Księżna Diana i Hasnat Khan: „Pan cudowny” był miłością jej życia 
East News

Księżna Diana i Hasnat Khan: „Pan cudowny” był miłością jej życia 

35-letnia księżna Diana chciała żyć z dala od światła reflektorów. Łudziła się, że z Hasnatem Khanem stworzy prawdziwy, normalny dom.
Sylwia Arlak
19.11.2020

To była miłość od pierwszego wejrzenia. Księżna Diana poznała doktora Hasnata Khana w 1995 roku w szpitalu Royal Brompton w Londynie. Odwiedzała tam męża swojej terapeutki, który wracał do zdrowia po operacji serca. Zachwycała się postawną sylwetką lekarza i jego troskliwym spojrzeniem. „Odnalazłam spokój” — powiedziała jednemu ze swoich znajomych, kiedy zaczęła się spotykać z Hasnatem. „Dał mi wszystko, czego potrzebuję” — cytuje dalej jej słowa „Vanity Fair”. Miała nawet dla niego przezwisko: Natty. Kilka miesięcy później nazwała go „Panem cudownym”, a jej przyjaciele mówili, że był miłością jej życia. Ich romans trwał dwa lata. 

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Wielka miłość i zabawa z mediami 

Po pierwszym spotkaniu księżniczka wracała do szpitala „prawie codziennie przez trzy tygodnie, tylko po to, żeby znów go zobaczyć” (czytamy w „The Guardian”). Z księciem Karolem rozstała się w 1992 roku, jeszcze zanim poznała Hasnata. Czekając na rozwód, mieszkała w Pałacu Kensington. Choć dorobek 36-letniego kardiochirurga był imponujący, Khan nie był typem mężczyzny, jakiego można byłoby spodziewać się po jednej z najsłynniejszych kobiet na świecie. Kamerdyner Diany, Paul Burell, mówił o tym w specjalnym programie ABC NEWS poświęconym ostatnim miesiącom życia księżnej: „To nieprawdopodobne, że ktoś taki został kochankiem księżnej. Nie jest wysportowany, nie jest przystojny ani nie jest bogaty. Więc co on takiego w sobie ma?”. Na to pytanie odpowiedział jeden z przyjaciół Diany w „Vanity Fair”: „To mężczyzna, który jest całkowicie bezinteresowny. Diana powiedziała mi, że nigdy nie spotkała kogoś takiego jak on”. 

Księżna od początku dawała Khanowi do zrozumienia, że traktuje ich relację poważnie. Z uwagi na jego pochodzenie (był Pakistańczykiem) miała nawet w szafie salwar kamiz, jedwabną tunikę i spodnie, tradycyjny strój, który nosi wiele pakistańskich kobiet. Poznawała pakistańską kulturę i obyczaje. Latała do Azji, aby poznać dziedzictwo i korzenie  ukochanego, rozważała przejście na islam. Zaczęła studiować medyczne książki. Na jej nocnym stoliku leżała gruba kopia „Anatomii Graya” i stosy raportów chirurgicznych. Kiedyś przekonała Khana, by pozwolił jej patrzeć, jak wykonuje operację na otwartym sercu. Chciała obsypywać go drogimi prezentami. Proponowała, że kupi mu nowy samochód, ale on zawsze odmawiał.

Często spędzali noce w jego małym pokoju w szpitalu, choć nie dochodziło między nimi do zbliżeń. Khan jako muzułmanin nie chciał sypiać z zamężną kobietą. Postanowili, że poczekają z tymi sprawami do rozwodu Diany z Karolem. Księżna zawsze wracała do domu o świcie, zanim którykolwiek z pracowników zauważy jej nieobecność. Pewnego dnia prawie przyłapał ją fotograf jednego z brukowców. Zrobił jej zdjęcia, gdy przybyła do szpitala o północy, żeby spotkać się z Khanem. Szybko udało jej się zatrzeć ślady. Wyrwała telefon z ręki fotografa, zadzwoniła do tabloidu i powiedziała, że odwiedza nieuleczalnie chorych pacjentów, by ich pocieszyć. Kilka dni później brukowiec opublikował jej historię. 

Czytaj też: Księżna Diana i James Hewitt. „Kochałam go, ale bardzo mnie zawiódł” – mówiła Diana o swoim kochanku

Ucieczki przed paparazzi

Diana i Hasnat większość czasu spędzali w Pałacu Kensington. Tina Brown  w książce „The Diana Chronicles” pisała: „Khan, ukryty pod kocem w samochodzie Paula Burella, przyjechał do pałacu z Kentucky Fried Chicken na kolację z księżniczką”. Kiedy wychodzili, Diana często miała na sobie ciemną perukę i wielkie okulary przeciwsłoneczne. Kiedy dzwoniła do szpitala, zostawiając wiadomość do ukochanego, używała nazwiska „Dr Armani”. Urządziła mu w pałacu jego własną piwnicę, gdzie w wolnych chwilach relaksował się przy meczach i piwie. W weekendy, kiedy służba miała wolne, gotowała mu obiady. Kiedy on był w pracy, sprzątała jego mieszkanie. Odkurzała, myła naczynia i prasowała koszule. Lubiła czuć się jak prawdziwa gospodyni domowa. 

Kiedyś wpadła na pomysł cichego ślubu. Poprosiła swojego lokaja i przyjaciela Paula Burella, żeby zapytał księdza, czy to może się udać. Khan o niczym nie wiedział. Bez powiadomienia władz ceremonia nie mogła się  jednak odbyć. Kiedy Hasnat dowiedział się o jej sekretnym planie, powiedział z przerażeniem: „Czy ty naprawdę myślisz, że możesz przyprowadzić tutaj księdza i tak po prostu wziąć ślub?”. Diana wciąż powtarzała, że chce normalnego życia, ale nie miała pojęcia, jak ono wygląda. Khan opowiadał policji, jak pewnego razu wyszli do pubu, a Diana chciała zamówić drinki, bo nigdy wcześniej nie miała takiej okazji. Kiedy planowała wylecieć z nim we wspólną podróż, odparła, że na lotnisku założy perukę i nikt jej nie pozna. „Nie możesz zmieniać wyglądu. Nie będzie zgadzał się z wizerunkiem na zdjęciu w paszporcie” — tłumaczył jej. 

Paparazzi ścigali Dianę na każdym kroku. To nie był świat dla skromnego Khana. „Powiedziałem jej, że jeśli mamy prowadzić normalne, wspólne życie, to tylko w Pakistanie. Tam prasa by nam nie przeszkadzała. Nie chciałem cały czas oglądać się za siebie”  — mówił w czasie dochodzenia w sprawie śmierci księżnej. Jemima Khan, przyjaciółka Diany i żona dalekiego kuzyna Hasnata, powiedziała w rozmowie z „Vanity Fair”, że księżna jest „szalenie zakochana” w Khanie i „chce go poślubić, nawet jeśli oznaczałoby to życie w Pakistanie”. Ale jego rodzina nie była zachwycona brytyjską księżną. W wywiadzie na wyłączność dla „Daily Express” ojciec Khana, dr Rashid Khan, jasno dał do zrozumienia, że Diana nie będzie odpowiednią żoną dla jego syna. „On jej nie poślubi. Szukamy dla niego narzeczonej. Powinna być bogata i należeć do wyższej klasy średniej. I powinna być muzułmanką z Pakistanu”  — stwierdził. 

Wszystko albo nic

Jako pierwszy o ich związku napisał „Sunday Mirror”. Spanikowana Diana zadzwoniła do dziennikarza konkurencyjnego „Daily Mail”, mówiąc, że ta historia nie ma nic wspólnego z prawdą. W „Daily Mail” można było przeczytać, że „Diana jest głęboko poruszona zarzutami, które mogą źle odbić się na jej synach, Williamie i Harrym”. Księżna stwierdziła nawet, że ona i jej przyjaciele śmiali się z tych „absurdalnych kłamstw”. Khan nie rozmawiał z Dianą przez kolejne trzy tygodnie. Wciąż uważał, że ich romans powinien zostać tajemnicą (nie chciał być znany w tabloidach jako „nowy chłopak księżnej”), ale po słowach kochanki poczuł się skrzywdzony.

„Myślę, że Hasnat był bardzo zakochany w Dianie, ale doszedł do ściany. Ona cały czas namawiała go, by pojawił się publicznie i przyznał, że są parą, a on powtarzał, że tego nie zrobi” — powiedziała Tina Brown w programie „Ostatnie 100 dni księżnej Diany”, dodając: „Więc dała mu ultimatum. »Albo się ujawnimy, albo z nami koniec«”.  „Bałem się, że jak się pobierzemy, moje życie stanie się piekłem. Wiedziałem, że nie będę w stanie prowadzić normalnego życia i jeśli kiedykolwiek będziemy mieć dzieci, nie będę mógł ich nigdzie zabrać ani robić z nimi normalnych rzeczy” — tłumaczył w jednym z wywiadów Khan.

