Joga dla początkujących - oto 7 pozycji, od których warto zacząć!
Adobestock

Joga dla początkujących - oto 7 pozycji, od których warto zacząć!

Joga wcale nie jest trudna - wystarczy, że przygodę rozpoczniesz od odpowiednich pozycji
Agata Bernaciak
23.08.2016

Joga zdobywa coraz większą popularność, a za jej uprawianie zabierają się nawet ci, którzy nie mogą pochwalić się zwinnością geparda. Jeśli zastanawiasz się więc nad tym, czy zacząć trenować jogę, lecz boisz się, że sobie nie poradzisz - porzuć wszelkie obawy! Wystarczy, że zaczniesz od podstawowych pozycji i stopniowo będziesz przechodzić do coraz bardziej zaawansowanych!

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Dlaczego warto trenować jogę? 

Joga to idealny sposób na osiągnięcie harmonii ciała i duszy. Ćwiczenia odbywają się w pełnym skupieniu i koncentrują się na głębokim relaksie. Ta forma aktywności przynosi wiele korzyści:

  • uspokaja ciało i umysł
  • pozwala "wsłuchać" się w swój organizm
  • relaksuje
  • poprawia koncentrację
  • odstresowuje
  • poprawia sprawność ruchową
  • wzmacnia mięśnie.

Pomaga również odzyskać wewnętrzny spokój i harmonię, nastrajając optymistycznie. Jogę może uprawiać każdy, dostosowując techniki do swoich możliwości i umiejętności!

Zobacz także: Dajemy się nabierać na diety odchudzające – i szkodzimy sobie

Joga dla początkujących -zacznij od pozytywnego nastawienia!

Nie bój się braku kondycji i gibkości - zdobędziesz je z czasem, zaczynając od podstawowych, prostych pozycji, z czasem przechodząc do coraz bardziej zaawansowanych technik. Przede wszystkim baw się dobrze i skup się na słuchaniu swojego organizmu, a nie obawach!

Zanim zapiszesz się na zajęcia możesz potrenować w domu. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy zestaw ćwiczeń jogi dla początkujących, które możesz wykonywać w zaciszu własnego mieszkania. Dzięki nim poprawisz koordynację ruchową i samopoczucie.

Zobacz naszą galerię, w której prezentujemy 7 pozycji. Poradzisz sobie z nimi nawet, jeśli nie uprawiasz żadnego sportu! 

1\7
Joga dla początkujących - pozycja Virabhadrasana
Joga dla początkujących - pozycja Virabhadrasana
Fotolia

Virabhadrasana to inaczej pozycja wojownika. Uważa się, że jest jedną z najpiękniej prezentujących się pozycji w jodze! 

Na wykonanie tej pozycji przeznacza się około 20 sekund na jedną nogę. Wzrok skierowany jest w górę, na kciuki.

Co istotne - nie zaleca się wykonywania tej pozycji z pełnym żołądkiem! 

2\7
Joga dla początkujących - pozycja Delfina
Joga dla początkujących - pozycja Delfina
Fotolia

W pozycji delfina istotne jest to, że całe przedramiona powinny być oparte na podłodze. Klęknij, a łokcie rozstaw na szerokość ramion. Stopy ustaw stabilnie na podłożu, a następnie unieś kolana. 

W tej pozycji postaraj się wytrzymać od 30 sekund do minuty. 

3\7
Joga dla początkujących - pozycja Padangusthasana
Joga dla początkujących - pozycja Padangusthasana
Fotolia

Pozycja Padangusthasana to skłon do przodu, z uchwyceniem dużych palców u stop. 

Preferowany czas wytrzymania w pozycji to minuta. 

4\7
Joga dla początkujących - pozycja Bhujangasana
Joga dla początkujących - pozycja Bhujangasana
Fotolia

Pozycja Bhujangasana zwana jest pozycją węża/kobry. Wytrzymaj w niej przez kilka/kilkanaście oddechów, powoli powróć do pozycji wyjściowej. Gdy odpoczniesz, ćwiczenie możesz powtórzyć.

5\7
Joga dla początkujących - pozycja Bhujanga
Joga dla początkujących - pozycja Bhujanga
Fotolia

Bhujanga to wąż - ta pozycja jest więc również pozycją węża, jednak w innym układzie ciała. Klatkę piersiową przyciśnij do podłoża, unieś miednicę wraz pośladkami. 

6\7
Joga dla początkujących - pozycja Kumbhakasana (pozycja deski)
Joga dla początkujących - pozycja Kumbhakasana (pozycja deski)
Fotolia

Pozycja deski to jedna z najprostszych w formie, a jednocześnie najbardziej skutecznych jeśli chodzi o efekty. Wzmacnia całe ciało - ramiona, plecy, brzuch i mięśnie tułowia. 

7\7
Joga dla początkujących - pozycja Tadasana
Joga dla początkujących - pozycja Tadasana
Fotolia

Tadasana to podstawowa pozycja stojąca, która uczy prawidłowej postawy ciała. To właściwie punkt wyjścia do rozpoczęcia przygody z jogą!

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Fotolia

Joga - oczyszcza umysł i ciało oraz... zapewnia udany seks!

Marzysz o satysfakcjonującym seksie? Uprawiaj jogę!
Anna Feliga
03.10.2016

O prozdrowotnych właściwościach jogi wiadomo nie od dziś. Jej regularne uprawianie niesie za sobą szereg korzyści, dlatego grono zwolenników tej staroindyjskiej praktyki stale się powiększa. Okazuje się, że ma ona nie tylko pozytywny wpływ na ciało i umysł, lecz także poprawia jakość seksu. Pragniesz doświadczać chwil uniesienia w sypialni? Zamiast zażywania leków, które mogą wywołać szereg skutków ubocznych, zapisz się na zajęcia jogi! Możesz również trenować w domu! Przedstawiamy, że joga i seks mają ze sobą więcej wspólnego, niż może się wydawać! 6 korzyści płynących z jogi, które mogą polepszyć seks 1. Podniesienie poziomu libido Stres to jeden z zabójców numer jeden popędu seksualnego. W wyniku jego działania ochota na seks maleje, w wielu przypadkach drastycznie. Jednym z najskuteczniejszych pogromców stresu jest joga. Dzięki ćwiczeniom oddechowym, które odgrywają w niej kluczową rolę, dochodzi do rozładowania napięcia emocjonalnego. Za ich sprawą osiągamy spokój wewnętrzny, czujemy się szczęśliwi i zrelaksowani. Z badań wynika, że regularne uprawianie jogi obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu). W efekcie wzrasta nasz apetyt na miłosne igraszki w sypialni. 2. Zwiększenie wrażliwości na dotyk Uprawianie tej formy gimnastyki ma zbawienny wpływ na układ krążenia, co stanowi kolejny argument na to, że joga i seks idą w parze. Podczas wykonywania ćwiczeń oddechowych zwiększa się przepływ krwi do narządów płciowych , co sprawia, że stajemy się wrażliwsi na dotyk, który, jak wiadomo, jest jednym z najbardziej aktywnych zmysłów w sypialni... 3. Wzmocnienie orgazmu  Niektóre pozycje jogi działają podobnie jak ćwiczenia Kegla, mianowicie wzmacniają mięśnie dna miednicy. Im silniejsze i elastyczniejsze mięśnie, tym...

Czytaj dalej