
Joga według Sivanandy - wprowadzenie
Swami Sivananda (1887-1963) był jednym z największych mistrzów jogi XX wieku. Pochodząc z zamożnej rodziny, w młodości mógł ukończyć studia medyczne, a następnie rozpocząć karierę zawodową jako lekarz. W tamtym okresie zasłynął m.in. tym, że zrzekał się swojego honorarium pomagając ludziom, których nie było stać na opiekę medyczną. Dostrzegając braki i powierzchowność ówczesnej medycyny, skierował swoje poszukiwania ku tradycyjnej, starożytnej ścieżce jogi. Swami Sivananda żył, pracował i nauczał w Indiach. Na Zachodzie jego nauki znamy dzięki jego uczniom, z których najważniejsi to Swami Vishnu Devananda (1927-1993) oraz Swami Radha (1911-1995).
Praktyka jogi metodą Sivanandy opiera się na 5 głównych zasadach:
- Prawidłowe ćwiczenia - asany
- Prawidłowe oddychanie - pranayamy
- Prawidłowa relaksacja – savasana
- Prawidłowa dieta – wegetariańska
- Pozytywne myślenie i medytacja - Vedanta i Dhyana
Joga wg Sivanandy jest jogą klasyczną, której korzenie tkwią w starożytnej tradycji indyjskiej. Podczas ćwiczeń nie stosujemy żadnych pomocy ani przyrządów, które mają nam ułatwić lub przyspieszyć osiągnięcie rezultatów. Każdy z nas ma do dyspozycji jedynie własne ciało i na nim w pełni się koncentruje (tak jak starożytni jogini, którzy po prostu ćwiczyli sami ze sobą na kawałku odpowiedniego miejsca).
Ćwiczenia wykonujemy tylko do tego stopnia, na jaki pozwalają nam nasze własne warunki psychofizyczne. Robimy tylko to, co jest dla nas możliwe – jeśli wykonanie jakiejś asany (lub dłuższe wytrwanie w niej) przekracza nasze aktualne możliwości, nie forsujemy się, niczym sobie nie pomagamy (nie wiążemy się, nie podkładamy klocków, itd.), tylko pracą i odpowiednimi ćwiczeniami poprawiamy nasze osiągnięcia. Taka metodologia odzwierciedla przesłanie, by na jodze pracować „od wewnątrz”. To harmonijne podejście uczy nas również uwagi, koncentracji i akceptacji, a nasze ciało rozwija się naturalnie i bez kontuzji. Dzięki temu, joga wg Sivanandy jest odpowiednia dla ludzi niemal w każdym wieku.
Zobacz także: Joga - oczyszcza umysł i ciało oraz... zapewnia udany seks!
Zajęcia prowadzone metoda Sivanandy obejmują m.in. pranayamy (ćwiczenia oddechowe), asany i relaksację. Podstawowa lekcja trwa ok. 90 minut, choć oczywiście czas ten może się różnić w zależności od stopnia zaawansowania ćwiczących i akcentów, jakie rozłożymy w naszej praktyce. Kolejność wykonywania asan jest stała i dobrana są w taki sposób, aby ich działanie obejmowało całe ciało i pobudzało do pracy wszystkie gruczoły i narządy wewnętrzne.
Właściwa kolejność zapewnia również odpowiednie rozgrzanie i rozciągnięcie mięśni, ochronę przed kontuzjami oraz ułatwia wchodzenie w kolejne pozycje.