Rozstali się. Ostatnie lata swojego życia Diana spędziła z synem egipskiego miliardera, Dodim Al-Fayedem. Zdjęcia księżnej z pokładu jachtu, na których obejmuje mężczyznę, wywołały wielkie poruszenie. Autorka Sally Bedell Smith w książce „Diana in Search of Herself” przytacza wypowiedź przyjaciół Lady Di: „Te zdjęcia były wiadomością przeznaczoną dla jednego czytelnika  — Hasnata Khana”.

Ona go chroniła, a on był dyskretny

Wiele lat później Khan wyjawił, że słyszał w radiu o związku Diany z Al-Fayedem: „Myślę, że chciała być z kimś, z kim mogłaby pokazywać się publicznie. Zdała sobie sprawę, że Al-Fayed może dać jej wszystko. Ja nie mogłem”. Przyjaciel Diany Richard Kay w programie „Ostatnie 100 dni księżnej Diany” ujawnił, że Khan bezskutecznie próbował skontaktować się z nią tej nocy, w której zginęła. „Myślę, że się o nią martwił. Podobnie, jak wielu jej przyjaciół zastanawiał się, w co się pakuje”  — stwierdził. 

31 sierpnia 1997 roku w Paryżu księżna Diana i Dodi Al-Fayed zginęli w wypadku samochodowym. Księżna miała zaledwie 36 lat. Na pogrzebie Khan milczał przez całą ceremonię. „Myślę, że gdyby Diana żyła, bylibyśmy dobrymi przyjaciółmi. Niezależnie od tego, co by robiła i z kim by była w związku” — mówił później policji, a w jednym z wywiadów przyznał: „To ogromna strata, kiedy umiera ktoś bardzo bliski. Nie wiem, jaka Diana była w innych związkach, ale mnie zawsze chroniła. Nie tylko przed mediami, ale też przed wieloma informacjami. Może robiła to, bo myślała, że mamy wspólną przyszłość”. Ufała mu. „Wszyscy mnie sprzedają do prasy. Hasnat to jedyna osoba, która nigdy tego nie zrobi” — miała powiedzieć Diana swojej koleżance.

Chirurg dyskretnie wypowiadał się o księżnej, ograniczając się do takich komplementów, jak „była bardzo przyziemna i sprawiała, że wszyscy czuli się swobodnie”. Do dzisiaj nie chce mówić o szczegółach ich dwuletniego romansu. 

Czytaj też: Nieszczęśliwy wypadek, celowe działanie, zlecenie... Czy księżna Diana musiała zginąć?

O relacji Diany i Hasnata opowiada film „Diana” z 2013 roku (w rolach głównych wystąpili Naomi Watts i Naveen Andrews). „Ta produkcja opiera się na plotkach i rozmowach przyjaciół Diany, a także moich krewnych o związku, o którym niewiele wiedzieli. Nie było żadnej hierarchii w naszym związku. Ona nie była księżniczką, a ja nie byłem lekarzem” — mówił Khan w wywiadzie dla „Daily Mail” tuż przed premierą filmu.

W 2016 roku Khan poślubił Hadię Sher Ali. Zaaranżowane małżeństwo z wystawną ceremonią w Pakistanie przetrwało zaledwie 18 miesięcy. Obecnie mężczyzna pracuje jako konsultant kardiochirurgii w szpitalach uniwersyteckich. 

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Mat.prasowe

„The Crown” bije rekordy popularności. Oto czego możecie nie wiedzieć o serialu Netfliksa

Za nami cztery sezony serialu Netfliksa „The Crown”. Sprawdźcie, jakie tajemnice kryje brytyjska superprodukcja.
Sylwia Arlak
24.11.2020

