
Harry Styles: od chłopca z boysbandu do mężczyzny, który łamie stereotypy
Widziałyśmy już go w przezroczystej wiktoriańskiej koszuli Gucci i z wielkim perłowym kolczykiem na Met Gala w 2019 roku. W czarnej sukience Commes Des Garçons pozował do okładki „Guardian Weekend”. Uwielbia spodnie z wysokim stanem, kolorowe garnitury, printy, wysokie obcasy i często pokazuje wypielęgnowane paznokcie. Harry Styles przeszedł długą drogę od nieśmiałego chłopca z popularnego boysbandu One Direction do ikony mody i show-biznesu.
Od zawsze lubił bawić się modą
Za sprawą najnowszej, grudniowej okładki amerykańskiej edycji „Vogue’a” znowu jest o nim głośno. Nie dość, że jest pierwszym mężczyzną w 127-letniej historii „biblii mody”, który pozuje na okładce solo (wcześniej pojawiali się na niej m.in. Kanye West, Richard Gere, były kolega z zespołu Stylesa Zayn Malik czy Justin Bieber, jednak zawsze towarzyszyła im na zdjęciu kobieta), to jeszcze ma na sobie suknię balową Gucci obszytą koronką. W sesji Tylera Mitchella (tego samego, który w 2018 roku został pierwszym czarnoskórym fotografem „Vogue’a” i zrobił zdjęcie okładkowe Beyoncé) pozuje też w kilcie i spódnicach.
„Są ubrania dla mężczyzn i ubrania dla kobiet. Kiedy usunie się te ograniczenia, otwiera się szeroki plan możliwości” — mówi wokalista w towarzyszącym sesji wywiadzie, dodając: „Kiedy jestem w sklepie, zdarza mi się oglądać damskie ubrania. Myślę wtedy, że są fantastyczne. Za każdym razem, kiedy coś sobie narzucasz, po prostu się ograniczasz. Jest tak wiele radości z zabawy ubraniami. […] Jako dziecko uwielbiałem fantazyjne sukienki. Byłem bardzo młody i nosiłem rajstopy na szkolne przedstawienia. Pamiętam, że uważałem, że to szalone. I to wtedy chyba wszystko się zaczęło!”.
Za stylizacje piosenkarza odpowiada jego przyjaciel Alessandro Michele, projektant z domu mody Gucci.
„Nie chodzi mi o wykorzystywanie płciowych dwuznaczności, aby być interesującym. Chcę, żeby stylizacje wyglądały w określony sposób. Nie dlatego, że wyglądam w nich jak osoba homo-, hetero- czy biseksualna, ale dlatego, bo myślę, że wyglądam fajnie” — tłumaczył Styles w wywiadzie dla „The Guardian” z 2019 roku.
Świat (nie tylko mody) zmienia się na naszych oczach
Styles deklaruje się jako osoba cispłciowa (jego tożsamość płciowa odpowiada płci metrykalnej). Dobrze czuje się w swoim ciele, lubi eksperymentować, przełamując stereotypy męskości. Nie jest w tym odosobniony.
„Pokolenie Z odrzuciło uprzednio nałożone na nie ograniczenia społeczne i zażądało, abyśmy spojrzeli poza binarność” — podkreśla Christina Zervanos, szefowa PR w neutralnym płciowo sklepie odzieżowym The Phluid Project i dodaje: „27 proc. procent nastolatków uważa się za nonkonformistów płciowych. 81 proc. osób z pokolenia Z twierdzi, że żadna osoba nie powinna być definiowana na podstawie płci, a 56 proc. kupuje produkty, które nie są przypisane do ich płci. Świat się zmienia”.
Najnowsza okładka „Vogue’a” wywołała kontrowersje wśród prawicowych ekspertów w USA. Konserwatywna autorka Candace Owens napisała na Twitterze: „Przywróćcie męskich mężczyzn”. „Musimy nauczyć się pewnych rzeczy na nowo. To wymaga empatii i cierpliwości” — komentuje Zervanos.