Cytaty o kłamstwie – co mówią filozofowie, pisarze i artyści?
Thiago Matos/Pexels.com

Cytaty o kłamstwie – co mówią filozofowie, pisarze i artyści?

O kłamstwie mówi się najczęściej, że ma krótkie nogi. Wielu z nas i tak kłamie: żeby oszczędzić cierpienia bliskim, z egoizmu, z obawy, że zostaniemy zdemaskowani. Co o kłamstwie mówili i pisali inni?
Karolina Morelowska-Siluk
02.12.2020

Co na temat kłamstwa mówili znani artyści, politycy i pisarze? Słowa innych pozwalają nam na zdobycie nowej perspektywy i zrozumienie, jak sami postrzegamy kłamstwo.  Zobacz, czym jest kłamstwo oczami innych.

Czytaj też: Dlaczego wszyscy kłamią?

Odetchnij, pokochaj, usłysz siebie. Życzenia na święta i 2021 rok od „Urody Życia”

15 cytatów o kłamstwie

1. „Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kimś innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą”.
Fiodor Dostojewski

2. „Znam dwa powody, żeby nie mówić prawdy. Pierwszy jest taki, że kłamstwem można zdobyć to, czego się pragnie, a drugi, że kłamiąc, można oszczędzić komuś cierpienia”.
Jodi Picoult

3. „Niewiele jest powodów, żeby mówić prawdę, za to jest ich bez liku, żeby kłamać”.
Carlos Ruiz Zafón

4. „Kłamstwo nie staje się prawdą tylko dlatego, że wierzy w nie więcej osób”.
Oscar Wilde

5. „Nim prawda buty wzuje, kłamstwo pół świata przebieży”.
Andrzej Sapkowski

6. „Kłamstwo bywa logiczniejsze niż prawda”.
Stefan Kisielewski

Czytaj też: 12 najpiękniejszych cytatów o przyjaźni

7. „Piękne kłamstwo? Uwaga! To już twórczość”.
Stanisław Jerzy Lec

8. „Nikt tak nie kłamie, jak człowiek oburzony”.
Fryderyk Nietzsche

9. „Prawda ma tylko jedną twarz, a kłamstwo ma ich wiele”.
Monteskiusz

10. „Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę”.
Seneka Młodszy

11. „Kobieta, która nie kłamie, jest kobietą bez wyobraźni i bez współczucia”.
Agatha Christie

12. „Nigdy nie pozwól swoim uszom uwierzyć w to, czego nie widziały twoje oczy”.
Omar Chajjam

13. „Oszukujemy siebie tak często, że gdyby nam za to płacili, moglibyśmy się spokojnie utrzymać”.
Stephen King

14. „Kłamstwa mogą wygrać sprint, ale to prawda wygrywa cały maraton”.
Michael Jackson

15. „Polityka została wymyślona po to, aby kłamstwo brzmiało jak prawda”.
George Orwell

Czytaj także: Najpiękniejsze cytaty o miłości

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Cytaty o śmierci
Adobe Stock

O ostatnim etapie życia, czyli znane cytaty o śmierci

Poruszające, dające do myślenia i zostające z nami na dłużej cytaty i aforyzmy od pisarzy i artystów.
Karolina Morelowska-Siluk
03.11.2020

Seneka twierdził, że śmierć nie jest złem, Szekspir pisał, że człowiek mężny kosztuje jej tylko raz, a Kisielewski, że nadaje ona życiu sens. Czy opisanie śmierci i spojrzenie jej prosto w oczy potrafi ją oswoić? Na pewno pomoże nabrać nowej perspektywy.  Zobacz, co o tym ostatnim etapie życia pisali znani ludzie.    „Śmierć nie istnieje, dopóki nie nadejdzie”. Stefan Kisielewski   „W obliczu śmierci nie ma sprytnych, nie ma odważnych. Straszy brak uzyskania drugiej szansy”. O.S.T.R.   „Niegodna śmierć jest tylko wtedy, kiedy próbowało się przeżyć cudzym kosztem”. Hanna Krall   „Niestety, brak chęci do życia nie wystarcza, by mieć ochotę na śmierć”. Michel Houellebecq   „Gdyby śmierci nie było, nikt z nas by już nie żył. Przemijamy jak wszystko, by w ten sposób przetrwać”. Jan Twardowski   „Śmierć nie jest złem, a jedynie prawem obowiązującym cały rodzaj ludzki”. Seneka   „Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia”. Leszek Kołakowski   „Młodość w swoim natężeniu, w swojej mocy, męczy się sobą. Którejś nocy czy któregoś poranka człowiek przechodzi granice, osiąga swój szczyt i robi pierwszy krok w dół ku śmierci”. Olga Tokarczuk   „Lękliwy stokroć umiera przed śmiercią, mężny kosztuje jej tylko raz jeden”. William Szekspir   „Śmierć nadaje sens życiu, dlatego trzeba mieć ją zawsze przy sobie – w myśli”. Stefan Kisielewski

