
Jak wzmocnić organizm za pomocą jogi?
Systematyczne wykonywanie różnych asana wspomaga wszystkie funkcje organizmu. Immunostymulująca moc jogi sprawia, że wyczerpany po inwazyjnych zabiegach lub długiej chorobie organizm szybko odzyskuje siły i wraca do normalnej pracy. Niezwykle ważną rolę we wzmacnianiu organizmu odgrywają ćwiczenia oddechowe Pranayama oraz medytacja. Świadome kierowanie przepływem energii do konkretnych partii ciała pozwoli przyspieszyć proces regeneracji w sensie fizycznym i psychicznym.
Pranayama - uzdrawiająca moc oddechu
Pranayama to ćwiczenia oddechowe mające na celu zwiększenie witalności organizmu, poprawienie koncentracji umysłu i poszerzenie wiadomości. Pranayama to określenie związku między oddechem, życiem i energią – oddech jest mostem łączącym nasze ciało z umysłem. Najważniejsze jest to, by oddychać w sposób świadomy – skupić się na przepływie powietrza przez nasze ciało i docenić jego wpływ na samopoczucie.
Chcąc wzmocnić siły witalne organizmu, wykonuj regularnie następujące ćwiczenia oddechowe: Równy Oddech (Sama Vritti Pranayama), Oddech Brzęczącej Pszczoły (Bhramari), Alternatywne Oddcychanie przez Nozdrza (Nadi-Sodhana), Oddychanie Naprzeciw przepływowi Powietrza (Viloma Prtanayama), Oddychanie Przeponą (Bhastrika), a podczas wykonywania asana stosuj Oddech Rozgrzewający (Ujjayi Pranayama).
Pozycja Martwe Ciało
Po zakończenie ćwiczeń asana, szczególnie skup się na Pozycji Martwego Ciała (Savasana), która Ci zrównoważyć umysł, poprzez wyrównanie oddechu.
- Połóż się na plecach z lekko rozstawionymi nogami i odwiedzionymi ramionami. Otwórz dłonie i skieruj wewnętrzną część ku górze. Zamknij oczy.
- Pozwól całkowicie rozluźnić się ciału, niech stanie się bezwładne i ciężkie. Przyciągnij podbródek w stronę gardła i rozciągnij kark.
- Rozluźnij szczęki i mięśnie twarzy. Wyobraź sobie, że gałki oczne wędrują w stronę podstawy czaszki.
- Skup się na czynności oddychania. Zrób wdech i wydech, każdy o długości czterech uderzeń serca. Wyobraź sobie, że oddychasz całym ciałem – od czubka głowy do końca nóg.
- Pozwól wtopić się ciału w podłogę.
- Leż w takiej pozycji do czasu, aż uznasz, że twoje ciało jest całkiem zrelaksowane.
Doceń siłę medytacji
Medytacja jest zaglądaniem w głąb siebie, studiowaniem własnych procesów fizycznych i psychicznych, kontemplowaniem stanów umysłu i ciała. W wymiarze codziennej praktyki i przy mniejszych aspiracjach może być wspaniałym narzędziem do uspokojenia, oczyszczenia i zrównoważenia psychiki. Staramy się nie wciągać w myśli ani we wspomnienia, marzenia czy wyobrażenia, obserwujemy je tylko tak jak przesuwający się film. Wyrabiamy więc w sobie postawę obserwatora. Jeśli jednak ten film nas zaabsorbuje wtedy "wracamy do oddechu", czyli mocno koncentrujemy się na oddychaniu, na odczuwaniu przepływającego powietrza, na słuchaniu jego dźwięku. W ten sposób dajemy mózgowi możliwość odpoczynku od codziennej pracy i szansę na zakosztowanie równowagi, ciszy i spokoju.