Hatha joga a dyskopatia i rwa kulszowa
Adobestock

Hatha joga a dyskopatia i rwa kulszowa

Przy dyskopatii i rwie kulszowej ćwiczenia muszą być dostosowane do rodzaju schorzenia
Tadeusz Grajnert
12.11.2009

Dyskopatia jest to uwypuklenie (centralne lub boczne) dysku w kierunku kanału kręgowego, czasem jego wypadnięcie do kanału. Rwa kulszowa jest skutkiem ucisku korzenia nerwowego przez uwypuklony dysk.

W stanach ostrych oczywiście nie ćwiczymy, ale leżymy i przyjmujemy leki, najlepiej niesterydowe środki przeciwzapalne i rozluźniające.

Ćwiczenia które zapobiegają dyskopatii to:

  1. Budowanie gorsetu mięśniowego obejmującego kręgosłup, czyli ćwiczenia mięśni grzbietu i brzucha.
  2. Gimnastykowanie dysków, czyli krążków międzykręgowych – np. stanie na głowie, wygięcia do tyłu.
  3. Powiększanie przestrzeni międzykręgowych – ćwiczenia elongacyjne, czyli wiszenie na drążkach, drabinkach. Można je ostrożnie ćwiczyć gdy minie stan ostry rwy kulszowej.

Pamiętaj!

* Delikatne wygięcia do tyłu jak np. Budżangasana-kobra powodują schowanie uwypuklonej części dysku z powrotem do wnętrza przestrzeni międzykręgowej, ale tylko wtedy, gdy to uwypuklenie jest mniejsze niż promień dysku, czyli wtedy gdy równik tego dysku nie jest na zewnątrz, jeśli jest przeciwnie to skutkiem wygięcia do tyłu może być całkowite wypadnięcie dysku!

Dlatego właśnie nie należy bezkrytycznie stosować tzw. metody McKenziego, opartej na robieniu kobry.

* Należy bardzo uważać przy skłonach do przodu i do boku (jeśli uwypuklenie dysku jest boczne) bo źle zrobione mogą powiększyć dyskopatię, najlepiej wtedy ich nie ćwiczyć.

* Przy ćwiczeniu mięśni brzucha nigdy nie unosimy prostych nóg nad podłogę (np. Navasana-okręt, lub podczas wiszenia tyłem na drabince), gdyż wtedy nogi tworzą długą dźwignię która ma oś obrotu w centrum kręgosłupa i to może doprowadzić do katastrofy: nogi miej zawsze zgięte w kolanach!

Podnosząc ciężar z ziemi nie schylamy się po niego na prostych nogach, lecz robimy przysiad o prostych plecach (a jeszcze lepiej – lekko wklęsłych) i ciężar trzymać blisko klatki piersiowej (również np. małe dziecko), a nie na wyciągniętych rękach (dźwignia z rąk!). Uwaga na wyjmowanie rzeczy z bagażnika samochodu!

* Podczas dyskopatii-rwy kulszowej NIGDY! nie idziemy do KRĘGARZA tylko do lekarza ortopedy. Rękoczyny kręgarzy bardzo często kończą się tragicznie – wypadnięciem dysku do kanału kręgowego, to oznacza paraliż albo śmierć.

* Jeszcze raz: ćwicząc skłony do przodu o prostych nogach (obojętne-siedząc czy stojąc np. Uttanasana) (nie ćwiczymy przy dyskopatii-rwie kulszowej!) pamiętajmy, że mają one być robione przez skręt do przodu miednicy a nie przez zgarbienie się i wygięcie tym samym kręgosłupa w łuk, gdyż to może spowodować wypchnięcie dysku do tyłu, a więc dyskopatię właśnie!

Miłym ćwiczeniem jest położenie się na kocu na plecach przed stojącym krzesłem i położenie zgiętych nóg w kolanach (łydek) na krześle, tak aby krzyż był lekko nad podłogą (pod łydki złożony koc lub poduszka, gdy krzesło jest za niskie), to odciąży ucisk na korzenie nerwowe.

Bardzo dobra książka poruszająca tę tematykę to "Bóle krzyża" prof. Artura Dziaka. 

