Cytaty o mężczyznach – od Marii Czubaszek po Zbigniewa Lwa-Starowicza
Adobe Stock

Cytaty o mężczyznach – od Marii Czubaszek po Zbigniewa Lwa-Starowicza

Dziś na szczęście odchodzi się od stereotypu macho – mężczyźni mogą płakać, mogą okazywać wrażliwość, mogą przyznać, że czegoś nie wiedzą i potrzebują pomocy. A jak pisano o nich na przestrzeni lat? Oto najlepsze cytaty o mężczyznach.
redakcja „Uroda Życia”
15.03.2021

O mężczyznach pisze się od stuleci. Choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu mówiło się głównie o męskiej sile i odwadze, dziś coraz bardziej docenia się mężczyzn, którzy nie boją się pokazać swojej wrażliwej strony, którzy są partnerami dnia codziennego i walczą ze stereotypami. Jakie są najlepsze cytaty o mężczyznach? Oto 15 z nich.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Cytaty o mężczyznach:

„Prawdziwy mężczyzna to jest ten, kto przede wszystkim nie wie, że jest prawdziwym mężczyzną i który nie boi się tego, że nim nie jest”.
– Jerzy Bralczyk

Czytaj też: Prof. Jerzy Bralczyk i dr Lucyna Kirwil o języku miłości

„Kiedy mężczyzna jest naprawdę zakochany, przypomina bezbronne jagnię”.
– Agatha Christie

„Mężczyzna jest, jaki jest i nie ma co przy nim majstrować. Im szybciej kobieta to zrozumie, tym lepiej dla niej. I dla niego”.
– Maria Czubaszek

„Mężczyzna ma w swej naturze dziką potrzebę zdobywania”.
– Dorota Stalińska

„Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta”.
– Napoleon Bonaparte

„Liczba niedojrzałych mężczyzn przyjmuje charakter epidemii”.
– Zbigniew Lew-Starowicz

„Do mężczyzny powinien być dołączony tłumacz, który by nam tłumaczył, co mężczyzna ma na myśli. Do każdego w dodatku osobny, niepowtarzalny, żadne tam ogólniki – ty z Marsa, ja z Wenus. Który by objaśniał, na przykład, co to znaczy, kiedy on milczy”.
– Katarzyna Grochola

„Mądre kobiety kochają mądrych mężczyzn, bardziej niż mądrzy mężczyźni – mądre kobiety”.
– Natalie Portman

Czytaj też: Natalie Portman wraca do wspomnień z dzieciństwa: „Odebrano mi moją własną seksualność”

„Mężczyzna bez opieki, jak ogród bez płotu”.
– Tadeusz Dołęga-Mostowicz

„Idealny mężczyzna… Powinien zawsze mówić więcej, niż myśli i zawsze więcej myśleć, niż mówi”.
– Oscar Wilde

„Mężczyzna wciąż oscyluje między potrzebą bliskości i tęsknotą do niezależności”.
– John Gray

„W słowach wszyscy mężczyźni podobni są do siebie; czyny dopiero odsłaniają różnice”.
– Molier

„Mężczyzna, jak wiadomo, składa się głównie z żołądka”.
– Joanna Chmielewska

„Mężczyźni to taki rodzaj myśliwych, którzy przygotowują przynętę, zakładają sidła, a potem sami w nie wpadają. – z kobietami”.
– John Steinbeck

„Mężczyźni nie płaczą, lecz pragną mieć łzy ocierane”.
– Lidia Jasińska

Czytaj też: Cytaty o kobietach

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Natalie Portman
East News

Natalie Portman wraca do wspomnień z dzieciństwa: „Odebrano mi moją własną seksualność”

Natalie Portman zdobyła sławę jako nastolatka. W ostatnim wywiadzie odważyła się powiedzieć o tym, jak media seksualizowały ją w tamtym okresie.
Kamila Geodecka
10.12.2020

