
Akupunktura, czyli leczenie igłami: jak działa? Czy jest dla każdego?
Akupunktura to wynalazek medycyny chińskiej sprzed pięciu tysięcy lat. Polega ona na nakłuwaniu całego ciała specjalnymi igłami. Igły wbija się w punktach, które uznaje się za miejsce przebiegu strumieni energetycznych w ciele. Chińczycy wierzą, że akupunktura przywraca w ciele harmonię pomiędzy Yin i Yang (dwie podstawowe kierujące światem i przeciwstawne sobie siły kosmiczne). Zaburzenia równowagi są przyczyną bólu i wielu chorób.
Wskazania do stosowania akupunktury:
- migrena i inne bóle głowy,
- problemy natury psychicznej,
- choroby kręgosłupa i grzbietu, ból dolnej części pleców,
- choroby żołądkowe,
- bóle kolana,
- bóle szyi,
- bóle zęba,
- zapalenie kości i stawów, skręcenia,
- stany poudarowe,
- uporczywe bóle psychogenne,
- bolesne miesiączki,
- bóle nieznanego pochodzenia,
- wysokie i niskie ciśnienie krwi,
- nudności i wymioty wywołane chemioterapią.
Według Światowej Organizacji Zdrowia akupunktura może pomóc również w leczeniu wielu infekcji, w tym niektórych infekcji dróg moczowych. Akupunktura nie może jednak zastąpić tradycyjnego leczenia. W przypadku choroby czy uporczywych bólów najpierw należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.
Czytaj też: Naturalny antybiotyk wzmacnia odporność i leczy infekcje. Masz go w swojej kuchni!
Najpopularniejsze rodzaje akupunktury
Opisano około 350 punktów uciskowych na całym cele, najwięcej jest ich na stopach, dłoniach oraz małżowinie usznej. Istnieją też takie punkty, których nakłuwanie mogłoby zaburzyć przepływ energii (istnieją teorie, że może to prowadzić nawet do śmierci). Igły można wkłuwać lub je podgrzewać (podgrzać można też bezpośrednio same punkty). Akupunktura to także masaż i stawianie baniek szklanych lub gumowych.
Do najpopularniejszych rodzajów akupunktury należą:
- akupunktura stopy – nakłuwając stopę, walczymy z bólem kręgosłupa, problemu żołądka oraz z funkcjonowaniem stawów kolanowych,
- akupunktura ucha – inaczej mówiąc aurikuloterapia, nakłuwając ucho cienkimi igłami, walczymy m.in. z depresją, nerwicą lękową, uzależnieniem od leków i alkoholu, migreną, nudnościami oraz wysokim ciśnieniem,
- akupunktura na kręgosłup – nakłuwając obszar wzdłuż kręgosłupa, walczymy z przewlekłymi bólami pleców, napięciem mięśniowym oraz migrenami,
- akupunktura na odchudzanie – część badaczy jest zdania, że akupunktura przyspiesza metabolizm organizmu (jeśli jednak chcemy zgubić nadprogramowe kilogramy, konieczne będzie włączenie zbilansowanej diety i regularnych ćwiczeń fizycznych),
- elektroakupunktura – to jedna z nowszych metod. Igły podłącza się do generatora impulsów. W wyznaczone miejsca dociera do nas seria impulsów elektrycznych o różnej częstotliwości i natężeniu bodźca.
Na czym polega zabieg akupunktury:
Nakłuwanie igłami jest bezbolesne (pacjent może odczuć jedynie lekkie ukłucie i chwilowy dyskomfort w postaci mrowienia) i nie pozostawia żadnych śladów. Pacjent kładzie się na plecach, brzuchu lub na boku (w zależności od tego, gdzie będą wprowadzane igły). Akupunkturzysta używa jednorazowych, jałowych igieł. Pozostawia je w ciele pacjenta od pięciu do trzydziestu minut.
Liczba zabiegów zależy od konkretnego schorzenia. Osoba cierpiąca na chorobę przewlekłą może potrzebować jednego do dwóch zabiegów tygodniowo przez kilka miesięcy.
Czytaj także: Masaż tajski – na czym polega i dla kogo jest przeznaczony?
Skutki uboczne akupunktury:
Nie są znane skutki uboczne akupunktury. Trzeba jednak pamiętać o szeregu przeciwwskazań do wykonywania zabiegów. Należą do nich:
- wiek niemowlęcy,
- hemofilia,
- elektrostymulacja u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca,
- znaczne wyniszczenie organizmu,
- zespół ostrego brzucha,
- choroby układu oddechowego i krążenia,
- gruźlica, sarkoidoza.
Czytaj też: Agnieszka Maciąg: „2021 to rok zmian i ważnych przemian”