Oni zmieniają nasz świat na lepsze. Dzięki, że jesteście!
Łukasz Giza, Łukasz Widziszowski

Oni zmieniają nasz świat na lepsze. Dzięki, że jesteście!

Od Jurka Owsiaka po Magdę Gessler i Olgę Tokarczuk. Oto nasz subiektywny ranking Polaków, którzy sprawiają, że jesteśmy lepsi i że lepszy jest także świat wokół nas.
Aleksandra Szajewska
28.02.2020

Są naszą dumą. Pokazują, jak można żyć mądrzej, ciekawiej, piękniej, a nawet… smaczniej. Robią to z potrzeby serca, z pasji, z wiary w to, że wszystko można robić lepiej. Najlepiej.

Jedni tak, jak Jurek Owsiak czy Janina Ochojska niosą pomoc potrzebującym: dzieciom, ofiarom konfliktów wojennym, chorym. Inni – m.in. Paweł Pawlikowski i Olga Tokarczuk wykorzystują swój talent, rozsławiają polską sztukę na świecie i realizują swoje pasje z takim rozmachem, że uwierzyliśmy w to, że nie ma rzeczy niemożliwych. Jeszcze inni – jak Magda Gessler – uczą nas radości życia, doceniania prostych rzeczy i czerpania przyjemności z codziennych spraw. 

Podziwiamy Was, doceniamy Waszą pracę i dziękujemy!

1\10
Jurek Owsiak
Michał Klimek

Nasz wzór do naśladowania i przykład, który stawiamy naszym dzieciom. Znamy jego wady: niewyparzony język, impulsywność, za którą Jurek Owsiak nieraz już przepraszał. Ale jego zalety i zasługi dla nas wszystkich są nie do przecenienia!

Urządzenia z serduszkiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdują się w niemal każdym szpitalu w Polsce –i nieraz jest to sprzęt ratujący życie: inkubatory dla wcześniaków, respiratory, echokardiografy.

W ostatnim 28. Finale WOŚP, którego celem była zbiórka pieniędzy na urządzenia potrzebne w kardiochirurgii czy neurochirurgii, zebrano ponad 186 mln zł!

2\10
Olga Tokarczuk
Łukasz Giza

W świecie literatury nie można się doczekać większego wyróżnienia. Ale Nobel dla Olgi Tokarczuk nie był tylko nagrodą za wybitną prozę. To był wyraz uznania dla – jak pisała szwedzka prasa – pisarki transgranicza i ważnego demokratycznego głosu we współczesnej Polsce.

Dziękujemy Oldze Tokarczuk za Nobla i za to, że replikę noblowskiego medalu przekazała na licytację WOŚP.

3\10
Joanna Luberadzka-Gruca
mat. prasowe

Od wielu lat jako szefowa Fundacji Polki Mogą Wszystko i ekspertka Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej działa na rzecz dzieci. Prowadzi szkolenia i warsztaty dla rodziców zastępczych, organizuje wyjazdy rehabilitacyjne dla dzieci z niepełnosprawnością i od lat cierpliwie tłumaczy kolejnym polskim rządom, że miejsce każdego dziecka jest w domu z rodziną – nawet jeśli jest to rodzina zastępcza. 

4\10
Tomasz Sekielski
Szymon Szcześniak

Zrealizowany przez niego dokument „Tylko nie mów nikomu” (współtwórcą był brat Tomasza, Marek Sekielski) otworzył wielu z nas oczy na ogromną skalę wykorzystywania seksualnego dzieci przez Kościół katolicki w Polsce. To nie był łatwy temat ani prosty film do zrobienia. Ani do obejrzenia – chociaż w pierwszy weekend po udostępnieniu filmu na Youtube, pobił rekordy odtworzeń (W ciągu niespełna roku obejrzało go ponad 25 milionów ludzi!), to wielu widzów przyznawało, że musiało oglądać go „na raty”.

Tomasza Sekielskiego podziwiamy najbardziej za bezkompromisowość i odwagę. I jednocześnie ze strachem i niecierpliwością czekamy na drugą część jego dokumentu pt. „Zabawa w chowanego”, którego premiara była planowana na 28 marca, ale ze względu na pandemię koronawirusa została przez dziennikarza przełożona bezterminowo. 