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Pexels.com

Joga na płaski brzuch. Te proste ćwiczenia wykonasz samodzielnie

Joga nie tylko uspokaja i wycisza organizm, ale może także odchudzać. Kluczem jest systematyczność.
Sylwia Arlak
27.11.2020

Niektóre zdrowotne korzyści jogi widać już po pierwszym treningu. Dzięki przeponowemu oddychaniu i medytacji uspokajamy myśli i koncentrujemy się na obecnej chwili. Jeśli chodzisz na zajęcia od jakiegoś czasu, na pewno widzisz też, jak poprawiła się twoja postura i mobilność. Uzbrajając się w cierpliwość, uzyskamy jeszcze jeden efekt — jędrną sylwetkę. Joga nie odchudza, jak bieganie czy ćwiczenia na siłowni. Choć może być równie skuteczna, wymaga czasu. Wysmukla sylwetkę poprzez rozciąganie przykurczowych mięśni, a także wzmocnienie słabych partii. Aby podkręcić metabolizm, najlepiej praktykować ashtangę (joga dynamiczna) oraz bikram (jogę ćwiczoną w 40-stopniowej temperaturze). Pierwsze efekty będą widoczne mniej więcej po pierwszym miesiącu regularnych ćwiczeń. Wszystko zależy od rodzaju jogi, a także twojego samozaparcia (żeby schudnąć, najlepiej ćwiczyć codziennie, minimum trzy razy w tygodniu). Czytaj też:  Joga jest tylko dla szczupłych i gibkich wybrańców? Nieprawda – jest dla każdego Joga na płaski brzuch Jeśli zależy ci na wyćwiczeniu (wzmocnieniu, wysmukleniu i rozciągnięciu) mięśni brzucha, proste ćwiczenia możesz wykonywać sama w domu. Poza matą nie potrzebujesz też żadnych dodatkowych sprzętów. Pierwsze ćwiczenie: Połóż się na plecach, podnieś nogi, zegnij w kolanach i przyciągnij do siebie. Głowa niech będzie lekko podniesiona. W tzw. pozycji kołyski wytrzymaj ok. 15-30 sekund. Nie zapomnij o oddychaniu. Powtórz ćwiczenie przynajmniej pięć razy, rób kilkunastosekundowe przerwy pomiędzy powtórzeniami. Drugie ćwiczenie: Unieś ciało, złącz nogi i je wyprostuj. Cały ciężar ciała przenieś na ręce. Wytrzymaj w tej pozycji przynajmniej 15-30 sekund i cały czas oddychaj. Wykonaj to ćwiczenie przynajmniej pięć razy, rób kilkunastosekundowe...

Czytaj dalej
Adobestock

Pilates - metoda na smukłą sylwetkę

Połowa hollywódzkich seks-bomb, na czele z Megan Fox, zachwalają ćwiczenia Pilatesa
Agata Chabierska
20.01.2010

Połowa hollywódzkich seks-bomb, na czele z popularną Megan Fox, zachwalają wszem i wobec ćwiczenia Pilatesa - talia osy, zgrabne nogi, jędrna pupa… Czego chcieć więcej? W porównaniu do aerobiku Pilates wydaje się mało efektowny. Ćwiczenia są powolne i nie wyglądają na wyciskające z nas litry potu i tysiące kalorii. Jednak to właśnie te ograniczone, spokojne ruchy wpływają na sylwetkę znacznie lepiej niż skoki i wymachy. Pilates jest metodą stosowaną powszechnie w rehabilitacji wad postawy i schorzeń układu ruchowego! Więcej podobieństwa znajdziemy z jogą - tu też liczy się oddech, precyzja, napięcie mięśniowe, rozciąganie oraz wzmacnianie mięśni, o egzystencji których nie mamy w ogóle pojęcia. Największe korzyści z Pilatesa: Lepsza elastyczność, sprężystość i postawa ciała Silniejsze mięśnie - zwłaszcza brzucha i pośladków; odpowiedzialne na piękną figurę Wysmuklenie i wydłużenie ciała Rozluźnienie napięć, zestresowanych mięśni, tonizowanie kształtu kończyn Wzmocnienie pleców i redukcja dolegliwości związanych ze skrzywieniami kręgosłupa. Najwyższa pora przejść do ćwiczeń - cały repertuar obejmuje ponad 500, ale dla codziennej domowej gimnastyki już te poniższe wystarczą, aby zmienić coś na lepsze. Nie coś - własną figurę! „Setka”, czyli znane ćwiczenie na rozgrzewkę. Unosimy proste nogi pod kątem 45 stopni do podłogi, podnosimy głowę z klatką piersiową oraz wyprostowane wzdłuż tułowia ręce, jak na zdjęcie. W tej pozycji przesuwamy ręce o 20 centymetrów do góry i na dół - 100 razy. Leżenie na plecach, jedna noga zgięta pod kątem prostym, łydka równolegle do podłogi, druga wyprostowana pod kątem 45 stopni do podłogi. Unosimy klatkę piersiową z głową i chwytamy za zgięte kolano. Powoli zmieniamy nogi usztywniając...

