Wiceszef odzieżowego giganta: „Galerie handlowe będą padać”
Unsplash.com

Wiceszef odzieżowego giganta: „Galerie handlowe będą padać”

Sławomir Łoboda, wiceprezes LPP w wywiadzie dla Gazeta.pl przyznaje, że tak trudnej sytuacji na rynku odzieżowym nie było od lat. „Kto kupi odzież bez przymierzania w maseczce na twarzy?”
Sylwia Arlak
12.05.2020

Będą zamykane centra handlowe. Będą padały sieci handlowe” – mówi o skutkach pandemii koronawirusa w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”  Sławomir Łoboda, wiceprezes  firmy odzieżowej LLP, do której należą takie firmy jak Reserved, Mohito, House, Cropp czy Sinsay. Jego zdaniem dzisiejsza sytuacja to dopiero początek kłopotów.

„Zamknięto nam sklepy w najlepszym okresie sprzedażowym, czyli w marcu i kwietniu. Wtedy, gdy zwykle sprzedajemy towar z pełną marżą” — podkreśla Łoboda. Przedsiębiorca oszacował, że na skutek pandemii, w magazynach LPP może zalegać niesprzedany towar na kwotę ponad miliarda złotych! Jak przyznaje, tydzień temu w poniedziałek, kiedy na nowo otwarto galerie handlowe, w jednym ze sklepów LPP sprzedano zaledwie… jedną sztukę odzieży.  

„Kto  dzisiaj wobec ograniczeń ustawowych dotyczących liczby osób na metr kwadratowy, obowiązku noszenia maseczek, rękawiczek, komunikatów głosowych: „uważaj, uważaj”, chce przyjść do centrum handlowego i czuje się tam bezpiecznie?” – pytał przedsiębiorca retorycznie w wywiadzie.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Zamiast galerii handlowych – małe sklepy?

Łoboda zwraca uwagę na to, że robienie zakupów, szczególnie ubraniowych, ma być dla nas przyjemnością tymczasem w obecnej sytuacji – kiedy boimy się zachorowania, a w sklepach obowiązują obostrzenia – klienci nie mogą nawet swobodnie korzystać z przymierzalni. Te otwierane są tylko wtedy, gdy pracownicy są w stanie dokonać dezynfekcji. Poza tym zdezynfekowana musi być każda rzecz przymierzona lub pozostawiona przez klienta.  

Czy wiceszef LPP spodziewa się bankructw na rynku odzieżowym? Według niego to nieunikniona sytuacja. Co więcej — wydarzy się stosunkowo szybko. Jak mówi, masowo będą zamykane centra handlowe. Klienci dużo chętniej będą kupować przez Internet. „Prawda jest jednak taka, że e-commerce nie wypełni luki po sprzedaży stacjonarnej” – prognozuje Łoboda. 

Niewykluczone, że sklepy firmy LPP pojawią się w małych parkach handlowych, gdzie — jak uważa wiceprezes polskiego giganta odzieżowego — ludzie czują się bezpieczniej. To jednak nie rozwiąże problemu: 

„Walczymy o przeżycie, nie zyski. Daj Panie Boże, żebyśmy na koniec tego roku mieli w sklepach 70 proc. tego, co sprzedawaliśmy w 2019” — mówi Łoboda.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
H&M
Mat.prasowe

H&M otwiera pierwsze sklepy stacjonarne w Polsce. Sprawdź, w jakich miastach!

Przez pandemię koronawirusa galerie handlowe i większość sklepów była zamknięta dla klientów. Zakupy robiliśmy więc głównie online. Teraz powoli ma się to zmieniać. Marka H&M, jako pierwsza sieciówka odzieżowa w Polsce zdecydowała się na ponowne otwarcie czterech sklepów w Polsce.
Sylwia Arlak
22.04.2020

Dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy nie mogą przekonać się do zakupów online. Do tej pory przez pandemię koronawirusa galerie handlowe, a więc i popularne sieciówki, były zamknięte dla klientów. Teraz marka H&M poinformowała, że otworzy pierwsze sklepy stacjonarne. Oczywiście wszystko zgodnie z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa klientów. „ Pozostając w zgodzie z najnowszym rozporządzeniem Rady Ministrów, otworzyliśmy cztery sklepy stacjonarne H&M. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa. W sklepach czekają na Was rękawiczki i żele dezynfekujące. Prosimy również o zachowanie bezpiecznego dystansu oraz wybranie płatności bezgotówkowej. Wasze zdrowie i zdrowie naszych pracowników jest naszym największym priorytetem” – napisali przedstawiciele marki na Facebooku. Przypominamy, że obecnie zakaz handlu obowiązuje w sklepach w o powierzchni powyżej 2000 m kw. Gdzie szukać otwartych sklepów H&M ? Katowice - ul. Stawowa 9, Zakopane - ul. Krupówki 49, Wrocław - ul. Świdnicka 7, Sopot - ul. Bohaterów Monte Cassino 55/57. Wszystkie sklepy funkcjonują w godzinach 11-19 . „ Obecne przepisy pozwalają nam otworzyć tylko cztery sklepy w Polsce. Mamy nadzieję, że otwarcie pozostałych sklepów nastąpi niedługo” –  dodali przedstawiciele H&M. Informacje o otwarciu nowych sklepów pojawią się w social mediach oraz na oficjalnej stronie internetowej marki. Zawsze możecie odwiedzić też H&M online, gdzie aktualnie trwają wyprzedaże. Ubrania, dodatki męskie, damskie i dziecięce kupicie teraz nawet z 50 % rabatem. 

Czytaj dalej
praca zdalna
Adobe Stock

Praca zdalna to marzenie? Nie dla każdego. Sprawdzamy, jak to wygląda w praktyce

Nie musimy stać w korkach ani przestrzegać biurowego dress codu, ale pojawiają się nowe wyzwania. O pracy z domu rozmawiamy z trenerką biznesu i coachem Małgorzatą Kniaź.
Aleksandra Nowakowska
01.04.2020

Izolacja społeczna nagle przemieniła nasze domy w miejsca pracy. Okazuje się, że nie wszyscy o tym marzyliśmy, bo niektóre firmy uruchamiają linie wsparcia emocjonalnego dla swoich pracowników. Najnowsze badania Instytutu Gallupa przeprowadzone w marcu tego roku mówią, że w pracy potrzebujemy teraz: zaufania, empatii, poczucia stabilizacji oraz nadziei. Jakiej konkretnie pomocy oczekujemy od swoich szefów, a jak sami możemy zaadaptować się do nowej sytuacji? I co będzie potem? Czy praca zdalna stanie się naszą codziennością? Może wielkie biurowce zaczną świecić pustkami? Rzeczywistość pracy zdalnej Aleksandra Nowakowska: Pandemia koronawirusa wielu z nas postawiła przed koniecznością pracy zdalnej. Czy jako trenerka biznesu, prowadząca szkolenia dla firm, wiesz już, jak sobie z tym poradziliśmy? Dla tych branż, które miały już wprowadzony – chociażby częściowy – system pracy zdalnej, funkcjonowanie podczas pandemii jest mniejszym zaskoczeniem. Jednak dla części firm, dla których praca na odległość okazała się nagłym przymusem, przestawianie ludzi na nią było dużym wyzwaniem, głównie organizacyjnym. Niektóre firmy zwracają się teraz do nas z prośbą o mentoring on-line dla menadżerów, którzy potrzebują wsparcia, bo nie wiedzą, jak mają w tych nowych warunkach zarządzać ludźmi, jakie praktyki pracy zdalnej wprowadzać, jak się ze swoimi pracownikami komunikować. Po sesjach z nimi widzę, że jedni tę konieczność przyjęli pozytywnie, radzą sobie i jest to zgodne z ich potrzebami, ale są też i tacy – bardziej ekstrawertyczni, czerpiący energię do działania z kontaktów międzyludzkich – którzy mówią, że pracując z domu, zaraz oszaleją. Druga sprawa – zwracają się do nas firmy, które chcą uruchamiać linie wsparcia emocjonalnego dla swoich...

