
Jak mieć zdrowy i szczęśliwy związek? Zacznij od treningu uważności
Od dziecka tkwimy w przekonaniu, że miłość to coś pięknego, łatwego, uroczego i romantycznego. Wiemy, że czasami może boleć. Wiemy, że zdarzają się rozstania. Filmy i książki, którymi się otaczamy, zazwyczaj pokazują nam ten pierwszy etap zakochania oraz ewentualny rozpad związku. Ale co jest pomiędzy? Jak trwać w relacji i kochać na co dzień? Tego nikt nam nie wyjaśnił – ani szkoła, ani nauczyciele, ani rodzice. Większość z nas krąży jak we mgle i uczy się kochania metodą prób i błędów.
Z tej mgły można wydobyć jeden konkret, który według naukowców jest w stanie poprawić związek. Doktor psychologii Gary W. Lewandowski przekonuje, że mindfulness, czyli uważność może bardzo pozytywnie wpłynąć na trwanie w miłości – na co dzień, nie tylko od święta.
Mindfulness w związku
Psycholodzy Johan C. Karremans, Gesa Kappen, Melanie Schellekens i Dominik Schoebi opublikowali w grudniu raport z przeprowadzonego eksperymentu. W badaniu wzięło udział 500 par, które są razem od co najmniej roku i wspólnie mieszkają. Połowa z nich musiała przez dwa tygodnie wykonywać ćwiczenia relaksacyjne skoncentrowane na napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Druga połowa dostała inne zadanie – miała zacząć praktykować uważność, czyli mindfulness.
Uczestnicy, którzy wykonywali ćwiczenia uważności, zgłaszali poprawę w relacjach z partnerem lub partnerką. Pary te zaobserwowały, że poziom stresu się zmniejszył, a napięcie w wielu przypadkach zniknęło lub znacznie się zredukowało. W tych związkach poprawił się także poziom akceptacji partnera lub partnerki, a także zauważono, że partnerzy czerpią więcej przyjemności i satysfakcji z relacji, w której żyją. Co więcej, gdy jedna osoba wykonywała staranniej swoje ćwiczenia, druga mogła to odczuć i także zauważyć poprawę w swoim zachowaniu.
Czytaj także: Świat wewnętrzny – to ty decydujesz, jakie emocje chcesz odczuwać
Mindfulness dla par – ćwiczenia
Ćwiczenia uważności, o których była mowa w badaniu, są łatwe do wykonania i zajmują tylko 10 minut dziennie. Będziesz wykonywała je sama, ale korzyści mogą być obopólne. Najlepiej, jeśli zachęcisz też partnera lub partnerkę do dołączenia. Oto opis ćwiczenia:
- Postawa – usiądź wygodnie na krześle, niech plecy będą wyprostowane, a stopy położone na ziemi. Wyprostuj ręce w łokciach, a dłonie połóż na kolanach.
- Oddychanie – postaraj się skupić na oddechu. Jeśli wcześniej nie miałaś do czynienia z technikami mindfulness, na początku może ci się to wydawać trudne. Postaraj się jednak oddychać prawidłowo, to znaczy – przeponą. Niech twoja klatka piersiowa się nie unosi, masz oddychać „brzuchem”.
- Kierowanie uwagi – pomyśl o tym, co jest teraz w twojej świadomości i jakie myśli przechodzą przez twoją głowę. Zauważ je.
- Decentralizacja – teraz postaraj się nie zanurzać w te myśli. Nie analizuj ich, nie oceniaj. Po prostu na nie patrz tak, jakbyś była jedynie obserwatorem.
- Wynoszenie – gdy nauczysz się obserwować myśli, a nie oceniać, postaraj się zachować tę świadomość i za każdym razem, gdy jesteś w integracji z partnerem, powracaj do tego stanu. Bądź świadoma myśli i uczuć, które są obecne oraz tego, co możesz zauważyć w swoim ciele.
Czytaj także: Sztuka relaksu – zajęcia twórcze obniżają poziom stresu
Jeżeli nie czujesz się gotowa na rozpoczęcie przygody z mindfulness, możesz także skorzystać z wielu technik relaksacyjnych, których skuteczność także została potwierdzona wielokrotnie w badaniach psychologicznych. My zachęcamy jednak do zdobycia się na odwagę i rozpoczęcia praktyki mindfulness.