Cytaty o miłości – co mówią filozofowie, artyści i psycholodzy?
Adobe Stock

Cytaty o miłości – co mówią filozofowie, artyści i psycholodzy?

Potrafią ukoić złamane serce, dodać otuchy, a także przypomnieć nam o sile tego uczucia. Oto najpiękniejsze cytaty o miłości. 
redakcja „Uroda Życia”
22.09.2020

Każdy cytat o miłości, to ogrom emocji schowany za jedną sentencją. Miłość niejedno ma imię. Jak nazywają to popularne uczucie filozofowie, artyści i psycholodzy?

1. „Niedojrzała miłość mówi: kocham cię, ponieważ cię potrzebuję. Dojrzała mówi: potrzebuję cię, ponieważ cię kocham”.

Erich Fromm

2. „O miłości wiemy niewiele. Z miłością jest jak z gruszką. Gruszka jest słodka i ma kształt. Spróbujcie zdefiniować kształt gruszki”.

Andrzej Sapkowski

3. „Często najbardziej kochamy tych ludzi, te sprawy i te rzeczy, od których bieg życia każe nam odchodzić – nieraz na zawsze”.

Marek Hłasko

4. „Jeżeli kochasz, czas zawsze odnajdziesz, nie mając nawet ani jednej chwili”.

Jan Twardowski

5. „Miłość sama w sobie jest nie do pojęcia, ale dzięki miłości możemy pojąć wszystko”.

Józef Tischner

6. „Miłości się nie znajduje; na miłość się nie trafia; miłość to nie jest »objet trouve«, to nie »ready-made«. Miłość jest czymś, co należy stwarzać i odtwarzać każdego dnia, o każdej porze na nowo i od podstaw; miłość jest czymś, co należy nieustannie wskrzeszać i potwierdzać, otaczać niesłabnącą troską i uwagą”.

Zygmunt Bauman

7. „Wolność jest ważnym uzupełnieniem miłości. Gdyby miłość do drugiej osoby zabierała jej wolność, to byłaby bardzo ułomna. W tym tkwi paradoks: mówimy o więzi, która w pewnym sensie tworzy uszczerbek na wolności, a z tego wynika, że kochając, nie można być kimś absolutnie wolnym. Kluczowe więc jest utrzymywanie – choćby chwiejnej – równowagi między tymi dwoma stanami”.

Bogdan de Barbaro

8. „Miłość to dbanie o drugą osobę w taki sposób, by to, co w niej najlepsze rozkwitło. Nie jest egoistyczna. Oznacza dawanie, towarzyszenie. Miłość to jest troska i opieka. Jest najważniejsza, bo rozbudza dobro, zarówno w nas, jak i w otoczeniu”.

Ewa Woydyłło-Osiatyńska 

9. „Nieco obłąkania jest zawsze w miłości, lecz i w obłąkaniu jest nieco rozsądku”.

Fryderyk Nietzsche

10. „Miłość może żywić się najmniejszą odrobiną nadziei, ale zupełnie bez niej istnieć nie zdoła”.

Walter Scott

11. „Nie można niczym zastąpić wielkiej miłości, która mówi: »Niezależnie od tego, co jest z tobą nie tak, jesteś tu mile widziany«”.

Tom Hanks

12. „Jeśli chcesz być kochanym, bądź godny miłości”.

Owidiusz

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
unsplash
unsplash

Cytaty o szczęściu – co mówią filozofowie, artyści i psycholodzy?

Poniższe cytaty o szczęściu warto znać i pamiętać. Najlepiej sięgać po nie, gdy potrzeba nam iskry motywacji do działania i inspiracji. Poznaj najciekawsze sentencje o szczęściu i jego poszukiwaniu.
redakcja „Uroda Życia”
10.09.2020

Codziennie uczymy się, że radość i szczęście są wyborem. Co mówią na jego temat artyści i psycholodzy i filozofowie? Słowa innych potrafią skłonić do nabrania nowej perspektywy i próby zrozumienia, czym szczęście jest dla nas. Cytaty o szczęściu 1. „Odwaga jest początkiem działania, szczęście jest jego końcem” Demokryt 2. „Zachowuj się tak, jakbyś już był szczęśliwy, a zobaczysz, że faktycznie będziesz szczęśliwy”. Dale Carnegie 3. „Szczęście nie jest czymś, co przychodzi gotowe. Ono pochodzi z Twoich własnych działań”. Dalajlama  4. „Szczęśliwy jest ten, kto umie wykorzystać sytuację”. Goethe 5. „Szczęście ma miejsce, kiedy pojawia się okazja i jesteś na nią przygotowany”. Denzel Washington 6. „Nie ma większej radości, niż nie mieć powodu do smutku. Nie ma większego bogactwa, niż zadowolenie z tego co się ma”. Meryl Streep Czytaj także: Meryl Streep:  „Pracuj ciężko, podbijaj świat, ale sama ugotuj zupę – to moje życiowe motto” 7. „Być szczęśliwym – tego trzeba się nauczyć”. Eurypides 8. „Szczęście nie jest ani dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla samego siebie”. Erich Fromm 9. „Szczęście nie jest stacją, do której przyjeżdżasz, lecz sposobem podróżowania”. Margaret Lee Runbeck 10. „Co jest szczęściem? Uczucie, że moc rośnie, że przezwyciężasz opór”. Fryderyk Nietzsche 11. „Ludzie idą różnymi drogami w poszukiwaniu spełnienia i szczęścia. To, że nie idą Twoją, nie oznacza, że się zgubili”. Dalajlama 12. „Odważnym szczęście sprzyja”. Wergiliusz 13....

