
Jak pozbyć się złych nawyków i zamienić je na dobre? Zacznij od zrobienia listy
Nie wszystkie nawyki są złe. Powtarzalność sprawia, że czujemy się bezpieczne. Nie musimy zastanawiać się nad każdym krokiem, bo działamy niejako „z automatu”. Problem pojawia się, gdy nawyki nam szkodą, a my (choć doskonale zdajemy sobie z tego sprawę) i tak nie potrafimy z nich zrezygnować. Kluczem jest poczucie sprawczość. Przejmij kontrolę nad swoim życiem.
Sprawdź dziesięć sposób na to, jak zerwać ze złymi nawykami.
Określ nawyki, które chcesz zmienić
Zrób listę rzeczy, które chcesz zmienić, a następnie… wybierz jedną. Pamiętaj, żeby nie brać na siebie zbyt wiele. Działaj krok po kroku.
Czytaj też: Pewność siebie – 6 nawyków, które mogą ją niszczyć
Zastanów się, co daje ci twój nawyk
Czy twój nawyk ci służy? Tabliczka czekolady sprawia, że odczuwasz chwilowy spokój? Po winie, na jakiś czas, zapominasz o problemach? Zastanów się, przed jakim problemem uciekasz.
Zaufaj intuicji
Zarywasz noc, oglądając kolejne odcinki serialu. Wiesz, że następnego dnia będziesz wyczerpana i mniej produktywna, ale przekonujesz sama siebie, że robisz dobrze. „Zasłużyłam na odrobinę rozrywki po trudnym i długim dniu” – mówisz. Zaufaj intuicji i przestań oszukiwać samą siebie.
Zastąp niezdrowy nawyk
Sama chęć zmiany nie wystarczy. Musisz mieć plan zastępczy. Zastąp zły nawyk czymś, co ci nie szkodzi. Np. jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez napojów gazowanych, miej pod ręką wodę z owocami i miętą. Za każdym razem, kiedy sięgniesz po telefon (żeby po raz kolejny przejrzeć media społecznościowe), zrób kilka głębokich wdechów i wydechów, porozciągaj się albo przejdź po pokoju. Pochwal samą siebie i powiedz: „Dokonałam lepszego wyboru”.
Oczyść swoją przestrzeń
Jeśli próbujesz ograniczyć spożywanie słodyczy, nie trzymaj czekolady w szafce „na czarną godzinę”. Bardzo trudno będzie ci się jej oprzeć. Jeśli starasz się jeść mniej mięsa, poproś partnera, żeby mięsne posiłki przygotowywał sam (albo przekonaj go do roślinnej diety). Chcąc rzucić palenie, unikaj palaczy. Do czasu aż poczujesz się pewnie.
Czytaj także: Jak ograniczyć jedzenie mięsa? Oto 10 kroków, które ci w tym pomogą!
Wizualizuj
Wyobraź sobie, jak ćwiczysz i cieszysz się tym, że jesz zdrową żywność lub zakładasz dżinsy, w które już dawno się nie mieściłaś. Wizualizacje mają moc.
Bądź dla siebie wsparciem
Mówiąc: „jestem gruba” albo „nikt mnie nie lubi”, tylko sobie szkodzisz. O wiele lepiej sprawdzi się: „Mam kilka dodatkowych kilogramów, ale pracuję nad swoją sylwetkę”, „Staram się udzielać towarzysko i moja pewność siebie rośnie”. Gdy oceniasz siebie negatywnie, tkwisz w miejscu. Nie masz siły na zmianę. Wspierające myśli dodają skrzydeł.
Czytaj też: Tego nie robią silne psychicznie kobiety! 13 nawyków, które nas osłabiają
Wybierz zasadę małych kroków
Działaj pomimo wszystko. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na ćwiczenia, idź inną drogą do sklepu i zrób dłuższy spacer. W ten sposób wzmocnisz swój nowy nawyk, nawet jeśli w tym momencie nie może zaangażować się w stu procentach.
Zaakceptuj swoje błędy
Wszystkie je popełniamy. Nawyków nie zmienia się z dnia na dzień. Potrzeba wiele czasu, samozaparcia i cierpliwości. Kiedy się potkniesz, nie miej wyrzutów sumienia i nie załamuj się (bo łatwo porzucisz zdrowy nawyk na dobre). Pomyśl, że to tylko część twojej drogi do osiągnięcia celu.
Nagradzaj się
Jeśli wytrwasz w swoich postanowieniach, zrób dla siebie coś miłego. Wiedząc, że na końcu drogi czeka na ciebie dodatkowa nagroda, łatwiej będzie ci się zdyscyplinować. Może zaoszczędzone pieniądze (które do tej pory wydawałaś na codzienne słodkości, papierosy czy alkohol) przeznaczysz na coś, o czym marzyłaś od dawna, a nie było cię na to stać? Wkrótce może się okazać, że możesz sobie pozwolić nawet na wyjazd z bliskimi (kiedy oczywiście podróżowanie będzie już bezpieczne) czy inne, droższe przyjemności.