Met Gala jednak się odbędzie! W wersji alternatywnej i to na Twitterze
mat. prasowe udostępnione dzięki uprzejmości The Metropolitan Museum of Art, fot.© Nicholas Alan Cope, 1. Sukienka, Nicolas Ghesquière dla Louis Vuitton, wiosna-lato 2018; 2. Suknia balowa, Charles James, 1951 rok; 3. Sukienka Iris Van Herpen jesień-zima 2012–13 HC

Met Gala jednak się odbędzie! W wersji alternatywnej i to na Twitterze

Costume Institute Gala 2020 została odwołana. Garstka młodych ludzi znanych na Twitterze jako @HFMetGala organizuje jednak swoją wersję tego wydarzenia. Każdy jest zaproszony!
Zuzanna Szustakiewicz
30.04.2020

Jednym z wydarzeń odwołanych na skutek pandemii Covid-19 jest najbardziej wyczekiwana i ekskluzywna impreza branży mody, porównywana przez niektórych do gali rozdania Oscarów, czyli Met Gala.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Met Gala: wielkie święto mody

To potoczna nazwa Costume Institute Gala. Wydarzenie jest organizowane od 1948 roku w każdy pierwszy poniedziałek maja przez Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Impreza została wymyślona przez specjalistkę od public relations Eleanor Lambert. Pierwsza odbyła się tuż po powołaniu do życia Costume Institute. Celem zarówno wtedy, jak i dziś jest zbieranie funduszy na Instytut Kostiumów, który zajmuje się gromadzeniem, dokumentowaniem i zachowywaniem modowego dziedzictwa. Początkowo Met Gale były dość skromnymi przedsięwzięciami i miały formę wytwornych kolacji w eleganckich restauracjach. Jednak, gdy w 1973 roku do zespołu dołączyła Diana Vreeland, była redaktor naczelna Vogue’a impreza została przekształcona w bal.

Obecności gwiazd takich jak Bianka Jagger czy Cher sprawiła, że stały się modnym wydarzeniem, na które każdy ze śmietanki towarzyskiej Nowego Jorku chciał być zaproszony. Za czasów Vreeland gala zaczęła być organizowana w samym Muzeum i każdorazowo miała swój motyw przewodni powiązany z ekspozycją uruchamianą tuż po gali. Co ciekawe, część biletów była dostępna dla studentów mody m.in. z nowojorskiej uczelni Parsons — coś, o czym dzisiejsi studenci mogą jedynie pomarzyć. Bo dzisiaj... 

To Anna Wintour decyduje

Obecna redaktor naczelna amerykańskiego Vogue’a zasiada w radzie Costume Insitute od 1995 roku, a od 1998 roku dowodzi przedsięwzięciem. Decyduje nie tylko o liście gości, tym kto koło kogo siedzi, ale nawet kto, w co ma być ubrany. Wintour zamieniła Met Galę w najbardziej ekskluzywną imprezę, dostępna dla garstki wybranych (kilkuset osób). Oczywiście, formalnie można kupić bilet wstępu, ale ceny zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Od 2015 roku Wintour wprowadziła zakaz relacjonowania wydarzenia na social mediach – są gwiazdy, które łamią ten zakaz, ryzykując, że za rok nie znajdą się na liście gości tego ekscentrycznego wydarzenia. Aby przekonać się, jak wygląda Met Gala od kuchni, warto obejrzeć „The First Monday in May” autorstwa Andrew Rossiego. Film z 2016 dokumentuje przygotowania do najpopularniejszej do tej pory wystawy w MET, czyli ekspozycji „China: Through the Looking Glass” z 2015 roku.

 

Met Gala 2020

Każda gala powiązana jest tematycznie z wystawą organizowaną przez Costume Institute. W listopadzie 2019 roku tradycyjnie już został ujawniony tytuł ekspozycji na kolejny rok i motyw przewodni gali. W 2020 miało to być „About Time: Fashion and Duration” (w wolnym tłumaczeniu moda i jej trwanie). W materiale prasowym udostępnionym przez muzeum czytamy, że na temat wystawy Andrew Bolton (główny kurator Costume Institute) wpadł, oglądając „Orlando” - brytyjski film Sally Potter luźno oparty na powieści Virginie Woolf o tym samym tytule. Podobno Boltona zainspirowała scena, w której grająca tytułowego bohatera Orlando Tilda Swinton wbiega do labiryntu ubrana w osiemnastowieczną suknię, a wybiega z niego w zupełnie innym stroju z następnego, XIX wieku.

