Gwiazda Betlejemska. Pojawi się na niebie po raz pierwszy od 800 lat
Pexels.com

Gwiazda Betlejemska. Pojawi się na niebie po raz pierwszy od 800 lat

W poniedziałek 21 grudnia, po zachodzie Słońca, spójrzcie w niebo. Jowisz i Saturn, czyli dwie największe planety Układu Słonecznego, znajdą się wyjątkowo blisko siebie. Utworzą bardzo jasny punkt nazwany „Gwiazdą Betlejemską”.
Sylwia Arlak
21.12.2020

Koniunkcję (zbliżenie) Jowisza i Saturna możemy oglądać dosyć często, bo mniej więcej raz na 20 lat, jednak w tym roku obie planety znajdą się wyjątkowo blisko siebie. Takie zjawisko zdarza się raz na około 800 lat. Ostatnim razem do koniunkcji doszło w 1226 roku.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Zjawisko będzie widoczne z każdego miejsca na Ziemi

„Można sobie wyobrazić, że Układ Słoneczny jest torem wyścigowym, a każda planeta to biegacz na własnym torze. My, na Ziemi, jesteśmy na środku stadionu. Z  naszego punktu widzenia będziemy mogli zobaczyć Jowisza na wewnętrznym torze, zbliżającego się do Saturna przez cały miesiąc i ostatecznie wyprzedzającego go 21 grudnia” — pisze na stronie NASA Henry Throop, astronom z Wydziału Nauk Planetarnych.

Tym razem zobaczymy je na niebie w najdłuższą noc roku. Planety ustawią się niemal na jednej linii z Ziemią, czyli będą wyglądały prawie tak, jakby stanowiły jeden punkt. Zjawisko będzie widoczne gołym okiem. Wystarczy, że po zachodzie słońca spojrzymy nieco powyżej horyzontu w południowo-zachodnim kierunku. Ci, którzy będą patrzeć przez lornetkę, mogą zobaczyć jeszcze cztery największe księżyce Jowisza oraz największy księżyc Saturna, Tytan. Dostrzegą też pasy chmur na Jowiszu i pierścienie Saturna.

Czytaj też: Prof. Stanisław Czudek: pierwszy Polak, który może operować w… kosmosie!

„Jowisz i Saturn zbliżają się do siebie od lata. Podczas największego zbliżenia 21 grudnia będą wyglądać jak podwójna planeta, bo będą oddalone od siebie  tylko o 1/5 średnicy Księżyca w pełni” — tłumaczy profesor Patrick Hartigan, astronom z Rice University.

Jeśli nie macie czasu na obserwację zjawiska w poniedziałek, nic straconego. Jasny punkt będzie widoczny jeszcze przez kilka kolejnych dni. Hartigan zapowiedział, że planetarny duet będzie pojawiał się nisko na zachodnim niebie przez około godzinę po zachodzie słońca każdego wieczoru.

Następna okazja, żeby zobaczyć na niebie dwie wielkie planety tak blisko siebie, przypadnie dopiero w 2080 roku, a kolejna — w 2400 roku. Najlepsze warunki do oglądania zjawiska będą w pobliżu równika, ale planety będą widoczne z każdego miejsca na Ziemi, jeśli pozwoli na to pogoda.

Gwiazda Betlejemska przedmiotem badań i sporów

Ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenie zjawisko zostało nazwane „Gwiazdą Betlejemską”. Według Biblii jasny obiekt astronomiczny doprowadził Mędrców ze Wschodu do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem. Zgodnie z tradycją, Gwiazda Betlejemska daje znak do rozpoczęcia wigilijnej kolacji.

Jak podkreślają badacze, Gwiazdą Betlejemską mogła być gwiazda, ale także kometa. Niewykluczone, że była to koniunkcja Jowisza i Saturna (w 7 r. p.n.e. zjawisko obserwowano aż trzykrotnie). Niedługo później miała miejsce potrójna koniunkcja, gdy do planet dołączył jeszcze Mars. Gwiazdą Betlejemską mógł być też sam Jowisz albo wybuch supernowej.

