
Ikigai: japońska koncepcja szczęścia pomaga odnaleźć radość w życiu
Słowo ikigai możemy przetłumaczyć jako „powód do życia”, ale ani język polski, ani angielski nie znalazł jeszcze trafnego odpowiednika dla tego japońskiego terminu. Sztuka ikigai polega na poszukiwaniu sensu życia w małych oraz dużych rzeczach, momentach, relacjach, obrazach, dźwiękach, dotyku. Odnalezienie ikigai to znalezienie powodu do tego, by codziennie rano wstawać z łóżka, wiedząc, że życie jest wartościowe. Według Japończyków wyznających tę filozofię każdy z nas ma swoje ikigai – niektórzy już je odnaleźli, inni muszą go jeszcze poszukać.
Ikigai, czyli japońska sztuka szczęścia
Źródłem ikigai może być wiele rzeczy – widok zachodu słońca, wypicie porannej kawy, awans w pracy lub podróż do innego miasta. To wszystkie te czynności, które sprawiają, że całkowicie oddajesz się trwającej chwili i nie oczekujesz nic w zamian: nie czekasz na pochwały, nie myślisz o osiągnięciu sukcesu. Własne ikigai możesz odnaleźć w życiu codziennym, odkrywając jego różnorodność.
Filozofia ikigai skupia się także na tych aktywnościach, które wykonujemy, by lepiej poznać samych siebie. Możemy malować obrazy, ale ich nie sprzedawać, pisać wiersze i chować je do szuflady, podróżować, ale nie publikować zdjęć w sieci i nie szukać spektakularnych miejsc. Dzięki temu nie tylko zagłębiamy się w swoje wnętrze, ale także uczymy się nowych rzeczy, doskonalimy się i pracujemy nad sobą. Nie ma tutaj jednak jednego celu, który osiągniemy w danym momencie. Ikigai to sztuka szczęścia, droga, która sama w sobie jest celem.
Pomyśl o Japończykach i ich ceremonii picia herbaty. Nie chodzi jedynie o to, by po się nawodnić czy poczuć smak naparu. To rytuał, który wykonuje się, by spokojnie i uważnie zaparzyć herbatę, zrobić to w odpowiedni sposób, po raz kolejny poczuć jej zapach, odnaleźć jej smak, powtórzyć sekwencję ruchów. Teoretycznie nie ma w tym nic nowego, ale to właśnie ten moment, chwila uwagi i zapomnienia jednocześnie, jest najważniejsza w sztuce ikigai.
Czytaj także: Agnieszka Maciąg o kobiecych radościach: „Weszłam świadomie w mój złoty wiek”
Obszary ikigai
Ikigai obejmuje 4 obszary życia:
- to, co kochamy;
- to, w czym jesteśmy dobrzy;
- to, za co mogą nam zapłacić;
- to, czego potrzebuje świat.
Nasze osobiste ikigai znajduje się na przecięciu tych czterech obszarów. Co to dokładnie oznacza? Możesz robić coś, co kochasz i w czym jesteś dobra, ale jeśli nie będziesz mogła czerpać z tego pieniędzy, nie odnajdziesz w życiu spokoju. Z drugiej strony możesz robić coś, co jest potrzebne światu i za co ci płacą, ale jeśli nie będziesz tego kochała i nie będziesz w tym dobra, twoje życie nie będzie radosne i harmonijne.
Twoje ikigai leży pośrodku tych 4 obszarów. Jeśli połączysz je wszystkie ze sobą, odnajdziesz w swoim życiu motywację oraz prawdziwe szczęście i wszechobecny spokój.
Czytaj także: Prof. Bartłomiej Dobroczyński o sensie życia: „Musimy żyć własnym życiem, a nie cudzym”
10 zasad ikigai
Osoby wyznające japońską filozofię szczęścia żyją zgodnie z 10 zasadami ikigai.
- Bądź aktywna. Japończycy nawet po przejściu na emeryturę są aktywni i poszukują zajęć, które mogą być rozwijające. Chcą pomagać innym i angażują się w życie społeczne. Jeśli przestaniesz być aktywna, twoje życie straci sens.
- Przyjmuj życie ze spokojem. Nie biegnij. Odpocznij. Zobacz, co cię otacza. Życie w ciągłym stresie i pośpiechu sprawia, że nie mamy czasu na odczuwanie przyjemności.
- Nie jedz do syta. Przejadanie się sprawia, że czujemy się ociężali i nie mamy siły do życia. Jedz, by zaspokajać głód, ale nie objadaj się.
- Otaczaj się dobrymi przyjaciółmi. Przebywanie wśród ludzi, którzy są nam bliscy, sprawia, że czujemy się lepiej, a nasze życie nabiera większego sensu. Ucinaj pogawędki z ludźmi, baw się z nimi, rozmawiaj i wyżalaj się najbliższym przyjaciołom.
- Utrzymuj formę. W zdrowym ciele zdrowy duch – banalne i prawdziwe. Gdy ćwiczymy, nasz organizm wydziela hormony szczęścia. Zdrowe ciało pozwala nam także na czerpanie więcej przyjemności z życia.
- Uśmiechaj się. Uśmiech budzi sympatię u innych ludzi i sprawia, że jesteśmy pozytywniej odbierani przez świat. Życie rzuca nam kłody po nogi, ale łatwiej je przezwyciężyć, gdy jesteśmy radośni, a nie ponurzy.
- Bądź blisko przyrody. Obcowanie z naturą poprawia nasze samopoczucie. Nawet jeśli na co dzień mieszkasz w mieście, postaraj się regularnie organizować sobie wycieczki do spokojnego lasu lub na rozległą łąkę.
- Bądź wdzięczny. Postaraj się każdego dnia myśleć o tym, za co jesteś wdzięczna, a zauważysz, że w życiu masz wiele powodów do radości.
- Żyj chwilą. Chłoń każdą chwilę. Nie żyj w strachu o przyszłość i nie rozpamiętuj przeszłości. Cała sztuka życia polega na tym, by czerpać z tego, co jest tu i teraz.
- Podążaj za swoim ikigai. Poszukuj swojego ikigai, zadawaj pytania sama sobie, rozwijaj się i odkrywaj w sobie talenty i pasje.
Czytaj także: „Po pierwsze przyjaciele…” Zobacz, co robić, żeby dać sobie szansę na szczęśliwsze życie
Jak odnaleźć swoje ikigai?
Jeżeli jeszcze nie odnalazłaś swojego ikigai, nie poddawaj się! Odnalezienie sensu życia jest procesem, czasami bardzo długim. Wymaga poznania siebie oraz ciągłego poszukiwania. Jeśli chcesz przybliżyć się do swojego ikigai, pozwól sobie na chwilę prawdziwej szczerości i odpowiedz sobie sama na te pytania:
- Co kochasz robić w życiu?
- W czym jesteś naprawdę dobra?
- Za co ludzie i firmy mogą ci płacić?
- Czego potrzebuje świat?
Ikigai to prawdziwy nawigator, który pomoże ci dążyć do uzyskania harmonii życia. Czy warto uprawiać tę japońską filozofię szczęścia? Z naukowego punktu widzenia – jak najbardziej! Badacze z Uniwersytetu Tohoku w Sendai przebadali 50 tys. mieszkańców Osaki, którzy odnaleźli ikigai w swoim życiu. Okazało się, że te osoby są zdrowsze, mają więcej energii oraz są bardziej aktywne i zadowolone ze swojego życia. Wszystko wskazuje więc na to, że faktycznie warto zatrzymać się w pędzie życia i podążać za swoim ikigai.