Dziś 39-letnia Natalie Potman jest jedną z najważniejszych aktorek w Hollywood. Za główną rolę w chwalonym przez krytyków „Czarnym Łabędziu” zdobyła Oscara. Przez wiele lat swojej kariery przyjmowała ambitne role oraz pojawiała się w wielu filmach, które z czasem zostały nazwane kultowymi. Ukończyła również studia psychologiczne na Uniwersytecie Harvarda i stawiała nawet pierwsze kroki w świecie nauki. Ostatnio powróciła jednak wspomnieniami do początków swoje kariery filmowej i do sposobu, w jaki media kreowały jej osobę, gdy była jeszcze nastolatką. Czytaj także:   „Dzieciaki z showbiznesu”: samotność, przemoc, seks i ludzie, którzy żerują na dzieciach „Nie patrzcie na mnie w ten sposób” Natalie Portman zadebiutowała na wielkim ekranie w wieku zaledwie 13 lat. Wcieliła się w rolę Matyldy w filmie „Leon zawodowiec” w reżyserii Luca Bessona. Dwa lata później wystąpiła w „Pięknych dziewczynach”, gdzie zagrała nastolatkę będącą obiektem pożądania dorosłego  mężczyzny. Chociaż role w tych produkcjach zapewniły jej sławę i pozwoliły na rozwój, aktorka przyznaje, że była przytłoczona uprzedmiotawiającymi komentarzami. Dorastanie w świetle reflektorów musiało odcisnąć piętno na jej psychice. Media za wszelką cenę chciały kreować ją na postać Lolity. „Doskonale zdawałam sobie sprawę z tego, jak byłam przedstawiana przez media, gdy pojawiały się filmy z moim udziałem” – powiedziała Natalie Portman w podcaście  „Armchair Expert” Daxa Sheparda. Aktorka wyznała także, w jaki sposób uprzedmiotawiające komentarze mężczyzn wpłynęły na jej proces dojrzewania i poznawania siebie: „Bycie seksualizowaną przez media i widzów odebrało mi moją własną seksualność, bo to...

Czytaj dalej
Fot. iStock

Kobiety podejmują lepsze decyzje niż mężczyźni. Są na to dowody!

Zwłaszcza w stresie kobiety podejmują lepsze decyzje i dokonują mądrzejszych wyborów. Mężczyzn często prowadzi na manowce nadmierna pewność siebie. I skłonność do ryzyka.
Anna Zaleska
18.06.2020

Podobno codziennie podejmujemy średnio około 35 tysięcy decyzji. Zdecydowaną większość na szczęście całkowicie nieświadomie, inaczej nasz mózg mógłby zastrajkować. Wiele rzeczy wydarza się przy naszym minimalnym namyśle. Jajko na twardo czy na miękko? Kawa czy herbata? Serial czy książka? Ale są też takie, którym poświęcamy sporo czasu i uwagi. Dokąd wyjechać na wakacje? Do której szkoły zapisać dziecko? Wziąć kredyt na większe mieszkanie, czy męczyć się z rodziną w dwóch pokojach? Decyzji jest jeszcze więcej, gdy pracujemy na wysokim stanowisku. Strategia, budżet, zatrudnianie, zwalnianie… I na tym właśnie polu – według wciąż świetnie mających się stereotypów – kobiety gorzej sobie radzą niż mężczyźni. Podkreślmy: według stereotypów. Coraz więcej dowodów wskazuje, że jest zupełnie inaczej. Kobiety są oceniane bardziej krytycznie Gdy w 2013 roku Marissa Mayer, nowo mianowana dyrektor generalna Yahoo ogłosiła, że jej firma kończy politykę pracy w domu w pełnym wymiarze godzin, jej decyzja została poddana miażdżącej krytyce. Nad szefową Yahoo pastwiono się przez wiele miesięcy. Gdy tydzień później inny znany amerykański prezes, Hubert Joly z Best Buy, zrobił to samo, jego posunięcie przeszło bez echa. Co ciekawe, decyzja Mayer dotknęła dwustu pracowników, Huberta Joly – czterech tysięcy.  Therese Huston, doktor psychologii poznawczej, autorka wielu artykułów dla „New York Timesa” czy „Harvard Business Review”, od lat przygląda się tego rodzaju sytuacjom. Efekty swoich badań przedstawiła w książce „Jak kobiety podejmują decyzje” (Wydawnictwo Rebis). Jedno z pytań, które postawiła na starcie: gdy przy stole siedzą kobiety i mężczyźni, czy ich decyzje będą oceniane tak samo? Okazało się, że nie....