Met Gala na miarę XXI wieku

Tegoroczna wystawa w MET została przełożona na październik, a sama Met Gala 2020 odłożona na bliżej nieokreśloną przyszłość. Ale... odbędzie się wirtualna wariacja na jej temat. Aria Olson (na Twitterze @pughatory) ma 19 lat i na co dzień studiuje inżynierię kosmiczną na Uniwersytecie Michigan. Dopiero od dwóch lat interesuje się modą, co nie przeszkodziło jej, by pół roku temu wpaść na pomysł zorganizowania alternatywy dla Met Gali na Twitterze. Założyła profil High Fashion Met Gala i zmobilizowała twitterową społeczność zgromadzona wokół High Fashion Twitter. Z nadesłanej setki zgłoszeń wybrała dziesięć osób z całego świata, które pomagają jej w przygotowaniach do tego wirtualnego wydarzenia. Zrządzeniem losu pod koniec marca 2020 roku okazało się, że @HFMetGala to prawdopodobnie jedyna Met Gala jak się odbędzie.

#HFMetGala2020 i czuj się zaproszony!

Dokładny opis akcji i instrukcje jak dołączyć znajdują się na profilu @HFMetGala na Twitterze. W skrócie każdy może uczestniczyć w jednym (lub więcej) z pięciu zadać. Każde zadanie polega na przygotowaniu i opublikowaniu na koncie na Twitterze swojego kreatywnego projektu.

Pierwszy to Photoset Challange, w którym należy stworzyć look na galę, ze zdjęć rzeczy z dowolnych marek. Drugi w kolejności – Brand Challange, polega na tym, że uczestnik musi stworzyć look na galę z losowo przypisanej mu przez organizatorów marki, uwzględniając archiwa tej marki. Wardrobe Styling Challenge to trzecia opcja. Polega ona na tym, by stworzyć kreację na galę z rzeczy, które mamy już w swojej szafie (tak, wspólnocie HFT bliska jest idea zrównoważonego podejścia do mody). Czwarta możliwość udziału to Illustration Challenge, dla tych, którzy swój look chcą naszkicować, namalować czy narysować. Ostatnia opcja jest najciekawsza, bo jest to zupełnie dowolna ekspresja, można np. swoją kreację uszyć. Temat przewodni jest oczywiście taki sam jak ten, który wybrało Met: „About Time: Fashion and Duration”. Formularze uczestnictwa można pobrać przez Google. Wystarczy je wysłać organizatorom, a potem w dniu wydarzenia, czyli 4 maja opublikować na swoim koncie na Twitterze i otagować #HfMetGala2020. Nie ma ocen, nie ma nagród, jest czysta modowa zabawa!

Kilka dni temu Vogue ogłosił na swoim Instagramie #MetGalaChallenge, w którym wraz z Billy Porterem, namawia swoich obserwatorów, by Ci odtwarzali kreacje z dotychczasowych edycji Bali Met i publikowali je na swoich profilach. Jednak przedsięwzięcie młodych ludzi z High Fashion Twitter wydaje się dużo bardziej twórcze i interesujące. Nawet ja stworzyłam sobie konto na Twitterze specjalnie po to, by śledzić wydarzenie na żywo, a może nawet w nim uczestniczyć...

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
sesja moda lato plaża czerwień trendy 2020
Manuel Gomes da Costa

Valentino kocha czerwień. Idź za przykładem mistrza!