Czytaj dalej
Adobestock

Pozycja świecy

Sarvangasana, czyli pozycja świecy, zwana jest matką wśród asan, gdyż przyczynia siś do harmonii i szczęścia w organizmie człowieka
Urszula Wilczkowska
04.01.2010

Kiedy nie wolno jej wykonywać : kobiety podczas okresu. Kiedy jej wykonywanie jest ryzykowne : przy dużym nadciśnieniu, przy chorobowych stanach kręgosłupa szyjnego, przy stanach chorobowych ucha wewnętrznego. Kiedy należy ją robić : po staniu na głowie, w podobnym wymiarze czasowym. Przy praktykowaniu świecy są dwa problemy które trzeba pogodzić: duży napływ krwi do głowy oraz presja na tył szyi, gdy ciężar ciała przyciska brodę i mostek do siebie. Napływ krwi do głowy regulujemy przez docisk brody i mostka, ze zwiększeniem docisku napływ ten zmniejsza się, lecz presja na tył szyi się zwiększa . Jeśli docisk będzie mniejszy, presja na tył szyi zmniejszy się, lecz krew mocniej dopłynie do głowy. Ucząc się świecy musimy to pogodzić, zanim po odpowiednio długiej praktyce rozciągniemy tył szyi i problem zniknie. Półświeca Pogodzimy te sprawy zaczynając od ćwiczenia półświecy, wtedy ciało jest zgięte w biodrach (zakres zgięcia możemy regulować) i nie jest pionowo nad głową, więc napływ krwi do głowy jest dużo mniejszy i z tego samego powodu ciężar ciała spoczywa w dużym stopniu na łokciach, a więc mniej na tyle szyi (możemy wtedy beż problemu lekko unieść głowę). Ćwicząc przez kilka miesięcy półświecę coraz bardziej przybliżamy się do pionu, czyli z półświecy zbliżamy się do świecy, aż tył szyi i barki rozciągną się na tyle, że bez problemu będziemy trwali w świecy. Świeca Do praktyki świecy podkładamy pod barki równo złożony koc, na tyle szeroki by barki zmieściły się na nim swobodnie. Dobrze gdy koc leży na macie, gdyż wtedy się nie przesuwa. Powyżej łokci, aby się nie rozjeżdżały, zakładamy pasek, na szerokość barków, lub trochę większą. Pamiętajmy, jest to bardzo ważne aby szyja była poza kocem, a więc oczywiście i głowa też, lecz...

Czytaj dalej
Adobestock

Co to jest metoda McKenziego

Czy jest to nowa nadzieja dla pacjentów z dyskopatią?
Tadeusz Grajnert
11.08.2010

Kilka słów o metodzie Twórcą tej metody leczenia schorzeń kręgołupa jest Robin McKenzie pochodzący z Aucland w Nowej Zelandii, który rozpoczął swoją działalność na początku lat 50-tych 20.wieku.Metoda ta bazuje na stosowaniu środków mechanicznych: ćwiczenia, odpowiednio dobrane pozycje statyczne, masaż, terapia manualna. Znana też jako MDT(Mechanical Diagnosis and Therapy).Jest przeznaczona dla pacjentów z bólami kręgosłupowymi w odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym jak też we wszystkich kończynach. Celem terapii jest: ograniczenie bólu aż do jego likwidacji, szybkie przywrócenie pełnej funkcji kręgosłupa, zapobieganie nawrotom. Jakie metody mają do tego prowadzić Po różnego rodzaju poszukiwaniach doszedłem do wniosku że głównym narzędziem jest robienie kobry (bhujangasana) czyli w zasadzie jednego ćwiczenia . Oczywiście są też masaże i terapia manualna, ale te pojawiają się także w innych metodach. A więc cała ta rozreklamowana metoda, mająca na całym świecie ośrodki, terapeutów mniej lub bardziej dyplomowanych, certyfikowanych, licencjonowanych, prowadząca masę kursów, wydająca książki itp. opiera się w zasadzie na jednej asanie z hatha jogi. Zaś główną zasadą jest centralizowanie bólu tzn. należy tak działać terapeutycznie, żeby ból który jest rozlany po jakichś obszarach np.pośladki, uda, łydki, bark itp. został leczniczo ściągnięty do punktu, w którym tkwi jego przyczyna, a potem najlepiej żeby zniknął. Czyli idziemy od peryferalizacji bólu do jego centralizacji. Zasada tyleż słuszna co oczywista i banalna, każdy by wolał, żeby (jeśli już) bolało go w małym punkcie niż na dużych obszarach. Kiedy występuje rwa kulszowa (tzw. potocznie korzonki) Najczęściej wtedy, gdy uwypuklony krążek międzykręgowy, tzw. dysk,...

Czytaj dalej