
10 kluczowych pytań, które powinnaś zadać, by lepiej kogoś poznać
Kto pyta, nie błądzi! A jeśli już pobłądzimy, to dzięki pytaniom przynajmniej będziemy wiedzieć więcej. Zadawanie konkretnych, ale otwartych pytań jest szczególnie ważne podczas budowania relacji – każdej relacji, a już szczególnie tej romantycznej. Jeśli chcemy wiedzieć więcej o naszej (potencjalnej) drugiej połówce, zawsze warto zadać tych kilka pytań. Dzięki temu poznamy się lepiej, a także będziemy wiedzieli więcej o tym, jak zachowuje się partner lub partnerka w konkretnej sytuacji, co lubi oraz jak widzi swoją przyszłość. Zaczynamy!
Czytaj także: Od zakochania do fazy pustego związku. Co zrobić, żeby miłość się nie wypaliła?
Czy jesteś wyleczony/a z przeszłości?
Każdy z nas ma za sobą traumy, trudniejsze okresy w życiu czy związki, które nie wyszły. Z demonami z przeszłości warto jednak czasami walczyć, zwłaszcza gdy czujemy, że na dobre zagnieżdżają się w naszej psychice. Możesz pomagać w walce z nimi swojej sympatii, ale nigdy nie rób tego swoim kosztem. Zastanów się, czy problemy partnera lub partnerki nie będą dla ciebie zbyt przytłaczające i czy poradzisz sobie z nimi.
Co najbardziej ekscytuje cię w życiu?
To pytanie ujawni nie tylko to, co w życiu ceni sobie druga osoba i czym się interesuje, ale pozwoli także określić, czy będziecie mogli ze sobą wspólnie żyć i nie denerwować siebie nawzajem. Nie chodzi o to, by być dokładnie takimi samymi osobowościami, ale warto od razu wiedzieć więcej o temperamencie czy stylu życia drugiej osoby.
Kiedy ostatni raz byłeś/aś naprawdę zły/a i dlaczego?
Zadając to pytanie, możemy dowiedzieć się naprawdę wielu rzeczy, które często okazują się kluczowe. Warto wiedzieć od początku, jak nasza sympatia reaguje na sytuacje kryzysowe oraz w jakim stopniu chce kontrolować otaczający świat.
Gdybyś nie musiał/a pracować i miał/a wystarczająco dużo pieniędzy, co byś robił/a w swoim życiu?
To pytanie jest szczególnie ważne, jeśli chcemy poznać prawdziwe pragnienia, cele i zainteresowania drugiej strony. Dzięki tak sformułowanemu pytaniu nasz rozmówca może bez skrępowania powiedzieć nam o tym, czym naprawdę chciałby się zająć w życiu, i co lubi robić.
Z czego jesteś najbardziej dumny/a i dlaczego?
Nawet najskromniejsza osoba lubi się czasem pochwalić swoimi osiągnięciami. Pozwólmy pokazać się drugiej stronie z jak najlepszej strony! Ale bądźmy też czujni przy tym pytaniu, ponieważ odpowiedź na nie może nam dużo powiedzieć o wartościach, jakimi kieruje się nasz partner. Można być dumnym z tego, że własnoręcznie zrobiło się stolik kawowy, pobiło rekord sprzedaży w pracy lub zorganizowało podróż dla swoich przyjaciół.
Jak radzisz sobie finansowo?
O pieniądzach podobno nie powinno się rozmawiać, ale to pytanie warto zadać w odpowiednim momencie. I nie chodzi wcale o to, by zaglądać komuś do kieszeni. Warto jednak wiedzieć, czy ktoś jest typem człowieka, który lubi oszczędzać na najmniejszych rzeczach, a może zbyt łatwo wydaje pieniądze na wszystkie przyjemności. Podejście do pieniędzy może powiedzieć nam dużo np. o spontaniczności drugiej osoby oraz sposobie życia.
Jakie są twoje długoterminowe cele?
To pytanie może być niewygodne, ale zawsze lepiej znać prawdę, niż tkwić w złudnej nadziei. Niektórzy będą chcieli mieć dzieci, psa i dom z ogródkiem za miastem, innym marzy się zamieszkanie na obcym kontynencie. Czasami wiele rzeczy da się pogodzić, innym razem cele jednego będą niszczyły marzenia drugiego.
Jaka jest twoja najlepsza cecha?
Zadaj to pytanie, a dowiesz się, co druga osoba ceni najbardziej w samej sobie, jak na siebie patrzy, i co uważa za wartościowe. Prawdopodobnie powie również coś, co ceni u innych.
Jakie masz stosunki ze swoją rodziną?
Nie wszyscy mają dobry kontakt ze swoją rodziną. U niektórych te relacje będą bardzo ciasne, u innych wręcz surowe. Warto to jednak wiedzieć, ponieważ nasza rodzina i stosunki w niej panujące wpływają na nasze życie.
Czytaj także: Toksyczna matka może naznaczyć psychikę córki na całe życie
Jakie są twoje największe obawy?
Odpowiedzi mogą być błahe oraz naprawę głębokie. Ktoś może bać się węży czy pająków albo samotności i opuszczenia. Wszystkie lęki, które ma nasz partner lub partnerka, mogą być dla nas ważne, a ich znajomość pozwoli na zrozumienie słabości drugiej osoby. Wspólne dzielenie się obawami umocni także nas związek.