Czytaj dalej
TK Maxx

TK Maxx ponownie otwiera swoje sklepy w Polsce. Znamy datę

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy uwielbiają „buszować” po sklepach z odzieżą, kosmetykami i akcesoria domowymi. TK Maxx wraca po przerwie spowodowanej pandemią korona wirusa. Zakupy zrobimy tam już od 9 maja.
Sylwia Arlak
08.05.2020

Choć galerie handlowe działają już od poniedziałku 4 maja, to jednak sieć TK Maxx nie zdecydowała się na ponowne, tak szybkie uruchomienie swoich sklepów. Zrobi to jednak już w sobotę 9 maja. Przedstawiciele firmy tłumaczą, że musieli dokonać niezbędnych zmian w sklepach. „Zapewniamy, że bezpieczeństwo naszych klientów oraz pracowników jest dla nas niezwykle ważne, dlatego we wszystkich sklepach wdrożyliśmy niezbędne procedury sanitarne, dotyczące m.in.: zastosowania środków ochrony osobistej, zachowania bezpiecznego dystansu oraz dbania o jeszcze większą czystość sklepów, oraz ich wyposażenia” – czytamy w komunikacie prasowym. Jak informuje sieć, pracownicy sklepów będą wyposażeni w niezbędne środki ochrony osobistej, a także produkty do częstej dezynfekcji rąk. Przy kasach zainstalowano specjalne osłony, które mają chronić zarówno pracowników, jak i klientów. Przeorganizowany został układ sklepów, aby umożliwić nam zachowanie zalecanego odstępu dwóch metrów. Sieć zastosowała się też do wymaganych limitów osób w sklepie, przymierzalniach i windach. Przy wejściu do sklepów stanęły zamontowane dozowniki z płynem dezynfekującym dla klientów. Sieć przypomina klientom o obowiązku zakrywania ust i nosa, a także o noszeniu rękawiczek ochronnych przy dokonywaniu zakupów.  Wybieracie się do TK Maxx w weekend, czy boicie się (jak pokazał przykład IKEA – nieuniknionych w pierwszym dniu otwarcia) kolejek?  

Czytaj dalej
depresja
pexels.com

W końcu nie będziesz sama! W tych miejscach dostaniesz pomoc psychiatryczną za darmo

To nie choroba, to tylko kryzys, z którego możesz wyjść. W Polsce powstają miejsca, w których każdy otrzyma wsparcie i konkretną pomoc.
Kamila Geodecka
14.12.2020

Polska psychiatria właściwie nie istnieje, mówią o tym zarówno eksperci, jak i wszyscy ci, którzy chcieli umówić się na  wizytę do psychiatry. Bywa, że kolejce stoi się parę lat! Jedni są cierpliwi i wytrzymają, inni swoje depresje, lęki i fobie zaczynają zapijać alkoholem, kolejni agresje i frustracje będą wyładowywać na bliskich. W niektórych miejscowościach kolejki się nie ustawiają, bo… nie ma do czego. W lokalnych ośrodkach zdrowia psychiatry po prostu nie ma. To, co natomiast jest i trzyma się mocno to stygmatyzacja „zaburzonych”. Osoby w kryzysie psychicznym wciąż są postrzegane jako „wariaci”, których lepiej omijać z daleka. Są zatem i takie osoby, które w strachu przed stygmatyzacją będą bały się powiedzieć pani w recepcji „Chcę umówić się do psychiatry”.    A co z tymi najwytrwalszymi, którzy odważą się i jednak w końcu doczekają się leczenia psychiatrycznego? Dostaną prawo do czterech wizyt rocznie, każda po… 15 minut! A jeśli psychiatra zaleci dodatkowo psychoterapię, znowu staniemy w kolejce na parę lat.  Nie zaburzenie psychiczne, ale kryzys psychiczny Żeby to zmienić potrzeba mocnych, natychmiastowych działań – to zdanie najlepszych psychiatrów w naszym kraju m.in. prof. Jacka Wciórki i dra Marka Balickiego. Po pierwsze trzeba zacząć od edukacji – nas wszystkich. Eksperci od lat apelują o to, by zmienić język związany z chorobami i zaburzeniami psychicznymi. Zamiast „osoby chorej psychicznie” niech będzie „osoba z kryzysem”. To naprawdę dużo zmienia: odstygmatyzuje chorobę, pomaga nam wszystkim przezwyciężyć wstyd, lęk przed odrzuceniem społecznym.  Po drugie – konkretne działania. W Polsce...

Czytaj dalej