Joga dla początkujących - podstawowe pozycje
Fotolia

Joga dla początkujących - podstawowe pozycje

Jak zacząć ćwiczyć jogę? Oprócz duchowego nastawienia ważna jest znajomość podstawowych asan
Judyta Wanicka
01.11.2011

Tadasana - podstawowa asana w jodzie, wyjściowa i kończąca dla większości pozycji. Jest łatwa do wykonania, nie wymaga użycia żadnych pomocy. Angażuje mięśnie brzucha, nóg i pośladków. Działa relaksująco i wyciszająco. Mocne dociśnięcie stóp do podłoża wpływa na poprawę postawy ciała, wzmacnia mięśnie nóg oraz zmniejsza płaskostopie. Wytrzymaj w tej pozycji 5-10 wdechów. Powtórz ćwiczenie trzykrotnie.

1\7
Joga dla początkujących - podstawowe pozycje
Joga dla początkujących - podstawowe pozycje
Fotolia

Wirabhadrasana I - przechodzimy do niej z pozycji Tadasana. W tej asanie zaangażowane są mięśnie środkowe brzucha, bioder, pośladków, ud, łydek i górnych pleców. Wzmacnia mięśnie nóg, pupy i pleców, odpręża kręgosłup oraz pomaga znieść napięcie w górnych partiach ciała.

2\7
Joga dla początkujących - podstawowe pozycje
Joga dla początkujących - podstawowe pozycje
Fotolia

Adho mukha Dandasana - ciało ułożone w linii prostej, od przody wsparte na wyprostowanych rękach, z tyłu na palcach stóp. Ważne, by w tej pozycji pośladki układały się w linii prostej z plecami i nogami. Asana poprawia postawę ciała, zwiększa powierzchnię płuc i pomaga kształtować mięśnie obręczy barkowej.

3\7
Joga dla początkujących - podstawowe pozycje
Joga dla początkujących - podstawowe pozycje
Fotolia

Adho mukha śwanasana - pies z głową w dół. Asana wzmacniającą przede wszystkim mięśnie ramion (triceps), całych pleców i nóg. Pozostań w tej pozycji 20 oddechów i następnie podnieś głowę i przybliż stopy do dłoni, wracając do Tadasana.

4\7
Joga dla początkujących - podstawowe pozycje
Joga dla początkujących - podstawowe pozycje
Fotolia

Urdhwa mukha śwanasana - pies z głową w górę. Znosi napięcie w górnej części pleców i barkach, rozciąga cały kręgosłup i rozszerza klatkę piersiową. Zwiększona powierzchnia płuc pozwala na solidne dotlenienie całego organizmu. Pozostań w tej pozycji 5-10 oddechów i z wydechem wróć do leżenia na brzuchu.

5\7
Joga dla początkujących - podstawowe pozycje
Joga dla początkujących - podstawowe pozycje
Fotolia

Adho mukha - asana, w której ciężar ciała spoczywa na ramionach i klatce piersiowej. Działa odprężająco na górną część pleców i kark, ściąga łopatki. Pośladki powinny być wypięte jak najwyżej w górę, by napięte były mięśnie ud.

6\7
Joga dla początkujących - podstawowe pozycje
Joga dla początkujących - podstawowe pozycje
Fotolia

Wirabhadrasana II - w tej asanie zaangażowane są mięśnie środkowe brzucha, bioder, pośladków, ud, łydek i górnych pleców. Wzmacnia mięśnie nóg, pupy i pleców, odpręża kręgosłup oraz pomaga znieść napięcie w górnych partiach ciała - karku, barków i pleców.

7\7
Joga dla początkujących - podstawowe pozycje
Joga dla początkujących - podstawowe pozycje
Fotolia

Padangusthasana - chwyć się za duże palce u stóp i powoli prostuj plecy i nogi. Wytrwaj w tej pozycji 5-10 oddechów, po czym powoli wróć do Tadasana. Padangusthasana angażuje mięśnie pleców, ud, łydek, bioder i pośladków. Działa rozciągająco na tył nóg i kręgosłup. Zalecana jest przy problemach trawiennych.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Joga i ajurweda a Hashimoto
Unsplash.com

Joga i ajurweda pomagają w terapii choroby Hashimoto

Chorobę często traktujemy jako „dopust boży”, a każda zmiana w życiu, jaką ona generuje, budzi pytania w rodzaju: dlaczego ja? Tymczasem pierwszym krokiem do zdrowia, kiedy je tracimy, jest wewnętrzna zgoda na proces. Przekonałam się o tym sama, borykając się z zapaleniem tarczycy Hashimoto.
Agnieszka Mosak
15.12.2020

