Jak powinni odżywiać się jogini?
Adobestock

Jak powinni odżywiać się jogini?

Tradycyjną dietą joginów jest wegetarianizm
Tadeusz Grajnert
25.11.2010

Zasada nieagresji

Jogini uważają, że wszelkie żywe istoty mają jednakowe prawo do życia i ludzie nie są tu uprzywilejowani. Bycie wegetarianinem lub nie to kwestia osobistej decyzji, często to pierwsze jest trudne lub niemożliwe z powodu tradycji danego kraju, wychowania i przyzwyczajeń. Jeśli ktoś dojrzeje do tego pod wpływem przemyśleń lub praktyki Jogi, to jedynie wtedy taka decyzja ma sens. Nie należy robić tego na siłę, ani gnębić się poczuciem winy, jeżeli jemy mięso.

Wpływ potraw na psychikę

Oczywiście odżywianie w jodze ma również cel zdrowotny. Joga preferuje pokarmy proste, pożywne, soczyste i uspokajające. Zaleca unikać potraw ciężkostrawnych, nieświeżych, zanieczyszczonych, ostrych i palących. Potrawy ostre i palące, tzw. radżasowe – mocno pobudzają system nerwowy, co przeszkadza w praktykach uspokajania umysłu. Przeciwnie – pokarmy słodkie, soczyste, łagodne, tzw. satwiczne – wpływają na psychikę uspokajająco.

Umiar

Następną zasadą jest nieprzejadanie się. Ze wszystkich mieszkańców Ziemi tylko człowiek je, gdy nie jest głodny i na to trzeba uważać. Jedzenie jest jedną z tych sił która, gdy wymknie się spod kontroli, może zniszczyć zdrowie i doprowadzić ciało do ruiny. Oczywiście stosując dietę bezmięsną należy uzupełniać białko jedząc soję i jej przetwory, mleko, sery, fasole.

Według części osób ćwiczących jogę, nie należy spożywać za dużo potraw zawierających węglowodany (np. pieczywo, ziarna zbóż, ziemniaki) czyli cukry, gdyż te bardzo łatwo zamieniane są w tłuszcze nienasycone (są one zdrowe ale nie w nadmiarze), a organizm bardzo potrzebuje również tłuszczów nasyconych – te zawarte są w maśle i oleju kokosowym. Oliwa z oliwek (tłuszcze nienasycone) jest również wskazana. Według poglądu funkcjonującego wśród joginów, tłuszcze utwardzane typu margaryna zawierają tzw. transmitery, które są substancjami rakotwórczymi.

To, jak działa dieta zawierająca nadmiar węglowodanów (które zamieniają się w organizmie w nadmiar tłuszczów nienasyconych), widać po wzroście otyłości Amerykanów. Oczywiście będąc szczupłym i lekkim o wiele łatwiej jest wykonywać asany hatha-jogi. Z drugiej strony zauważyłem, że praktyki hatha-jogi regulują przemianę materii i skłonność do przejadania się i nadwagi znika. Oczywiście w żadnym razie nie jest wskazane głodzenie się i dryfowanie w stronę anoreksji. Chodzi tu o uzyskanie harmonii drogi środkowej.

W diecie joginów owoce i warzywa zajmują ważne miejsce. Z obserwacji innych i siebie (jestem wegetarianinem od ponad 20 lat) zauważyłem, że po rezygnacji z mięsa ciało staje się lekkie w odczuciu a psychika stopniowo mniej agresywna i bardziej pogodna. Łatwiej jest nam zapanować nad emocjami. 

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG