
Złość. Jak ją kontrolować? 10 wskazówek, które pomogą ci zachować spokój
Odczuwasz złość, gdy stoisz w korku? Ciśnienie gwałtownie ci wzrasta, gdy dzieci odmawiają współpracy? Gniew to normalna, a nawet zdrowa emocja, ale ważne jest, aby radzić sobie z nią w pozytywny sposób. Niekontrolowana złość może wpłynąć zarówno na twoje zdrowie, jak i na relacje.
Czytaj też: Nie bądź taka miła! Kiedy próbujesz zadowolić wszystkich, tylko sobie szkodzisz
Zanim „wybuchniesz”, wypróbuj 10 wskazówek, które pomogą ci zachować spokój.
Złość: pomyśl, zanim coś powiesz
W emocjach łatwo jest powiedzieć coś, co normalnie zachowałybyśmy dla siebie lub co jest raniące dla drugiej osoby, a czego wcale nie myślimy. Zanim cokolwiek powiesz, zbierz myśli. I pozwól innym zaangażowanym w sytuację zrobić to samo.
Złość: kiedy już się uspokoisz, wyraź swój gniew
Dopiero gdy myślisz jasno, masz szansę wyrazić to, co czujesz, w asertywny, ale niekonfrontacyjny sposób. Powiedz o swoich obawach oraz potrzebach jasno i bezpośrednio, nie raniąc innych ani nie próbując ich kontrolować.
Czytaj też: „Ładnie ci w tej sukience, bo tuszuje twój brzuszek” – jak się bronić przed bierną agresją?
Złość: ćwicz
Dzięki aktywności fizycznej rozładujesz napięcie i stres. Uwolnisz frustracje, które mogą prowadzić do złości. Jeśli czujesz narastającą złość, idź na spacer, pobiegaj albo spędź trochę czasu na innych przyjemnych zajęciach fizycznych.
Złość: zrób sobie przerwę
Odpoczynek nie jest zarezerwowany jedynie dla dzieci. Rób sobie krótkie przerwy w ciągu dnia. Kilka chwil spokoju pomoże ci przygotować się na kolejne wyzwania. Dzięki nim poradzisz sobie ze wszystkim, bez irytacji lub złości.
Złość: zastanów się nad możliwymi rozwiązaniami
Zamiast skupiać się na tym, co cię denerwuje, pracuj nad rozwiązaniem bieżącego problemu. Brudny pokój twojego dziecka doprowadza cię do szału? Zamknij drzwi. Twój partner spóźnia się na kolację każdego wieczoru? Zaplanuj posiłki na późniejszą godzinę albo umów się z nim, że kilka razy w tygodniu będziecie jeść oddzielnie. Pamiętaj, że złość niczego nie naprawi, a może tylko pogorszyć sytuację.
Złość: mów o swoich uczuciach
Zamiast krytykować i obwiniać innych (co może tylko zwiększyć napięcie), mów o swoich uczuciach. Szanuj swojego rozmówcę i bądź konkretna. Na przykład powiedz: „Poczułam złość, kiedy odszedłeś od stołu, nie oferując pomocy przy zmywaniu”, zamiast „Nigdy nie wykonujesz żadnych prac domowych”.
Czytaj też: Bierna agresja boli jak cios między oczy. Jak się przed nią bronić?
Złość: nie chowaj urazy
Przebaczenie to potężne narzędzie. Nie pozwól, aby złość i inne negatywne uczucia wyparły te pozytywne. Wybaczając drugiej osobie, oboje możecie wyciągnąć wnioski z tej sytuacji, a nawet wzmocnić swoją relację.
Złość: humor dobry na wszystko
Humor może skutecznie rozładować napięcie. Użyj go, żeby zmierzyć się z tym, co cię denerwuje, albo kiedy masz nierealistyczne oczekiwania co do tego, jak powinna potoczyć się sytuacja. Unikaj jednak sarkazmu. Ten może zranić czyjeś uczucia i pogorszyć sytuację.
Czytaj też: Złość się, wybaczaj i wysypiaj. Jak uwolnić swoje „wewnętrzne dziecko”?
Złość: postaw na ćwiczenia relaksacyjne
Oddychaj głęboko, wyobraź sobie relaksującą scenę albo powtarzaj w myślach słowo „spokój” czy „równowaga”. Możesz także posłuchać muzyki, napisać coś w dzienniku lub zrobić kilka pozycji jogi. Skorzystaj z ćwiczeń relaksacyjnych.
Złość: nie bój się prosić o pomoc
Nauka kontrolowania złości jest wyzwaniem dla każdej z nas. Jeśli masz wrażenie, że złość wymyka ci się spod kontroli, robisz rzeczy, których żałujesz i ranisz swoich bliskich, poszukaj fachowej pomocy.