Czytaj dalej
East News

Wisława Szymborska o miłości, książkach i życiu – najpiękniejsze cytaty poetki-Noblistki

Wisława Szymborska opublikowała około 350 wierszy. Dlaczego tylko tyle? Jak mówiła sama Noblistka: „Mam w domu kosz”. Była skromna i prawdziwa tak, jak jej twórczość.
Sylwia Arlak
30.06.2020

Kiedy Wisława Szymborska dostała Nagrodę Nobla, najbardziej przestraszyła się tego, że… zacznie być rozpoznawana. A tym, co ceniła sobie w życiu najbardziej, była prywatność i spokój. Nie lubiła mówić o sobie. Za to pięknie mówiła o nas: o życiu, świecie, o miłości albo o miłości do książek. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że „mówimy Szymborską”, tak bardzo jej słowa weszły już do naszego codziennego słownika.  Wisława Szymborska – najpiękniejsze cytaty: 1.  „Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy. Z tej przyczyny zrodziliśmy się bez wprawy i pomrzemy bez rutyny. (…) Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy”. 2.  „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. 3.  „Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”. 4.  „Jestem, jaka jestem. Niepojęty przypadek, jak każdy przypadek” 5.  „Wiem jak ułożyć rysy twarzy, by smutku nikt nie zauważył”. 6.  „Czemu ty się, zła godzino, z niepotrzebnym mieszasz lękiem? Jesteś – a więc musisz minąć. Miniesz – a więc to jest piękne”. 7.  „Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma...” 8.  „Albo go kocha, albo się uparła. Na dobre, na niedobre i na litość boską”. 9.  „Człowiek, który nie poczuł smaku swoich łez – nie jest prawdziwym człowiekiem”. 10. „Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie”. 11. „Po każdej...

Czytaj dalej
Czym jest miłość platoniczna?
Unsplash.com

Czy miłość platoniczna naprawdę istnieje?

Dwoje ludzi żywi do siebie uczucie, ale nie łączy ich więź seksualna. Czy miłość platoniczna zdarza się pomiędzy osobami dorosłymi? Na czym polega i jakie są jej rodzaje?
Karolina Morelowska-Siluk
15.01.2021

Miłość platoniczna to określenie, które wywodzi się z czasów antycznych.  Jako pierwszy użył go Platon i miało ono wtedy zupełnie inne znaczenie niż to, którego używamy współcześnie. Platon podzielił miłość na trzy rodzaje. Trzy rodzaje miłości wg Platona Eros – to miłość fizyczna. Uczony sądził, że rodzi się ona przez zapach. Dziś podobne zjawisko nazywamy działaniem feromonów. Platon uważał rodzaj miłości Eros za podstawę umożliwiającą rozwój miłości dojrzałej. Philos – to przyjaźń. Właśnie ten rodzaj miłości można uznać za najbliższy odpowiednik dzisiejszej miłości platonicznej, czyli uczucia, któremu nie towarzyszy pożądanie. Philos to następny etap w dążeniu do miłości idealnej, czyli Agape. Agape – to miłość do Boga. Bezinteresowna, pełna oddania. To także miłość do drugiego człowieka, jednak zawsze w kontekście Boga właśnie. Według Platona uczucie platoniczne oznaczało miłość ewoluującą – od miłości cielesnej (Eros), do tej wzniosłej, dobrej i wyłącznie duchowej (Agape). U Platona pierwotnie była to miłość odnosząca się głównie do związków homoseksualnych, a konkretnie – relacji pomiędzy dwoma mężczyznami. Czytaj też: Pożądanie, namiętność, intymność: z czego składa się miłość w związku? Jak dziś rozumiemy miłość platoniczną? Z czasem pojęcie platonicznego uczucia zaczęło ewoluować, najpierw zaczęto używać go także do określenia relacji pomiędzy kobietą i mężczyzną, a następnie wymazano z niego elementy cielesności, namiętności. I tak, dziś, miłość platoniczna  to rodzaj uczucia między dwojgiem ludzi, których nie łączy więź seksualna. Zwykle to silne zauroczenie drugim człowiekiem, bezwarunkowa akceptacja wszystkiego, co z nim związane, bezkrytyczny...

Czytaj dalej