
Aromaterapia – zastosowanie, działanie i skuteczność
Aromaterapia przede wszystkim polega na wykorzystaniu olejków eterycznych, które mogą mieć różne działania lecznicze. W zależności od rodzaju i gatunku rośliny, z której pozyskano olejek, możemy mówić o działaniu m.in. antyseptycznym, orzeźwiającym czy pobudzającym. Niektóre ekstrakty mogą również wzmacniać koncentrację, poprawiać nastrój, pomagać w zasypianiu oraz odprężeniu się.
Olejki eterycznie mogą być pozyskiwane z różnych części roślin: korzeni, łodyg, kwiatów, liści, kory drzew i nasion.
Aromaterapia – zastosowanie
Aromaterapia może być stosowana na wiele sposobów. Możemy mówić o wprowadzeniu olejków eterycznych przez drogi oddechowe (np. przy użyciu specjalnego kominka do aromaterapii), błony śluzowe (np. płukanie gardła) lub skórę (aplikacja bezpośrednia lub masaż).
Poniżej znajduje się lista najczęściej wykorzystywanych olejków wraz z ich działaniem.
Lawenda – olejek eteryczny z lawendy dodany do kąpieli rozluźnia mięśnie oraz łagodzi stres. Może działać także przeciwdepresyjnie, być może pomaga także w stanach lękowych. Balsamy z dodatkiem lawendy mogą być pomocne dla osób borykających się z trądzikiem lub grzybicą. Lawenda może także łagodzić stany zapalne skóry. Osoby, które cierpią na bezsenność, mogą skropić poduszkę paroma kroplami olejku.
Drzewo sandałowe – ma przede wszystkim działanie antybakteryjne. Łagodzi zapalenia skóry, delikatnie kojąc i natłuszczając podrażnienia. Kąpiele z dodatkiem olejku z drzewa sandałowego mogą pomóc w odprężeniu się, a także złagodzą napięcie nerwowe czy bóle menstruacyjne.
Mięta – może być stosowana np. jako składnik balsamów oraz kremów. Będzie wtedy działała chłodząco oraz orzeźwiająco. Może także pomóc w łagodzeniu podrażnień skórnych. Olejek z mięty używany w czasie kąpieli działa odprężająco oraz zmniejsza napięcie mięśni. Może także pomóc w zwalczaniu objawów choroby lokomocyjnej.
Rozmaryn – wykazuje działanie antyseptyczne, dlatego może być skuteczny w leczeniu trądziku oraz w łagodzeniu błyszczenia się skóry w przypadku bardzo tłustej cery. Pobudza też krążenie krwi oraz działa pobudzająco. Może również likwidować uczucie „ciężkich nóg”. Rozmaryn jest uznawany również za afrodyzjak.
Mięta pieprzowa (mięta lekarska) – działa wykrztuśnie i jest polecany osobom, które mają problemy z górnymi drogami oddechowymi. Pomaga w leczeniu objawów przeziębienia i grypy. Wspomaga leczenie zapalenia zatok.
Drzewo herbaciane – działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Olejek m.in. pomaga w zwalczaniu kaszlu, odblokowuje zatkany nos i koi podrażnione gardło, dlatego często stosowany jest w czasie leczenia objawów przeziębienia. Może też działać wspomagająco w leczeniu opryszczki oraz zajadów.
Czytaj także: Naturalny antybiotyk wzmacnia odporność i leczy infekcje. Masz go w swojej kuchni!
Aromaterapia – czy jest bezpieczna?
Przed zastosowaniem aromaterapii należy skonsultować się z lekarzem. Wiele olejków eterycznych zostało przetestowanych i przebadanych, jednak w przypadku wszystkich olejków istnieją przeciwskazania do stosowania. Zawsze istnieje także lista działań niepożądanych.
Szczególnie ostrożne powinny być kobiety w ciąży oraz te karmiące piersią. Olejki eteryczne, nawet nakładane na skórę, bardzo szybko dostają się do krwiobiegu i mogą przeniknąć także do mleka matki. Z rozwagą i ostrożnością do aromaterapii powinny podchodzić także osoby chore na padaczkę, osoby starsze oraz te, które mają zdiagnozowane choroby przewlekłe.
Zachowajmy również ostrożność przy stosowaniu olejków eterycznych u dzieci. Większość olejków można stosować powyżej 3. lub 7. roku życia. W przypadku niektórych preparatów konieczne jest zastosowanie się do szczególnych wytycznych dla dzieci.
Jeśli planujemy stosować aromaterapię i nakładać olejek bezpośrednio na skórę lub brać kąpiel z jego dodatkiem, zaleca się, by 24 godziny przed planowanym zabiegiem zrobić próbę alergiczną. Polega ona na aplikacji niewielkiej ilości preparatu w zgięciu łokcia.
Czytaj także: Sposób na przeziębienie: rozgrzewające olejki roślinne. Jesienna aromaterapia
Aromaterapia – skuteczność
Aromaterapia to forma medycyny alternatywnej, dlatego ma swoich przeciwników i zwolenników. Olejki eteryczne były badane już wielokrotne. Niestety nie ma dostępnych badań, które jasno potwierdzałyby skuteczność aromaterapii.
W niektórych przypadkach badacze mówią o działaniu aromaterapii, jednak zastrzegają, że stosowanie olejków eterycznych jest mniej skuteczne od stosowania standardowych leków. Duża część publikacji naukowych poświęconych temu tematowi wskazuje na efekt placebo zaistniały podczas stosowania olejków eterycznych. Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne (ACS) jasno stwierdza, że „dostępne dowody naukowe nie potwierdzają twierdzeń, że aromaterapia jest skuteczna w zapobieganiu lub leczeniu nowotworów”.
Istnieją jednak dowody potwierdzające, że aromaterapia może poprawiać nastrój i pozytywnie wpływać na samopoczucie. Może być więc formą relaksu. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę należy jednak zawsze udać się do lekarza.