
Joga – więcej niż ćwiczenia!
Pięć stref
Filozofia jogi widzi w człowieku pięć stref. Pierwszą jest ciało materialne – człowiek, drugą strefa eteryczna – energia życia, trzecią stanowi umysł – emocje, myśli, czwartą strefą są czynności intelektualne (wiedza), a piątą tworzy doskonała, perfekcyjna błogość. Metody oddychania i medytacja są częścią jogi i prowadzą do podnoszenia energii, poprawy samopoczucia, równowagi, koordynacji ruchowej, koncentracji oraz osiągania wewnętrznego spokoju – odpowiedzialnego za szczęście.
Choroba jest czynnikiem zachwiana równowagi w trzech pierwszych strefach. Energia zdrowego człowieka przepływa swobodnie przez wszystkie strefy.
Joga pomaga w profilaktyce chorób somatycznych (zakaźnych i urazów). Poprawia ogólny stan zdrowia i sprawia, że człowiek staje się bardziej świadomy swojego ciała – a zatem mniej narażony na wypadki. Joga polepsza stan zdrowia cierpiących na astmę, zapalenie stawów, choroby serca i choroby zwyrodnieniowe. Pozycje jogi całkowicie wykorzystują ruchy kręgosłupa i stawów. Dzięki czemu poprawia się ich ruchliwość, zmniejsza zesztywnienie oraz ból.
W chorobach psychosomatycznych dolegliwości sprawiają, że zaburzenia osobowości zamykają przepływ energii do sfer wewnętrznych. Powstaje niepokój, niezadowolenie, rozdrażnienie i stany depresyjne.
Świadomość ciała
Joga to kontrola i świadomość. Świadomość ciała i umysłu oraz kontrola nad nim. Wszelkie ćwiczenia pozwalają w większym stopniu poznać własne granice i przekraczanie ich. Z początku proste ćwiczenia powoli rozciągają ciało. Z każdym kolejnym wiemy, do czego jesteśmy zdolni. Satysfakcja z wykonania czegoś, co na samym początku wydawało się niemożliwe przynosi radość nie tylko na polu sprawności fizycznej. Człowiek nabiera pewności siebie, wiary we własne możliwości. Jest szczęśliwszy, a to daje mu siłę do radzenia sobie z problemami dnia codziennego. Osobie, która pozna swoje możliwości, przezwycięży słabości, łatwiej schudnąć, rzucić palenie, pozbyć się niepokoju i stresu.
Świadome oddychanie odgrywa tutaj ważną rolę. Każdy ruch musi być zgrany z wydychanym bądź wdychanym powietrzem. Dzięki temu zapomina się o problemach, a cała uwaga spoczywa na koncentracji wykonywanego ćwiczenia.
Kontrola emocji
Negatywne emocje potrafią przejąć kontrolę nad naszym ciałem. Gniew, złość, nienawiść, niespełnione ambicje i poczucie niższości niszczą nie tylko naszą psychikę i wpływają na zdrowie, ale są destrukcyjne również dla osób z otoczenia.
Joga Nidra to technika świadomego przywoływania pozytywnych emocji przy rozpraszaniu negatywnych. Na co dzień można skoncentrować się na najsilniejszej, złej emocji, jaka nam towarzyszy, i walczyć z nią. Przed położeniem się spać spisujemy na kartce to zdarzenie, gdzie nie udało nam się zapanować np. nad złością. W kolejnym dniu próbujemy mocniej pokonać swoją słabość. Z początku może nam się nie udawać, możemy ponosić klęskę, lecz z czasem zapanujemy nad nią.
Ta technika jest pomocna przy rozładowaniu destrukcyjnych emocji, zastąpieniem ich uczuciami szczęścia, radości i miłości. Przywraca równowagę, która jest niezbędna, aby człowiek mógł poradzić sobie w najtrudniejszych sytuacjach życia.