
Bądź dla siebie dobra. Dzięki tym prostym rytuałom zyskasz nowe życie
Relacja, którą mamy same ze sobą, jest najważniejsza, jaką mamy i będziemy mieć w życiu. Pielęgnuj ją. „Kiedy jesteś dla siebie dobra, wpływasz pozytywnie na zdrowie psychiczne, zaczynasz myśleć bardziej pozytywnie, łagodzisz stres i uczucie niepokoju. W dłuższej perspektywie stajesz się bardziej pewna siebie” — wyjaśnia magazynowi „The Stylist” dr Michaelides.
Jak się do tego zabrać? Oto sześć prostych kroków, dzięki którym spojrzysz na siebie łaskawszym wzrokiem.
1. Wyznaczaj cele
„Poświęć kilka minut na początku każdego dnia lub tygodnia na uporządkowanie myśli i wytyczenie celów, które chcesz osiągnąć” — zaleca Michaelides. Na twojej liście spraw nie może zabraknąć też czynności, które sprawiają ci radość. A może znajdą się na niej także nowe rzeczy, które od dawna chciałaś wypróbować? Ustal z wyprzedzeniem, kiedy możesz wygospodarować sobie na nie czas.
Każdy cel podziel na małe kroki. Jeśli chcesz skończyć książkę, którą czytasz od tygodni, znajdź każdego dnia krotką chwilę na przeczytanie jednego czy dwóch rozdziałów. Nie mniej wyrzutów sumienia, że nie udało ci się skończyć lektury podczas jednego posiedzenia. Takie małe kroki mogą być równie skuteczne, a nawet dać ci jeszcze większą satysfakcję.
2. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele
„Jeśli wykonasz tylko jedno zadanie ze swojej listy do zrobienia, możesz myśleć, że zawiodłaś. Ale to nieprawda, bo zrobiłaś krok we właściwym kierunku” — podkreśla Michaelides i dodaje: „Wszyscy jesteśmy niedoskonali, z naszymi wadami i niekonsekwencją, ale to czyni nas ludźmi. Zamiast skupiać się na całej pracy, której jeszcze nie wykonałaś, już teraz zauważ swój wysiłek i świętuj każde zwycięstwo. Bez względu na to, jak małe może ci się wydawać. Dzięki temu zaczniesz myśleć pozytywnie i uwolnisz się od poczucia porażki”.
Możesz też zacząć prowadzić dziennik wdzięczności. Poświęć kilka minut każdego dnia na spisanie tego, za co jesteś wdzięczna w swoim życiu. Dzięki temu dostrzeżesz dobro, jakie jest wokół ciebie. Szczególnie wtedy, gdy dzieje się coś trudnego czy stresującego.
3. Zastanów się, co w sobie lubisz
„Czy możesz spojrzeć w lustro i znaleźć coś, co w sobie lubisz? A teraz zamknij oczy i pomyśl o swoich najlepszych cechach wewnętrznych. Wypowiedz je na głos, jako afirmację. Możesz też zapisać, je, aby za każdym razem, gdy poczujesz się gorzej, móc do nich wrócić. Na początku może być trudno uwierzyć w to, co mówisz, ale z każdym dniem, sukcesywnie zaczniesz zmieniać sposób myślenia. Dostrzeżesz więcej pozytywów” — mówi Michaelides.
4. Pamiętaj, że wszystko jest ze sobą powiązane
Pamiętaj, że wszystkie nasze negatywne myśli, emocje i zachowania są ze sobą powiązane. Nasze myśli i postawy wpływają na nasze emocje i zachowania. I odwrotnie. Nie możesz czuć się dobrze, jeśli karmisz się negatywnymi myślami. Nigdy nie będziesz pewna siebie, jeśli będziesz porównywała się z innymi. Dobrą energię budujesz każdego dnia.
5. Słuchaj swojego ciała
Zamiast krytykować swoje ciało za to, że nie jest idealne, podziękuj mu, że ci służy. Wsłuchaj się w jego potrzeby. „Żyjąc w harmonii ze swoim ciałem, możesz też nabrać innego stosunku do jedzenia. Następnym razem, gdy będziesz odczuwała silne pragnienie, spróbuj dowiedzieć się, skąd się bierze. Czy to prawdziwy głód fizyczny, czy może emocjonalny, nostalgiczny, psychologiczny (wywołany pamięcią lub rutyną) Czy zazwyczaj masz ochotę na cukier, sól lub tłuszcz?” — doradza ekspert i dodaje: „Gdy zaczniesz rozumieć swoje pragnienia, łatwiej ci będzie je rozpoznać i podjąć odpowiednie działania”.
6. Jedz dobrze i uważnie
Ćwiczenie uważności podczas jedzenia może pomóc stać się bardziej świadomą swoich wyborów dotyczących konsumpcji i pozwoli ci bardziej docenić każdy posiłek. Poświęć trochę więcej czasu na gotowanie zdrowych potraw. Siedząc przy stole i delektując się posiłkiem, oddychaj głęboko. Zastanów się, jak smakuje twoje jedzenie. Opisz je. Przeżuwaj dokładnie każdy kęs. Poczuj, że żyjesz tu i teraz.