Opowiadający o brytyjskiej rodzinie królewskiej serial „The Crown” powrócił w listopadzie na platformę Netflix z czwartym (i jak do tej pory najbardziej emocjonującym) sezonem. Twórcy zaserwowali nam to, na co czekałyśmy najbardziej — historię księżnej Diany oraz premier Margaret Thatcher. Dzisiaj „zaglądamy” za kulisy „The Crown”. Oto czego mogłyście nie wiedzieć o superprodukcji: „The Crown” najdroższym serialem biograficznym w historii Tylko dwa pierwsze sezony „The Crown” kosztowały 130 milionów dolarów. Dopracowany w najmniejszym szczególe jest nie tylko najdroższym serialem Netfliksa, ale też najdroższym serialem biograficznym w historii! Widzowie serialu są starsi i zamożniejsi niż widzowie innych seriali Netfliksa Nielsen Media Research przeprowadziło w 2017 roku badanie dotyczące seriali Netfliksa. Wynika z niego, że 50 proc. widzów serialu ma ponad 50 lat (średnia wieku widzów platformy to 35), a 40 proc. widzów pochodzi z zamożnych rodzin (ich dochody przekraczają 100 tys. dolarów rocznie). Odgrywanie roli księżnej Diany było dla Emmy Corrin „przerażające” W wywiadzie dla magazynu „Glass” aktorka Emma Corrin opowiedziała o swoich wrażeniach z planu. „Wcielając się w księżną Dianę, musiałam wyłączyć wiele myśli w mojej głowie. Mówiły mi: »to jest ogromna rzecz. To przecież księżna, jak zamierzasz to zrobić? Co ludzie pomyślą?«. To było przerażające i nie sprzyjało dobrej pracy”. Czytaj też:   Emma Corrin to wykapana księżna Diana. Co wiemy o młodej aktorce z serialu „The Crown”? Twórca serialu chciał opowiedzieć o bulimii księżnej „Gdybyśmy tego nie zrobili, nie pokazalibyśmy złożoności charakteru byłej księżnej...

Czytaj dalej
Księżna Diana i James Hewitt
Rex Features/East News

Księżna Diana i James Hewitt. „Kochałam go, ale bardzo mnie zawiódł” – mówiła Diana o swoim kochanku

„Stare skrzypiące podłogi w sypialni opowiadały historię głośniej niż jakiekolwiek wyznanie”, mówił o romansie Diany i Jamesa Hewitta były ochroniarz księżnej.
Kamila Geodecka
18.11.2020

„W naszym małżeństwie zawsze były trzy osoby” – powiedziała księżna Diana w jednym z najsławniejszych wywiadów w historii BBC. Jej wyznań słuchały 23 miliony osób. Choć miała wtedy na myśli Camillę Parker Bowles, sama również wdawała się w romanse. Księżna Walii mówiła o swojej chorobie psychicznej, o bulimii, o próbach samobójczych. Po jej szczerych słowach wypowiedzianych w mediach rodzina królewska już nigdy nie była taka sama. Diana opowiadała też o swoich kochankach, pierwszy raz otwarcie przyznając się do romansów, o których media spekulowały już od lat. Wspomniała m.in. o Jamesie Hewitcie, u którego boku spędziła kilka lat. „Uwielbiałam go. Kochałam go. Ale bardzo mnie zawiódł” – wyznała brytyjskiemu dziennikarzowi. Księżna Diana i James Hewitt – początek znajomości Gdy się poznali, Diana od pięciu lat była żoną księcia Karola. Jeszcze kilka miesięcy wcześniej wspólnie pokazywała się z mężem w telewizji i występowała w programie „In Public – In Private: The Prince and Princess of Wales”. Diana i Karol opowiadali o swojej miłości i życiu przepełnionym szczęściem. Pojawiali się razem na wszystkich oficjalnych wydarzeniach i uśmiechnięci pozowali przed fotoreporterami. Zawsze wtedy, gdy wymagał tego protokół, sprawiali wrażenie pary idealnej. W rzeczywistości książę Karol w rozmowach z przyjaciółmi wyznał, że ich małżeństwo jest skończone. Z Dianą nie łączyła go żadna intymność już od 1985 roku. Sam w 1986 roku wznowił swój romans z Camillą Parker Bowles i wyjechał z nią do Balmoral w Szkocji, zostawiając Dianę samą z dziećmi na 37 dni. James Hewitt służył wtedy w brytyjskiej armii. Gdy poznał księżną Dianę, miał 32 lata i pracował w The Household Cavalry,...