5\10
Prof. Ewa Helwich
mat. prasowe

Każdego dnia prof. Ewa Helwich walczy o zdrowie i  życie najmniejszych dzieci w Polsce –  takich, które rodzą się nie w  40., tak jak powinny, ale np. w  24. tygodniu ciąży. Swoją energią i  nadzieją dzieli się z  ich rodzicami. Małych pacjentów leczy od ponad czterdziestu lat, a od prawie 20 lat jako konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii apeluje do kolejnych rządów o lepszą opiekę nad, jak to mówi: „ciuputkami”.

Walczy o godność dla chorych dzieci i  dla ich rodziców. Mierzy się nie tylko z  naturą, ale też z  biurokracją i brakiem pieniędzy. I nieraz wygrywa. To właśnie m.in. dzięki jej wieloletnim staraniom wcześniaki dostają dziś darmowe szczepienia przeciw  wirusowi RS, który atakuje ich oskrzela i płuca i u najmłodszych dzieci może prowadzić do śmiertelnie groźnych zaburzeń oddychania.

6\10
Paweł Pawlikowski
mat. prasowe Kino Świat

Przypomniał światu, że polskie kino się liczy. Nam za to przypomina o naszej trudnej historii, a także o tym, że w życiu nie ma ważniejszej rzeczy, niż miłość. Dziękujemy za „Zimną wojnę” i oscarową „Idę”!

7\10
Magda Gessler
Mateusz Stankiewicz

Zmieniła nasz sposób myślenia o jedzeniu: dzięki niej jemy smaczniej i bardziej doceniamy to, co dostajemy na talerzu. Ponadto przypomniała nam, że życie jest pełne emocji i ma wiele smaków, dlatego Magdzie Gessler dziękujemy przede wszystkim za to, że… jest Magdą Gessler!

8\10
Janina Ochojska
Karol Kras

Mimo niepełnosprawności założyła i do dziś (już 28 lat!) prowadzi Polską Akcję Humanitarną, której celem jest udzielanie pomocy ludziom, których życie zostało na skutek klęsk żywiołowych lub wojen. Konwoje PAH dojechały już do Jemenu, Somalii, Syrii i wciąż są w drodze. I tak od 25 lat. Dziękujemy jej za to – a także za Program Pajacyk, który pomaga polskim dzieciom z ubogich rodzin.

9\10
Martyna Wojciechowska
Adam Pluciński

Inspiruje, motywuje i dodaje odwagi tysiącom kobiet w Polsce. Swoją pracą i całym swoim życiem udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Od lat jeździ w najdalsze zakątki świata, by opowiadać nam historie wyjątkowych kobiet, które codziennie mierzą się z przeciwnościami losu, nakazami kulturowymi, czasem nawet z przyrodą. Pokazuje, że prawdziwe bohaterki żyją wśród nas, a ich siła jest naszą siłą. 

10\10
Pielęgniarki i lekarze podczas pandemii
Adobe Stock

Pandemia koronawirusa sprawiła, że poza wybitnymi artystami i działaczami, znanymi z telewizji i pierwszych stron gazet, dostrzegliśmy heroizm ludzi, którzy swoją codzienną cichą pracą dbają o nasze zdrowie. Lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, laboranci, opiekunowie w Domach Pomocy Społecznej – to im dzisiaj należą się największe podziękowania. Mówimy z całego serca #DZIĘKUJĘ i gorąco wierzymy w to, że dzisiejsze uznanie dla naszej służby zdrowia nie minie razem z koronawirusem. 

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
wdzięczność w życiu
Unsplash

Dziękowanie innym daje nam więcej, niż myślimy

Jeśli miałaby istnieć tylko jedna, uniwersalna modlitwa na świecie, to zawierałaby się w słowie „dziękuję”.
Aleksandra Nowakowska
27.04.2020