Intensywna i bezkompromisowa. Czerwień rozpala zmysły do... czerwoności. Inspiruje projektantów, działa na mężczyzn, a przede wszystkim dodaje siły nam, kobietom. Odwagi!
Zuzanna Szustakiewicz
25.04.2020

Symbolizuje miłość, odwagę, władzę... Bez niej trudno wyobrazić sobie światowe wybiegi i kolekcje największych domów mody. Czerwień to lojalny sprzymierzeniec każdej kobiety. Niezależnie od tego, czy występuje pod postacią sukienki, spodni, koszuli, zmysłowych szpilek czy ulubionej szminki. Zdjęcia: Manuel Gomes da Costa Stylizacja: Agnieszka Ścibior Modelka:  Magda/Division Makijaż: Ines Aquiar Fryzury:  Rui Rocha Asystentka stylistki: Joanna Burczyńska Produkcja: Nomad Portugal Production Sesja ukazała się w „Urodzie Życia” 3/2018.

Czytaj dalej
met 2020 wspomnienie met gala 2019 moda czerwony dywan Lady Gaga
East News

Jennifer Lopez, Kendell Jenner i inni wspominają Met Galę 2019 na Instagramie 

Rihanna w „sukience-omlecie” czy Katy Perry w kreacji inspirowanej żyrandolem? W tym roku święto mody się nie odbędzie, ale razem z gwiazdami możemy przeżyć te emocje jeszcze raz!
Zuzanna Szustakiewicz
06.05.2020

Na co dzień monumentalne schody przy Piątej Alei prowadzące do The Metropolitan Museum of Art to ulubione miejsce nowojorczyków i turystów. Można na nich przysiąść choćby po to, by zjeść bajgla i napić się kawy z papierowego (lub bardziej ekologicznie: wielorazowego) kubka. Ale w jeden dzień w roku te schody stają się częścią spektakularnej scenografii towarzyszącej najważniejszej modowej imprezie świata — Balowi Met.   First Monday in May   Choć sama impreza trwa pół dnia (i nocy) to przygotowania do „Pierwszego Poniedziałku w Maju” - jak o gali mówią ludzie z branży, zajmują cały rok. Nic dziwnego skoro Met Ball jest dla świata mody tym, czym rozdanie Oskarów dla świata kina.  Pierwsza gala Met odbyła się 1948 roku. To doroczne wydarzenie od początku ma charakter benefitu, na którym zbiera się fundusze na działalność Costume Institute. Od połowy lat 70. impreza ma motyw przewodni. Jest tematycznie powiązana z dorocznymi modowymi ekspozycjami w MET i jest jednocześnie imprezą inaugurującą te wystawy. Met Gala 2019 odbyła się pod hasłem „Camp: Notes on Fashion”. Dzień przed wydarzeniem okazało się, że dywan zamiast czerwonego będzie tym razem... różowy. Nie tylko zeszłoroczny dywan, ale i większość kreacji przejdzie do historii mody jako jedne z najbardziej spektakularnych. W końcu nie tylko ranga wydarzenia, ale sam temat, czyli kiczowata, przesadzone estetyka campu to był doskonały do tego pretekst.   Na różowym dywanie?   Poznajcie top kreacje tamtego wieczoru. W ciekawe w tym gronie znalazł się wyjątkowo mężczyzna. Billy Porter (modowe objawienie zeszłego roku) wystąpił w złotym kostium ze skrzydłami, a także samo wejście aktora, niesionego na platformie przez sześciu półbogów, było jak narodziny Feniksa. Oczywiście zachwyciła...

Czytaj dalej
fashion moda books albumy książki kwarantanna Grace Coddington, McQueen, Tim Walker
mat. prasowe

Top 7 książek o modzie. Z jedną z nich nawet gotujemy...

