
Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana! Kiedy warto zdobyć się na odwagę?
W życiu zazwyczaj staramy się zachować stabilizację. Część z nas lubi żyć w swojej strefie komfortu i wychodzić z niej tak rzadko, jak to tylko możliwe. I nie ma w tym nic złego! W końcu nie każdy musi podbijać świat, by być szczęśliwym. Są jednak momenty, w których warto podjąć ryzyko, ponieważ dzięki temu będziemy mogli po prostu poczuć się lepiej, a także – być może coś zyskać.
Szansa na nowe doświadczenie
Zdobywanie nowych doświadczeń sprawia, że nie odczuwamy monotonii codzienności. Czasami jednak jest nam tak wygodnie w naszym poukładanym, a przynajmniej znanym już życiu, że nie chcemy podejmować ryzyka i sięgać po to, co nowe.
Pomyśl, ile okazji przeszło ci koło nosa i nie odważyłaś się, by zyskać szanse na nowe doświadczenie – małe lub duże. Każda z nas ma takie sytuacje i pewnie większość z nas żałuje teraz tego, że nie zdobyła się na odwagę.
Wyrażanie swoich przekonań
Badania pokazują, że prawie 40 proc. osób woli skłamać i wyrazić opinię ogółu niż wypowiedzieć się w swoim własnym imieniu i powiedzieć prawdę. Jesteśmy istotami społecznymi i czujemy się dobrze, gdy jesteśmy akceptowani przez innych. Taki konformizm powinien mieć jednak swoje granice!
Po pierwsze, takie zachowanie może prowadzić do stagnacji grupowej i braku rozwoju danej społeczności. Po drugie, każdy z nas ma prawo do wyrażania własnych opinii, bycia szanowanym i wysłuchanym. Nawet jeśli później okaże się, że twoje stwierdzenie było błędne lub nieprawdziwe, odwaga wyrażenia własnych poglądów to sposób ma okazywanie szacunku samej sobie.
Czytaj także: Naucz się stawiać na swoim i weź odpowiedzialność za swoje życie
Popełnianie błędów
Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie w danej rzeczy lepszy niż ty – to normalne. Każdy kiedyś zaczynał, każdy kiedyś potknął się po drodze, każdy kiedyś zaliczył wpadkę – większą lub mniejszą. Nawet mistrzowie świata musieli popełnić całą masę błędów, by dojść do tego miejsca, w którym są teraz. Co więcej, nawet ci najwięksi w swoich dziedzinach wciąż popełniają błędy.
Bez tego nie ma szansy na rozwój i osiągnięcie dużego lub małego sukcesu. Nie hamuj się tylko dlatego, że istnieje prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Chcąc nie chcąc – i tak je popełniasz, w końcu jesteś człowiekiem.
Odpuszczanie
Czasami może to być bolesne, czasami może być trudne, ale mimo wszystko w wielu sytuacjach warto zaryzykować i odpuścić. Spójrz na wszystkie relacje, którymi się otaczasz. Czy wszystkie z nich są dla ciebie zdrowe? A może sama doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jest w twoim otoczeniu ktoś, kto jest wampirem emocjonalnym? Może już wielokrotnie starałaś się odzyskać kontrolę nad swoim życiem, ale po prostu się bałaś? Strach jest normalny, ale w takich momentach warto zaryzykować i po prostu odpuścić. Są rzeczy i są relacje, których nie da się naprawić.
Czytaj także: Psycholodzy mówią, jak osiągnąć cel. To tylko – i aż – 10 kroków!
Poczucie lęku przed odrzuceniem
Mało rzeczy boli człowieka tak, jak odrzucenie. Obawiamy się go, gdy zaczynamy flirtować z kimś, kto nam się podoba lub gdy aplikujemy na wymarzone stanowisko w pracy. Będą sytuacje, w których poczujesz się odrzucona i trudno od tego uciec, ale jeśli zaryzykujesz, masz również szanse na zyskanie czegoś wartościowego. Z szacunku do samej siebie i dla własnego spokoju warto podjąć próbę i dać z siebie wszystko. Będziesz czuła się lepiej, wiedząc, że dałaś sobie szansę i pokonałaś swoje bariery.