Z chwilą, gdy wcześniejsze pytanie zamienisz na: jak moje ciało stara się na mnie wpłynąć i mi pomóc? – zaczynasz doceniać mądrość jego sygnałów i możesz podjąć kroki ułatwiające reorganizację. Zmieniając dotychczasowe nawyki, wesprzesz te obszary, które wymagają zadbania. Zanim dostrzeżesz i pojmiesz źródło problemu, możesz ulec depresji albo irytacji, że wszystko na nic, bo to, co działa dobrze u innych, tobie nie pomaga albo nawet szkodzi. Pamiętaj wtedy, że ciało nie jest wrogiem, lecz sprzymierzeńcem. Słuchaj go i łagodnie zmierzaj ku zrozumieniu. Za to umysł wymaga dyscypliny. Czytaj też: Jak się leczy depresję? Kiedy psychoterapia, a kiedy psychiatra? Początki walki z chorobą Hashimoto Tym, co wyzwoliło uśpioną tendencję, była, jak u wielu kobiet, ciąża i demineralizacja po drugim porodzie. Wiele symptomów pojawiało się u mnie wcześniej, ale charakterem nadrabiałam niemoc ciała. Zanim więc dowiedziałam się, że mam niedoczynność tarczycy, próbowałam brać się w garść, odchudzać, nie spałam dobrze i nie czułam się sobą. Postanowiłam, że panaceum, którym przezwyciężę niezrozumiały stan beznadziei, będzie joga! Nie rozumiałam wtedy ani źródeł swojego problemu, ani tego, że joga nie działa jak plaster. Zanim zrobiono mi bardziej szczegółowe badania niż tylko TSH, które nie pokazuje całego spektrum zaburzeń, ustalenie terapii hormonalnej wcale nie szło tak szybko i gładko, była to droga przez mękę i mgłę niewiedzy. Dopiero anglojęzyczne portale otworzyły mi oczy na kwestie poza suplementacją hormonu tarczycy i przyniosły psychiczną ulgę, dostarczając przykładów, w których odnajdywałam swoje doświadczenia. Dotarłam też do niezastąpionej książki pt. „Jak żyć z Hashimoto”*,...

Czytaj dalej
Adobestock

Jak joga wpływa na życie seksualne?

To sposób na poprawę swojej sprawności fizycznej. Również w sypialni
Urszula Wilczkowska
14.02.2012

Podczas kiedy ciągle poszukujemy sztucznych „polepszaczy” naszego życia seksualnego, ponad tysiącletnia filozofia podsuwa odpowiedź. Jest nią joga. To naturalny i niezwykle przyjemny sposób na poprawę swojej sprawności fizycznej. Również w sypialni! O zbawiennym działaniu sportu na nasze ciało i psychikę nie trzeba nikomu przypominać. Dziś doskonale wiemy, że ćwiczenia fizyczne mają służyć nie tylko utracie nadprogramowych kilogramów, ale również a może przede wszystkim, naszemu lepszemu samopoczuciu. Doskonale wiedzą o tym ci, który trzy razy w tygodniu uprawiają jogging, chodzą na basen lub wylewają siódme poty w siłowni. Coraz ciaśniej robi się również na zajęciach z jogi, która święci triumfy na całym świecie. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że pozycje jogi mają znacznie większy wpływ na nasze życie seksualne niż może się pozornie wydawać. Wiedzą o tym gwiazdy Hollywood, dowiedzmy się i my. Po pierwsze jakakolwiek aktywność fizyczna, usprawnia krążenie, zwiększając przepływ krwi i limfy. Jesteśmy lepiej dotlenieni, mamy więcej energii, radości życia i co za tym idzie, ochoty na seks. To jednak jest w stanie dać nam każdy jeden sport. Na czym polega wyjątkowość jogi w kształtowaniu naszego życia seksualnego? 1. Joga relaksuje. Banalne, prawda? Jednak to właśnie stres, nagromadzone negatywne emocje i napięcia, mogą powodować spadek formy w sypialni lub wręcz niechęć do współżycia. Dlatego pod łóżkiem warto trzymać matę do jogi. Zachwiana równowaga – oto wyzwanie dla jogi. Jeśli zatem poszukujesz harmonii, również tej seksualnej, koniecznie zacznij ćwiczyć! 2. Joga uczy świadomości ciała. Chyba żadna inna forma aktywności fizycznej nie pozwoli nam się dowiedzieć tyle o własnym ciele, jego barierach i ograniczeniach. I co...

Czytaj dalej