Czytaj też: David Attenborough przekonuje: „Wszyscy możemy zmieniać świat”. I daje jedną radę

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Adobestock

10 pytań i odpowiedzi nurtujących kobiety

Czy mężczyzna to naprawdę aż tak skomplikowana istota?
Magda Balul
27.05.2015

Mężczyźni często robią bardzo zagadkowe rzeczy, a my kobiety zastanawiamy się jaka jest ich przyczyna i sens. Czy mężczyzna to naprawdę aż tak skomplikowana istota? Dlaczego faceci robią całkiem niezrozumiałe rzeczy wobec swoich partnerek? Czas uchylić rąbka tajemnicy i skorzystać z cennej wiedzy opracowanej przez zespół psychologów. Pisze, ale nie dzwoni. Każdy sms czy telefon od niego działają na Ciebie jak promyki słońca w pochmurny dzień. Nic dziwnego, że chciałabyś słyszeć jego głos trochę częściej. Ale on zwykle nie ma na to czasu, nie myśli o tym albo jest tak roztargniony, że zapomina zabrać telefonu. Najłatwiej więc oznajmić mu wprost, że wolisz z nim częściej rozmawiać. Być może to zadziała i w każdej wolnej chwili skontaktuje się z Tobą. Zachowuje się dziwnie i trzyma Cię na dystans przy jego znajomych. To częste zachowanie mężczyzn, a my kobiety, w takich sytuacjach zawsze wyciągamy jeden wniosek - wstydzi się nas. Ale prawda jest zupełnie inna, facet chce pokazać kumplom, że jest maczo i gra pierwsze skrzypce w związku. Chyba każdy mężczyzna obawia się określenia "pantoflarz" i z tego właśnie wynika przyczyna takiego zachowania. Kochaliście się a on nie chce zostać na noc. Takie zachowanie boli jak precyzyjnie wymierzony policzek. Ale może warto spojrzeć na to z innej strony. Być może on chce się przede wszystkim wyspać, rano musi wstać do pracy a nie ma ubrania na zmianę. Nie siejmy więc paniki, bo takie zachowanie wcale nie musi oznaczać najgorszego. Mówi: "Kocham Cię, ale nie tak jak kocha się partnerkę." Takie słowa sprawiają, że serce pęka i rozsypuje się na kawałki. Przegapiłaś moment pomiędzy kobietą jego życia a najlepszą przyjaciółką. Jeśli mówi: "Jesteś wspaniałą kobietą, ale nie zasługuję...

Czytaj dalej
Pexels

Kobiety nie chcą mieć dzieci ze względu na zmieniający się klimat. Boimy się katastrofy?

Klimat zmienia się na naszych oczach. Jak daleko byłabyś wstanie się posunąć, aby pomóc ocalić planetę?
Sylwia Arlak
22.09.2020

Wchodzimy do Internetu i czytamy o pożarach w Australii i Kalifornii, otwieramy gazetę i widzimy doniesienia o powodziach w Indonezji. W telewizji bombardują nas informacjami o rekordowo wysokich temperaturach na całym świecie i wymieraniu kolejnych gatunków zwierząt. Naukowcy biją na alarm i przewidują jeszcze więcej pożarów, więcej susz i niedoborów żywności dla milionów ludzi. Wszyscy się boimy, ale niektórzy z nas są tak przerażeni, że wolą się poświęcić, niż nie robić nic.  Najpierw planeta, potem ja Wiele par z całego świata porzuca marzenia o zostaniu rodzicami. „Naprawdę chciałabym mieć dziecko. Kocham mojego partnera i chcę z nim założyć rodzinę, ale czuję, że to nie jest odpowiedni czas na takie decyzje” — mówi 33-letnia Blythe Pepino, cytowana przez CNN. Wierząc, że już wkrótce nastąpi „ekologiczny Armageddon”, pod koniec 2018 roku założyła grupę Birth Strike. Jej członkowie (ponad 330 osób, z czego 80 % stanowią kobiety) deklarują, że nie sprowadzą dzieci na świat, który stoi nad przepaścią katastrofy klimatycznej. „Ryzykujemy życiem innej istoty. Jeśli coś pójdzie nie tak, ten mały człowiek poniesie tego konsekwencje” — podkreśla członkini grupy 29-letnia Cody Harrison.  W podobnym tonie wypowiadała się w 2019 roku członkini Kongresu Alexandria Ocasio-Cortez: „Istnieje naukowy konsensus, że życie naszych dzieci będzie mocno utrudnione. Czy wciąż uważacie, że porządku jest wydawać je na świat?” Czytaj też:   Chcesz być szczęśliwsza? Spokojniejsza? Wprowadź do swojego życia więcej zieleni ONZ szacuje, że do 2030 roku na planecie będzie około 8,5 miliarda ludzi, a do 2100 roku — nawet 11 miliardów. Brytyjska organizacja Population Matters (której patronuje słynny narrator i biolog...

Czytaj dalej
East News

Marilyn Monroe: „Cóż z tego, że człowiek ma cały świat, kiedy straci duszę?”