Czytaj dalej
Cytaty o rodzinie
Adobe Stock

Najpiękniejsze cytaty o rodzinie – od Dalajlamy po Lwa Tołstoja

O rodzinie najczęściej słyszy się, że najlepiej wychodzi się z nią na zdjęciu, ale czy na pewno? Co o rodzinnych więzach sądzą pisarze i inne znane postaci? Oto dziesięć najciekawszych cytatów o rodzinie.
Karolina Morelowska-Siluk
03.11.2020

Cytaty i aforyzmy o rodzinie są dobre na każdą okazję, ale też i bez niej. Idealne, żeby zatrzymać się na chwilę i docenić ludzi wokół nas, odczuć wdzięczność za bliskie nam relacje i podziękować swojej rodzinie za to, że jest, tak po prostu. Czym jest rodzina? Spojrzyj na nią okiem pisarzy i innych znanych postaci. Poznaj garść najpiękniejszych cytatów.  „Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób” Lew Tołstoj   „Małżeństwo i rodzina są tylko i wyłącznie tym, co sami z nich czynimy. Bo inaczej stają się szopką hipokryzji. Rupieciarnią i gołosłowiem. Ale jeśli jest w tym prawdziwa miłość, o której się nie gada i nie rozgłasza na wszystkie strony świata, którą czuć i którą się okazuje…” Carlos Ruiz Zafón   „Rodzina to silnik umożliwiający podbój świata, a zarazem bunkier, w którym można się schronić”. Maxime Chattam   „Dom jest tam, gdzie chcą, żebyś został dłużej”. Stephen King   „To odróżnia rodzinę od znajomych. Rodzinę ma się na zawsze, bez względu na wszystko, nawet jak słabną kontakty, bo te można zawsze z powrotem zacieśnić. Zwłaszcza kiedy człowiek pojmie, jaka jest ważna”. Nicholas Sparks   „Wielu ludzi zdaje się zapominać o prawdziwym znaczeniu rodziny. Koncentrują się na karierze, zdobywaniu bogactwa i sławy – bliskich pozostawiając samym sobie. Miłość ograniczają do kilku słów skreślonych pospiesznie na urodzinowej karcie z życzeniami. A przecież żaden sukces nie ma znaczenia, jeśli nie można go dzielić z kochającymi ludźmi. Żaden medal, dyplom czy premia świąteczna, nie ogrzeją serca w chłodną,...

Czytaj dalej
Cytaty o jodze
Adobe Stock

Inspirujące cytaty o jodze. Od joginów dla joginów

Motywują, uczą, ale też pozwalają spojrzeć na praktykę jogi od nieco innej strony i bardziej doświadczonym okiem. Najpiękniejsze cytaty o jodze, które zainspirują każdego!
Karolina Morelowska-Siluk
02.11.2020

Inspirujące cytaty o jodze, które zachęcą cię do codziennej praktyki i troski o siebie. Cenne słowa od joginów dla joginów, które nie tylko zmotywują do działania, ale również do odkrywania swojego wewnętrznego świata. „Nie musisz być rozciągnięty, żeby praktykować jogę – wystarczy, że chcesz otrzepać się z kurzu… i zobaczyć, co się stanie”. David Good    „Joga jest metodą naturalnego opanowania niepokoju myśli, który nie pozwala przebłysnąć prawdziwej naturze człowieka”. Paramahansa Jogananda   „Joga to wzmocnienie w odpoczynku. To wolność w rutynie. To pewność poprzez samokontrolę. Energia w środku i na zewnątrz”. Ymber Delecto   „Dobrze wykonane pozycje, akrobatyczne ruchy i poruszające się dłonie pozostaną tylko ozdobnikami, jeśli nie dołączymy skupienia na oddechu, które stanowi serce jogi”. Kino MacGregor   „Nieważne jak głęboko wejdziesz w asanę. Liczy się to, kim jesteś, będąc w niej”. Max Strom   „Joga nie zabiera czasu, lecz go daje”. Ganga White   „Joga jest potężnym narzędziem zmiany. W miarę jak budujesz swoją siłę, zaczynasz też coraz bardziej wierzyć w swój potencjał”. Tiffany Cruikshank   „Tak to właśnie działa w jodze. Miejsca, w których napotykasz największy opór, są płaszczyznami, w których odnajdziesz największe wyzwolenie”. Rodney Yee   „Oddech jest esencją jogi, ponieważ jest esencją życia. A joga zajmuje się życiem właśnie”. Tirumalai  Krishnamacharya   „Stary człowiek, sztywny człowiek, słaby człowiek, chory człowiek – każdy z nich może praktykować, z...

Czytaj dalej