Mistrz Eckhart, średniowieczny niemiecki mnich i filozof, nie znał dzisiejszych metod badań naukowych, ale wygląda na to, że wiedział, że słowo „dziękuję” czyni życie oraz związki lepszymi. Bo rozwija empatię, redukuje poczucie złości i frustracji, zmniejsza niepokój, a tym samym ułatwia nawiązywanie oraz utrzymywanie dobrych relacji z ludźmi. Naukowcy z uniwersytetu Harvarda wykazali, że pary, które częściej sobie dziękują, rzadziej mają problemy w relacji. Świadomie wypowiedziane słowo „dziękuję” otwiera na uczucia drugiej strony, czyni bardziej uważnym na siebie i partnera. Ludzie, którzy często go używają, nie boją się ze sobą szczerze rozmawiać, by rozwiewać swoje wątpliwości, szybciej i skuteczniej potrafią zaradzić kłopotom. To wszystko sprzyja wzajemnemu zrozumieniu, bliskości, poczuciu wspólnego szczęścia. Ważna jest intencja „Dziękuję” może mieć różny „ciężar gatunkowy”, różne intencje. Kiedy dziękujemy, najczęściej wyrażamy uznanie. W swoich rozważaniach na temat wdzięczności, szwedzka trenerka Porozumienia bez Przemocy i autorka książki „Wdzięczność. Najtańszy bilet do szczęścia” Liv Larsson poświęciła uznaniu sporo miejsca. Wyrażając je drugiej osobie, nie tylko okazujemy wdzięczność, ale też pomagamy jej dostrzec swój potencjał, wartość, to, ile jest w stanie dać. Dlatego niezmiernie ważne jest, byśmy sprawdzili, z jakimi intencjami chwalimy ukochaną osobę. Czy przypadkiem nie oczekujemy czegoś w zamian? Czy nie wywieramy na niej presji? Nie prowadzimy pewnego rodzaju handlu?  Larsson wprowadza pojęcie prawdziwego uznania, które nazywa „wysokooktanowym”. Jest ono pełne pasji i pozwala ludziom odnaleźć w sobie siłę. Wyrażamy je, kiedy szczerze cieszymy się z osiągnięć bądź...

Czytaj dalej
wdzięczność w życiu
Unsplash

Prawdziwa wdzięczność nie jest łatwa – jak się jej uczyć?

Wdzięczność ma same zalety, ale tylko wtedy, gdy jest autentyczna. Kiedy nie idzie w parze z oczekiwaniami, nie wiąże się ze wstydem, poczuciem niższości albo winy i nie jest ucieczką od problemów.
Aleksandra Nowakowska
02.04.2020

Wdzięczność zmniejsza podatność na depresję i poczucie osamotnienia, wzmacnia układ odpornościowy i podnosi samoocenę. Pomaga radzić sobie ze stresem i trudnymi doświadczeniami życiowymi, uzdrawia relacje, ponieważ umacnia więzi, zwiększa empatię oraz umiejętność słuchania. Pozwala koncentrować się na pozytywnych stronach codziennej egzystencji. Szwedka Liv Larsson, certyfikowana trenerka Porozumienia bez Przemocy i autorka książki „Wdzięczność. Najtańszy bilet do szczęścia” (wyd. Czarna Owca), udowadnia, że wdzięczność może przynosić nam same dobrodziejstwa. Ale wcale nie musi. To zależy od poziomu naszej świadomości i wewnętrznej pracy z wdzięcznością. Bądź wdzięczny, nie chciej więcej We wprowadzeniu do swojej książki badaczka wspomina skarbonkę stojącą w szkółce niedzielnej, do której, kiedy była małą dziewczynką, wrzucała datki na biednych. Wieńczyła ją figurka chłopca klęczącego z rękoma złożonymi jak do modlitwy. Za każdym razem, gdy do skarbonki wrzuciło się monetę, chłopiec kiwał głową, jak gdyby dziękując za dar. Liv Larsson pamięta, że za każdym razem, gdy wrzucała do puszki pieniądze i patrzyła na tę pokorną buzię na skarbonce, czuła wielkie zawstydzenie. Inne wspomnienie, również łączące się jednocześnie z poczuciem wdzięczności i wstydu: w szkole zarówno jej, jak i innym uczniom nakazywano zjadać wszystko, co mają na talerzu. Nauczyciele powtarzali: „Zjedz jeszcze kęs, nie zapominaj, że dzieci w Afryce są biedne”, „Bądź wdzięczny, że masz co jeść”. W efekcie Liv zawsze miała poczucie winy, kiedy zostawiała jedzenie na talerzu. Wdzięczność zatem kojarzyła się jej ze wstydem i winą, które płynęły z dyskomfortowego poczucia wyższości. Bezwiednie łączyła wdzięczność z biernością i...

Czytaj dalej