Marilyn Monroe była spełnieniem mitu o amerykańskim śnie. Filmy z jej udziałem zarobiły ponad 200 milionów dolarów. Uwiodła cały świat, ale nigdy nie polubiła samej siebie.
Sylwia Arlak
29.09.2020

Około godz. 20:00 Marilyn weszła do sypialni, gdzie zaczęła rozmawiać przez telefon ze swoim znajomym, aktorem Peterem Lawfordem, prywatnie szwagrem prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Ten zeznał później, że prawdopodobnie była pod wpływem jakichś środków odurzających. Do gwiazdy zajrzała też gosposia Eunice Murray, ale według niej, nie działo się nic niepokojącego. Około godz. 3.00 w nocy Murray zorientowała się, że w sypialni Monroe wciąż świeci się światło, a ona nie odpowiada. Zaniepokojona wezwała dr Greensona, który rozbił szybę i dostał się do środka. Znalazł ją nagą na łóżku ze słuchawką w ręku. Nie żyła. Jako przyczynę śmierci wskazano przedawkowanie środków nasennych. „Prawdopodobnie samobójstwo”. Ślub, który miał być ucieczką Marilyn Monroe, a właściwie Norma Jeane nigdy nie poznała swojego ojca. W wieku dziewięciu lat, jej matka, Gladys, z problemami psychicznymi trafiła do szpitala, a ona do sierocińca. „Rodzice wszystkich dzieci umarli. Ja miałam co najmniej jednego rodzica — matkę. Ale ona mnie nie chciała. Zbyt się wstydziłam, aby próbować wyjaśnić to innym dzieciom. Szczęśliwa byłam tylko wtedy, gdy zabierano nas do kina” — wspominała. Przez całe swoje dzieciństwo miała w sumie 11 różnych rodzin zastępczych. Mieszkała też u cioci i wujka. Po latach przyznała, że wujek wykorzystywał ją seksualnie. Nikt nie chciał powiedzieć Normie, co się właściwie stało z jej mamą. W końcu zaczęła wierzyć, że umarła i nigdy więcej jej nie zobaczy. Razem zamieszkały dopiero 13 lat później, ale też nie na długo. Matka zachorowała na schizofrenię paranoidalną i resztę życia spędziła w szpitalu. Wrażliwa nastolatka miała dość tułaczek od jednego do drugiego domu. Poszukując odrobiny „normalności”, poślubiła...

Czytaj dalej
Biżuteria Pandora zaprojektowana przez gwiazdę Stranger Things
mat. prasowe

Gwiazda serialu Stranger Things zaprojektowała biżuterię dla Pandory!

Serialowa Eleven, czyli młodziutka brytyjska aktorka Millie Bobby Brown kocha naturę i kolory. To właśnie one inspirowały ją przy pracy nad kolekcją Pandora Me.
Zuzanna Szustakiewicz
02.07.2020

Młodziutka brytyjska aktorka ma już na swoim koncie nagrodę Emmy , za rolę Eleven w kultowej produkcji Netfliksa teraz do swojego portfolio dorzuca współpracę z największą marką biżuteryjną na świecie – Pandorą. Millie Bobby Brown została ambasadorka nowej kampanii Pandora Me oraz wspólnie z projektantami duńskiej marki stworzyła kolorową i radosną kolekcję — idealną na lato. Fani młodzieżowego serialu Stranger Things pewnie już biegną do najbliższego salonu Pandory, więc warto się pośpieszyć. Pandora Me by Millie Bobby Brown Gwiazda w ramach współpracy z Pandorą stworzyła cztery charmsy i jeden kolczyk. Każdy z nich jest związany z wizją idealnego lata i wakacji. „Wszystkie symbole, które wybrałam to moje ulubione elementy lata.” „Każdy charms łączy się dla mnie z wyjątkowym wspomnieniem”. Symbole, które wybrała Millie to: rozgwiazda, ananas, flaming, fala oceanu i żółw morski . Każda zawieszka Pandora Me jest wykonana ze srebra, ozdobiona sześciennymi kolorowymi cyrkoniami i wykańczana ręcznie. Może ozdobić nimi wyraziste łańcuchowe bransoletki i naszyjniki z kolekcji Pandora Me, a także broszki-agrafki lub kolczyki-serca. Sztyft „żółwik” sprzedawany jest pojedynczo, więc można go nosić solo, połączyć do pary z drugim identycznym lub z zupełnie innym. Gwiazda Stranger Things fanką Pandory! „Bycie ambasadorką Pandora Me wiele dla mnie znaczy” – mówi Brown - „jestem fanką Pandory, od kiedy pamiętam. Praca z marką, która stawia na wyrażanie siebie przez styl, jest dla mnie spełnieniem marzeń”. Projektanci Pandory i dyrektorzy kreatywni Francesco Terzo i A. Filippo Ficarelli, którzy pracowali z aktorką nad przekształceniem jej letnich inspiracji i pomysłów w nową kolekcję Pandora Me,...

Czytaj dalej