
Arnika – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania
Choć arnika to około 30 gatunków roślin, w Polsce rośnie tylko jeden – Arnica montana – arnika górska, która występuje w Sudetach i na Pojezierzu Mazurskim, niekiedy również w rejonach Bieszczad, Dolnego Śląska oraz w Górach Świętokrzyskich. Nazywamy ją także kupalnikiem, pięciornikiem górskim, pomornikiem lekarskim, anielskim zielem, wilczym zielem czy drzewojadem. Niegdyś przypisywano jej właściwości magiczne, dlatego dawniej była bardzo popularna wśród lekarzy i aptekarzy – do tego stopnia, że dziś jest już pod ochroną, a żeby wykorzystać jej wspaniałe lecznicze właściwości, trzeba ją na ten użytek specjalnie hodować.
Arnika – zastosowanie
W zielarstwie stosowany jest zarówno korzeń, jak i łodyga oraz kwiat arniki. Każda z tych części rośliny zawiera mnóstwo pożytecznych substancji. Wśród nich znajdują się: olejki eteryczne, flawonoidy, cholina, garbniki, saponiny, inulina, śluzy, terpeny, kwasy organiczne – np. kawowy, tłuszcze, węglowodany, fitosterole i karotenoidy.
Arnika znajduje zastosowanie w zielarstwie – medycynie niekonwencjonalnej, kosmetyce, hodowana bywa też niekiedy tylko dla ozdoby, ponieważ jej kwiaty przypominają małe słoneczniki. Występuje pod postacią maści, kremów, nalewek, wywaru, płukanki – z tych ostatnich przyrządza się często kompresy. Arnikę można znaleźć też pod postacią żelu, np. na bóle mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym.
Czytaj także: Jeśli nie kawa, to co? Wzmacniające napoje Agnieszki Maciąg
Arnika – wskazania
Środki na bazie arniki mają właściwości regeneracyjne (na rany), przeciwzapalne i przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, usprawniające krążenie oraz przeciwzakrzepowe.
Arnika – przeciwwskazania
Arniki nie powinni stosować alergicy, a także osoby chore na płuca – spożycie nalewki z tej rośliny może doprowadzić do krwotoku w płucach, gdyż działa ona pobudzająco na układ żylny. Nie stosuje jej się na oparzenia II i III stopnia.
Czytaj też: Rumieńce może i są urocze, ale mogą też być początkiem problemów z cerą
Arnika w homeopatii
Stosowana zewnętrznie, w postaci rozcieńczonego roztworu z kwiatów liści i łodyg, arnika używana jest jako środek pierwszej pomocy na krwiaki, stłuczenia, obrzęki pourazowe, oparzenia, ukąszenia owadów. Pomaga także na skurcze, siniaki, urazy stawów oraz wszelkie bóle mięśni np. związane z nieprawidłowym wykonywaniem ćwiczeń fizycznych. Jej zastosowanie wewnętrzne jest równie bogate – uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, działa przeciwzakrzepowo oraz poprawia krążenie krwi. Ponadto przyspiesza gojenie się zniszczonych tkanek, wpływa łagodząco na ropienie oraz wrzody. Zdarza się, że arnikę stosuje się także w celu poprawy trawienia, ponieważ stymuluje wydzielanie soków żołądkowych i żółci. Jest używana do płukania jamy ustnej oraz gardła – nie tylko podczas stanów zapalnych. Ponadto polecana jest osobom chorym na reumatyzm.
Arnika w kosmetyce
Produkty do cery z problemami naczyniowymi, szampony nawilżające i przeciwłupieżowe, kremy nawilżające na dzień i na noc, dermokosmetyki do cery trądzikowej – w tych produktach również znajdziemy arnikę.