Czytaj dalej
Diana i Dodi Al-Fayed
East News

Księżna Diana i Dodi Al-Fayed: kochankowie aż do śmierci

Gdy się poznali, księżna Diana miała złamane serce. Dodi Al-Fayed szukał akceptacji i potwierdzenia własnej wartości. Połączył ich romans, ale czy w tej relacji była także miłość?
Kamila Geodecka
20.11.2020

Dodi Al-Fayed był ostatnim kochankiem księżnej Diany. Razem zginęli w wypadku samochodowym 31 sierpnia 1997, gdy szalony tłum fotoreporterów pędził za nimi w pogoni za kolejnym sensacyjnym zdjęciem. Kochankowie uciekali przed nimi z jednego z paryskich hoteli, w którym jedli wspólnie kolację. Pogoń dziennikarzy nie była dla nich niczym nowym. Paparazzi chcieli uczestniczyć w niemal każdej wspólnej chwili Diany i jej nowego partnera. Mimo wszystko ten romans owiany jest wieloma tajemnicami, których nawet najwytrwalsi fotoreporterzy i dziennikarze śledczy nie będą już w stanie rozwiązać. Księżna Diana i Dodi Al-Fayed – początek romansu Księżna Walii po raz pierwszy spotkała się z Dodim Al-Fayedem w 1986 roku na meczu polo. Wtedy jednak wciąż była żoną księcia Karola, ponadto właśnie zaczęła romansować  z oficerem Jamesem Hewittem. Na kolejne spotkanie przyszli kochankowie musieli czekać 6 lat – aż  do  jednej z premier filmowych w Londynie. Już wtedy miało coś zaiskrzyć między nimi, choć Al-Fayed był zaręczony. Prawdopodobnie księżna Diana i Dodi Al-Fayed nigdy nie zostaliby kochankami, gdyby nie ojciec mężczyzny, który latem 1997 zaprosił Dianę na jego jacht i zaproponował towarzystwo młodego Dodiego. Miał powiedzieć księżnej, że ona i jej syn są dla siebie stworzeni. Związek Diany z chirurgiem Hasnatem Khanem zakończył się, była już także po oficjalnym rozwodzie z księciem Karolem. W tym trudnym dla niej czasie postanowiła przyjąć propozycję. Razem ze swoimi synami – księciem Harrym i Williamem –  wybrała się w podróż na południe Francji, gdzie spędziła wspaniały czas. Doskonale zdawała sobie sprawę z tego, że to ona ma kontrolę. Gdy Dodi przypadkowo upuścił na pokładzie owoce, Diana podniosła je i zaczęła nimi w niego rzucać. Rozpoczęła się...

Czytaj dalej
Kristen Stewart zagra księżną Dianę
East news

Kristen Stewart zagra księżną Dianę! Widzowie krytykują: „Królową ludzkich serc zagra lodowa księżniczka?”

Kristen Stewart, aktorka znana z sagi „Zmierzch”, wcieli się w rolę tragicznie zmarłej księżnej Walii w nowym filmie „Spencer”.
Dorota Falkowska
18.06.2020

Kristen Stewart zagra księżną Dianę w nowym filmie biograficznym „Spencer” – jednak ten wybór nie spotkał się z zachwytem widzów. „To okropny pomysł – mówi dziennikarka, Tory Schulman w telewizji „Daily Blast Live”. – Nie dlatego, że Kristen jest złą aktorką: bo jest świetną aktorką, ale pamiętajmy, że księżna Diana nie bez przyczyny była nazywana „królową ludzkich serc”. Była ciepłą osobą, umiała z ludźmi wchodzić w relacje, tymczasem to jest ostatnia rzecz, jaką możemy powiedzieć o Kristen Stewart. Ludzie postrzegają ją jako tajemniczą, skrytą, tymczasem księżna Diana była dla nich jak otwarta księga. To tak jakby wybrać Jacka Nicholsona do roli świętego Mikołaja” – podsumowuje dziennikarka.  Reżyserem filmu „Spencer” jest Pablo Larraín, którego inny film biograficzny „Jackie” o Jacqueline Onassis Kennedy, z Natalie Portman w roli głównej, dostał trzy nominacje do Oscara. Scenariusz napisze Steven Knight („Locke”, „Peaky Blinders”). Start zdjęć zapowiedziany jest na początek 2021 r. Akcja nowej biografii o księżnej Dianie trwa zaledwie kilka dni – twórcy chcą pokazać, jak wyglądały ostatnie święta Bożego Narodzenia, jakie księżna Diana spędziła w królewskiej posiadłości w Norfolk. Właśnie wtedy Diana zrozumiała, że jej małżeństwo z księciem Karolem dobiegło końca i podjęła decyzję o rozwodzie. – Wszyscy dobrze znamy historię Diany i nie musimy wchodzić w nią po raz kolejny. Dlatego w „Spencer”  chcę pokazać jej intymny prychologiczny portret – powiedział reżyser Pablo Larrain. Dla Kristen Stewart rola księżnej Diany to kolejna rola biograficzna. W ubiegłym roku w filmie...

Czytaj dalej