
To decydujący tydzień! Jak uniknąć katastrofy? Wirusolog prof. Włodzimierz Gut wymienia 4 najważniejsze zasady
W środę 4 listopada zostały ogłoszone kolejne obostrzenia, które mają zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Od najbliższej soboty w kinach nie zobaczymy już żadnego filmu, na deskach teatralnych nie będą wystawiane sztuki, nie pójdziemy też do muzeum czy na zajęcia do domu kultury. Zamknięta będzie też większość sklepów w galeriach handlowych. W szkołach nie będzie też uczniów – także tych najmłodszych, ponieważ od poniedziałku 9 listopada również uczniowie klas 1-3 będą uczyli się zdalnie.
Lista kolejnych obostrzeń wydłuża się z każdym tygodniem, ale nowych dziennych przypadków zakażonych koronawirusem wciąż przybywa. Właśnie ogłoszono kolejny rekord – zanotowano ponad 27 tys. nowych przypadków. Co możemy zrobić, by zahamować tak szybkie rozprzestrzenianie się COVID-19?
Czytaj też: Psycholożka Katarzyna Kucewicz: „Lockdown to sytuacja kryzysowa. Więc my też zachowujmy się kryzysowo”
Nowe obostrzenia – skuteczność działań
O skuteczności wprowadzenia nowych obostrzeń mówi prof. Włodzimierz Gut, wirusolog. – Wszystko zależy od tego, ile osób je przyjmie. Jeśli zostaną przez nas przyjęte, powinny zadziałać – zapewnia ekspert w rozmowie z nami. Na skutki wprowadzenia nowych zmian będziemy jednak musieli poczekać 2 tygodnie, czyli do końca listopada. Jednak działać musimy zacząć już teraz.
Co jest przyczyną tak nagłego wzrostu zakażeń? Prof. Włodzimierz Gut mówi jasno: – Głównie to nasza aktywność, która bardzo wzrosła. Na początku kwietnia, kiedy były pierwsze obostrzenia, ona spadła o 60 procent. W połowie września przekroczyła normalny poziom. Spotykamy się, a to jest ten czynnik, który decyduje o tym, jak będzie szerzyło się zakażenie. Wirus jest martwą strukturą poza organizmem. Im bardziej jesteśmy ruchliwi, w im bliższych kontaktach jesteśmy, tym łatwiej uzyskamy to, czego nie chcemy.
Koronawirus. Cztery złote zasady wirusologa
Przypominamy, że wirus COVID-19 jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych, chorych oraz osłabionych. Im większa będzie nasza ruchliwość, tym większa będzie szansa na to, że zarażona zostanie osoba, dla której wirus może być naprawdę niebezpieczny. To rząd wprowadza kolejne obostrzenia i oficjalnie je ogłasza, ale faktyczny przebieg pandemii w dużej mierze zależy od nas. Musimy pamiętać o odpowiedzialności społecznej i przestrzeganiu zasad nie tylko dla nas samych, ale także dla innych osób, z którymi możemy się spotkać w ciągu dnia.
Prof. Gut przypomina także o czterech najważniejszych zasadach, do których powinniśmy się stosować. – Siedzieć w domu, nosić osłony na usta i nos, trzymać się z dala od innych i stosować się do zasad higieny. Więcej nic nie wymyślimy na bieżącym etapie – mówi wprost ekspert.