
„Po pierwsze przyjaciele…” Zobacz, co robić, żeby dać sobie szansę na szczęśliwsze życie
Życie składa się z wielu przeciętnych momentów, ale nawet te spektakularne nie zmienią naszego życia na dłużej. Z badań psychologa, doktora Ed Dienera wynika, że wygrana na loterii nie wpłynie znacząco na nasze długofalowe poczucie szczęścia. Ta zasada działa też w drugą stronę: jeśli ulegniemy wypadkowi, nie będziemy smutni do końca naszych dni. Po pewnym czasie wrócimy do pozycji wyjściowej. Nie będziemy ani mniej, ani bardziej szczęśliwi niż przedtem.
Co możemy sami dla siebie zrobić?
Najlepiej wziąć sprawy we własne ręce. Dobrą wiadomość ma dla nas Sonja Lyubomirsky, profesorka psychologii, badaczka i autorka książek o szczęściu. W swoich badaniach wykazała, że faktycznie możemy podnieść swój poziom szczęścia, o ile oczywiście wiemy, jak to zrobić. Okazuje się, że wszyscy mamy genetyczne predyspozycje do bycia szczęśliwym (bądź nieszczęśliwym). Naukowcy spierają się o dokładne dane, ale większość z nich skłania się ku tezie, że dziedziczymy około 50 proc. szczęścia.
Nie chodzi tu o zewnętrzne okoliczności, na których często skupiamy się najbardziej: pieniądze, status, praca, samochody, piękny dom. Dd Diener, który studiował szczęście przez całe życie, porównał ludzi z listy najbogatszych Amerykanów z „przeciętnymi obywatelami”. Okazało się, że milionerzy byli tylko odrobinę szczęśliwi od reszty. 37 proc. z nich było mniej szczęśliwych niż przeciętni obywatele USA.
Nie jesteśmy w stanie kontrolować genetyki i mamy tylko częściowy wpływ na zewnętrzne okoliczności. To, co możemy zrobić, to zmienić swoje myśli albo zmienić swoje działania. Oto kilka przykładów:
Myśli:
-
Pielęgnuj wdzięczność. Przypominanie sobie rano lub wieczorem trzech rzeczy, za które jesteś wdzięczna, to jeden z najlepszych sposobów na dobre rozpoczęcie lub zakończenie dnia.
-
Wybacz sobie i innym ludziom. Większość ludzi nosi ze sobą wszystkie przeszłe niepowodzenia, błędy, bóle i obawy. Naucz się odpuszczać i koncentruj energię na tym, co jest. Przeszłości nie zmienisz, ale przyszłość możesz.
- Kochaj samą siebie. Kiedy naprawdę kochasz siebie, szczęście nie jest opcją, jest koniecznością. Cenisz siebie na tyle, aby wiedzieć, że zasługujesz tylko na to, co najlepsze.
- Miej cele. Realizacja celów jest prawdopodobnie najbardziej energetyzującą i ekscytującą rzeczą na świecie.
- Medytuj. Zwiększenie poziomu szczęścia i koncentracji, lepsze zdrowie, mniejszy stres. Medytacja jest lekarstwem na wszystko.
Działania:
- Ćwicz. Bieganie, ćwiczenia i jazda na rowerze to jedne z najszybszych sposobów na poprawę nastroju i zmniejszenie stresu. Zauważysz to już po pierwszym treningu.
- Nie zarywaj nocy. Słaby nastrój, niższa koncentracja, gorsza pamięć i obniżona wydajność. Skądś to znasz? Prawdopodobnie nie dbasz o odpowiednią ilość snu. Odpoczynek to najlepsze, co możesz podarować samej sobie.
- Spędzaj więcej czasu z przyjaciółmi. Robert Waldinger jest dyrektorem Harvard Study of Adult Development, jednego z największych ośrodków badań na temat szczęścia. Przez ponad 75 lat on i jego poprzednicy śledzili życie badanych od samego dzieciństwa. Zaobserwowali, że dobre relacje sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi i zdrowsi.
- Śmiej się. Uśmiechaj się i śmiej, nawet kiedy przechodzisz gorszy czas. A teraz jeszcze jedna rzecz: wyprostuj się. Na początku wyprostowana postawa może wydawać ci się sztuczna, ale po pewnym czasie zacznie działać.
- Pieniądze faktycznie mogą dać szczęście, jeśli wydasz je we właściwy sposób. I nie chodzi nam o to, by dziś rozdać wszystko co mamy – ale badania potwierdzają, że jeśli udzielamy się charytatywnie, jesteśmy szczęśliwsi. Warto spróbować.
Przykazania szczęścia Leszka Kołakowskiego
Wybitny polski filozof kiedyś w rozmowie z Jackiem Żakowskim dla tygodnika „Polityka” sformułował zasady szczęśliwego życia:
- Po pierwsze przyjaciele.
- Chcieć niezbyt wiele.
- Wyzwolić się z kultu młodości.
- Cieszyć się pięknem.
- Nie dbać o sławę.
- Wyzbyć się pożądliwości.
- Nie mieć pretensji do świata.
- Mierzyć siebie swoją własną miarą.
- Zrozumieć swój świat.
- Nie pouczać.
- Iść na kompromisy ze sobą i światem.
- Godzić się na miernotę życia.
- Nie szukać szczęścia.
- Nie wierzyć w sprawiedliwość świata.
- Z zasady ufać ludziom.
- Nie skarżyć się na życie.
- Unikać rygoryzmu i fundamentalizmu.