Moda to nie tylko ubrania, to także forma sztuki. Zainspiruj się projektami Alexandra McQueena, zdjęciami Tima Walkera i sesjami wystylizowanymi przez Grace Coddington!
Zuzanna Szustakiewicz
29.04.2020

Nadal jesteśmy wierni zasadzie #zostańwdomu. Przebywanie w nim skłoniło nas do porządków nie tylko w szafie, ale i na półkach z książkami. Znaleźliśmy tam kilka pozycji, które polecamy Wam do czytania i oglądania. Można je też wyeksponować w widocznym miejscu w domu, bo wszystkie są przepiękne! Alexander McQueen: Savage Beauty Najbardziej wpływowy projektant swojego pokolenia. Obdarzony niezwykłą wyobraźnią i wrażliwością. Prowokator i enfant terrible świata mody. Lee McQueen zasłużył na wszystkie te określenia. Album „Dzikie piękno” napisany przez kuratora nowojorskiego Costume Institute przy Metropolitan Museum of Art został wydany przy okazji wystawy o tym samym tytule z 2011 roku. Książka to bardzo pogłębiona analiza twórczości Londyńczyka. Andrew Boltona w ciekawy sposób pokazuje jak na wyjątkową estetykę McQueena, składają się: tradycyjne angielskie krawiectwo (Lee zaczynał swoją karierę w jednym z zakładów krawieckich na Savile Row) specjalistyczne techniki haute couture i technologiczne innowacje. Wydane dla MET 174 zł na krainaksiazek.pl   Tim Walker: Wonderful Things „Każde zdjęcie jest jak list miłosny napisany dla jednego lub kilku przedmiotów z kolekcji Muzeum Wiktorii i Alberta” – tak we wstępie do swojej książki pisze Tim Walker. Brytyjski fotograf znany ze swojej magicznej, jakby sennej estetyki zawiera przyjaźnie z przedmiotami i potrafi wejść z nimi w relację podobną do tej z ludźmi. Wystawa Tim Walker: Wonderful Thing, zakończona niedawno w Victoria&Albert Museum, przedstawiała ponad 100 zdjęć podzielonych na 10 oddzielnych projektów. Każdy z nich powstał w wyniku interakcji z innymi przedmiotami znajdującymi się w kolekcji słynnego londyńskiego muzeum. Każdy, kto nie zdążył odwiedzić...

Czytaj dalej
Mat.prasowe

Harry Styles: od chłopca z boysbandu do mężczyzny, który łamie stereotypy

Grudniowa okładka amerykańskiej edycji „Vogue’a” przejdzie do historii. Po raz pierwszy pojawił się na niej mężczyzna, Harry Styles. A do tego pozuje w sukience.
Sylwia Arlak
18.11.2020

Widziałyśmy już go w przezroczystej wiktoriańskiej koszuli Gucci i z wielkim perłowym kolczykiem na Met Gala w 2019 roku. W czarnej sukience Commes Des Garçons pozował do okładki „Guardian Weekend”. Uwielbia spodnie z wysokim stanem, kolorowe garnitury, printy, wysokie obcasy i często pokazuje wypielęgnowane paznokcie. Harry Styles przeszedł długą drogę od nieśmiałego chłopca z popularnego boysbandu One Direction do ikony mody i show-biznesu. Od zawsze lubił bawić się modą Za sprawą najnowszej, grudniowej okładki amerykańskiej edycji „Vogue’a” znowu jest o nim głośno. Nie dość, że jest pierwszym mężczyzną w 127-letniej historii „biblii mody”, który pozuje na okładce solo (wcześniej pojawiali się na niej m.in. Kanye West, Richard Gere, były kolega z zespołu Stylesa Zayn Malik czy Justin Bieber, jednak zawsze towarzyszyła im na zdjęciu kobieta), to jeszcze ma na sobie suknię balową Gucci obszytą koronką. W sesji Tylera Mitchella (tego samego, który w 2018 roku został pierwszym czarnoskórym fotografem „Vogue’a” i zrobił zdjęcie okładkowe Beyoncé) pozuje też w kilcie i spódnicach.         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Vogue (@voguemagazine) „Są ubrania dla mężczyzn i ubrania dla kobiet. Kiedy usunie się te ograniczenia, otwiera się szeroki plan możliwości” — mówi wokalista w towarzyszącym sesji wywiadzie, dodając: „Kiedy jestem w sklepie, zdarza mi się oglądać damskie ubrania. Myślę wtedy, że są fantastyczne. Za każdym razem, kiedy coś sobie narzucasz, po prostu...

Czytaj dalej