania się na chwilę od problemów życia codziennego. Jednym z typów medytacji jest medytacja transcendentalna, która polega na pełnym skupieniu się na oddechu. Osoba medytująca w czasie wdechu i wydechu powtarza też specjalnie wybraną mantrę.  Czytaj także:   Bierzesz 22 tys. oddechów dziennie. Ilu z nich byłaś dziś świadoma? Medytacja transcendentalna – praktyka Mantra to słowo, które zna większość z nas, ale niewiele osób wie, co tak naprawdę oznacza. Człon „man”  oznacza myśleć, a „tra” – wznosić się. Mantrą jest więc wznoszenie swoich myśli ponad to, co materialne i cielesne. Mantry pochodzą z sanskrytu, są jednosylabowe i zazwyczaj nie można ich dosłownie przetłumaczyć. Jednymi  z najpopularniejszych mantr są „Om”, „Dum” czy „Klim”. Tradycyjnie to mistrz dobiera konkretną mantrę pod osobę, która ma praktykować medytację. Początkowo mantrę można wypowiadać jedynie w myślach, jednak z czasem powinno rozpocząć się jej głośne wypowiadanie. Czasami konieczne jest powtarzanie mantry także w ciągu dnia i  podczas wykonywania podstawowych czynności. Medytację transcendentalną często praktykuje się w czasie zorganizowanych zajęć i pod okiem trenera. Nauczyciele tego rodzaju medytacji muszą przejść 7-stopniowy kurs, który zawiera naukę o mantrach, ale także szkolenie z zakresu oddychania oraz podstaw jogi. Zazwyczaj kursy medytacji transcendentalnej obejmują także liczne wykłady, indywidualne rozmowy oraz zająca grupowe. Kilka dni spędza się także na specjalnej kontroli i weryfikacji doświadczeń. Czytaj także:   Zabiegana? Bez...

Czytaj dalej
medytacja chodzenia

Medytacja podczas chodzenia: dla zabieganych i nie tylko

Medytacja podczas chodzenia pomoże oczyścić umysł, odstresować się oraz uzyskać jeszcze większą kontrolę nad swoim ciałem i odczuwanymi bodźcami.
Kamila Geodecka
19.11.2020

Nie zawsze mamy czas na to, by w spokoju praktykować medytację. Czasami nie mamy do tego warunków, czasami tak wiele dzieje się wokół nas, że musimy odłożyć przyjemności na później. W takim przypadku świetnie sprawdzi się medytacja podczas chodzenia. Nie jest ona w żadnym stopniu gorsza od medytacji w pozycji siedzącej lub leżącej. Nawet buddyjscy mnisi stosują tę technikę. Ponadto w samym akcie chodzenia bez celu jest coś głęboko filozoficznego, zwłaszcza jeśli chodzić będziemy świadomie i z pełnią zaangażowania umysłu. Medytacja podczas chodzenia Jednym z najważniejszych aspektów przed rozpoczęciem tego typu medytacji jest wybranie odpowiedniego miejsca do naszych spacerów. Nawet jeśli mieszkasz w mieście, postaraj się znaleźć odpowiedni teren, który nie będzie cię rozpraszał – ani twojego umysłu, ani twoich zmysłów. Jeśli chcesz, możesz nawet chodzić ciągle w kółko, praktykując medytacje na jednym, nawet krótkim, odcinku ulicy czy ścieżki leśnej. Pamiętaj też o wygodnym obuwiu i stroju. Upewnij się, że będziesz mógł swobodnie się poruszać oraz spokojnie oddychać. Ważna jest też regularność praktykowania takich medytacji. Najlepiej, żeby takie spacery trwały około pół godziny, ale jeśli nie mas tyle czasu lub nie możesz jeszcze skoncentrować się na tak długo, spróbuj zacząć od 10 minut. Podczas samego chodzenia spróbuj oddzielić trzy odrębne etapy: unoszenie, ruch i stawianie stopy na ziemi. Oddychaj spokojnie i postaraj się skupić na samej praktyce chodzenia, stawiania nóg na podłożu i odrywania ich z powrotem. W taki sposób stworzy się cykl, który uwolni twoje myśli. Czytaj także:   Zabiegana? Bez tchu? Weź oddech, zwolnij, zobacz, co da ci medytacja Kontemplacja chodzenia Jedną z metod...

Czytaj dalej