Czytaj dalej
Jak cieszyć się życiem? Cytaty
Unsplash.com

Cytaty o życiu – te słowa pomogą ci pozytywnie pomyśleć o sobie i świecie

W tych trudnych czasach potrzebujemy słów otuchy, wsparcia, ale też drogowskazu, który podpowie nam, w którą stronę iść. Te cytaty mogą nam w tym pomóc.
redakcja „Uroda Życia”
03.12.2020

Jak cieszyć się z małych rzeczy i zachować pogodę ducha? Co mówią na temat kruchości i nieprzewidywalności życia filozofowie, pisarze, artyści? Słowa innych potrafią skłonić do nabrania nowej perspektywy. Cytaty o życiu, które warto znać „Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach”. – Maya Angelou Trzeba mieć, co się chce! I trzeba żyć, jak się chce!”. – Jerzy Pilch „Pogodna wesołość jest nagrodą uczciwego życia”. – Ernest Renan Czytaj też: Koreański sekret szczęścia: poznaj 6 zasad nunchi „Jeśli chcesz żyć dla siebie, trzeba, abyś żył dla innych”. – Seneka Młodszy „Aby życie było mądre, najważniejsza jest dobrze pojęta troska, po części o naszą teraźniejszość, po części o naszą przyszłość, tak aby jedno nie było przeszkodą dla drugiego”. – Arthur Schopenhauer „Nawet sprzeciwiać się życiu, dyskutować z nim, udowadniać życiu jego bezsens – nie można inaczej, tylko żyjąc”. – Sławomir Mrożek „Teraz nie pora myśleć o tym, czego ci brak. Lepiej pomyśl, co możesz zrobić z tym, co masz”. – Ernest Hemingway „Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”. – Mark Twain „Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich”. – Andrzej Sapkowski „Jeżeli będę zajmował się tym, co myślą głupcy, nie będę miał czasu na to, o czym myślą ludzie inteligentni”. – Éric-Emmanuel Schmitt „Prawdziwy...

Czytaj dalej
czarny protest kobiet w sprawie aborcji
getty images

Czarny protest to sprawa również facetów, mówi Jacek Masłowski, psychoterapeuta

"Nie możemy udawać, że aborcja dotyczy tylko kobiet”.
Anna Maruszeczko
04.01.2019

Niemęska sprawa? Rozmowa Anny Maruszeczko z psychoterapeutą Jackiem Masłowskim w Urodzie Życia 1/17 z psychoterapeutą Jackiem Masłowskim.   Jacek Masłowski - psychoterapeuta i filozof. Prowadzi warsztaty rozwoju osobistego dla mężczyzn, prezes Fundacji Masculinum. Pracuje w Warszawskim Ośrodku Psychoterapii i Psychiatrii. Czarny protest to sprawa nie tylko kobiet Anna Maruszeczko: Co mężczyźni myślą o czarnych protestach kobiet? Jacek Masłowski: Zależy jacy – to po pierwsze. A po drugie, mężczyźni w większości nic na ten temat nie mówią. Ten temat trochę nie żyje w męskim świecie.   Jak to możliwe? Oczywiście są tacy, którzy się angażują i mówią tym samym głosem, co kobiety.   I idą też na demonstracje? Różnie bywa z tym chodzeniem. Myślę, że więcej jest tych mówiących o poparciu, niż popierających. Oczywiście są też mężczyźni, którzy trzymają stronę, nie powiem władzy, ale zwolenników chronienia życia za wszelką cenę. Jednak w znakomitej większości mężczyźni w ogóle się tym nie zajmują.   To wnioski z obserwacji codzienności, z rozmów w gabinecie? Spotykam się z różnymi mężczyznami, w różnych miejscach i rolach, i ten temat jest prawie nieobecny.   Z czego to może wynikać? Jest pewnie kilka źródeł. Zacznę od takiego, że narracja, w której media informują o tej sprawie, zawiera się w takim zdaniu: "Moja pochwa, moja sprawa" czy "Mój brzuch, moja sprawa". Dla świata mężczyzn to nie są hasła zapraszające, tylko raczej wykluczające. Poza tym, moim zdaniem dosyć nieszczęśliwie, podczas tych demonstracji pojawiają się hasła, które generalizują: "Stop dyktaturze mężczyzn!" albo "Wkurza mnie to, jak...

Czytaj dalej