Zauroczenie kimś innym i 9 innych sygnałów, że w twoim związku źle się dzieje
Unsplash.com

Zauroczenie kimś innym i 9 innych sygnałów, że w twoim związku źle się dzieje

Nieporozumienia, gorsze momenty, a nawet małe kryzysy – to wszystko doświadczenia niemal każdego związku. Nie należy się martwić, jeśli są to stany przejściowe. Jednak są pewne sygnały, które mogą oznaczać, że kłopoty nie są tylko chwilowe, ale zdecydowanie głębsze.
Karolina Morelowska-Siluk
01.02.2021

Jeśli po kłótni partnerzy potrafią wrócić do dobrej, „normalnej” codzienności, nie chowają w sobie urazy i nadal czują to, co wcześniej – miłość, bliskość i chęć, by iść przez życie razem – prawdopodobnie związkowi nie grozi poważny kryzys. Oto kilka sygnałów, które powinny nas zaniepokoić i których nie należy bagatelizować.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

1. Brak zaufania

W związku przynajmniej jedna ze stron straciła zaufanie do tej drugiej. Niepokoi się (i ma ku temu podstawy), że zostanie oszukana. Brak lojalności, szczerości i zaufania oznacza poważne problemy w relacji.

2. Brak szacunku

Kiedy partner nie okazuje szacunku, nawet jeśli dotyczy to drobnych rzeczy, to niepokojący sygnał. Kiedy jedna ze stron po interakcji czuje się poniżona, należy zacząć działać.

Czytaj też: 11 sygnałów ostrzegawczych. Tych zachowań u partnera nie powinnaś tolerować!

3. Zbieranie amunicji

Jeśli zauważysz, że po kolejnej sprzeczce sytuacja nie zwraca do „normy”, a ty w głowie zaczynasz sporządzać listę przewinień partnera, by móc wykorzystać ją przy kolejnej potencjalnej „bitwie”, oznacza to, że nie dzielą was już tylko drobne, chwilowe nieporozumienia.

4. Brak wspólnego czasu

Partnerzy czują, że się od siebie oddalają, że każdego dnia spędzają ze sobą coraz mniej czasu, coraz mniej ze sobą rozmawiają. Siła relacji znika proporcjonalnie do wydłużającego się czasu spędzanego oddzielnie. To z pewnością sygnał do niepokoju.

5. Brak wsparcia

Przestajecie się sobie zwierzać, zauważasz, że kiedy masz do rozwiązania problem, mniejszy lub większy, bierzesz telefon i dzwonisz do przyjaciółki, a nie  – jak dawniej – prosisz o pomoc partnera. Okazywanie sobie wsparcia to ważny element związku. Brak wsparcia zwiastuje kłopoty.

Czytaj też: Pożądanie, namiętność, intymność: z czego składa się miłość w związku?

6. Brak ciekawości/zainteresowania

Dotąd po wspólnym obejrzeniu filmu toczyliście gorącą dyskusję dotyczącą swoich przemyśleń, teraz panuje cisza. Zauważasz, że nie jesteś ciekawa, co twój partner myśli, i że ty sama nie masz potrzeby, by opowiadać mu o swoich odczuciach. Po krótkim rozstaniu nie opowiadacie sobie wzajemnie, co się wydarzyło przez ten czas u każdego z was.

7. Różne priorytety

Zawsze różniły was drobiazgi, ale priorytety, fundamentalne wartości były wspólne. „Nagle” okazuje się, że zmierzacie w innym kierunku? Jeśli partner widzi waszą przyszłość inaczej niż ty, może to być problem nie do przeskoczenia.

8. Przemoc

Jeżeli zdarzyło się, że twój partner użył wobec ciebie przemocy fizycznej, to nie jest już sygnał, że dzieje się niedobrze, to znak, że relację należy natychmiast zakończyć. Jednak przemoc to nie tylko siniaki, to także przemoc psychiczna. Jeśli zauważasz, że pojawiła się w waszym związku, że bywasz np. ofiarą szantażu emocjonalnego, to alarm – relacja zmierza w złą stronę!

9. Zdrada

Zdrada, ale także zauroczenie kimś innym – poświęcanie komuś innemu czasu, ale też swoich myśli, to oczywiście znak, że bardzo się od siebie oddaliliście…

Czytaj także: Zdrada wcale nie jest najczęstszą przyczyną rozwodów!

10. Brak swobody i komfortu

Zauważyłaś, że nie czujesz się w towarzystwie swojego partnera komfortowo, nie potrafisz się wyluzować, odczuwasz napięcie i niepokój, że zrobisz coś, co mu się nie spodoba?  Zauważyłaś, że podświadomie czekasz, kiedy wyjdzie z domu, bo wtedy możesz „być sobą”? To bez wątpienia oznacza, że związek znalazł się na bardzo poważnym zakręcie!

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Pexels

11 sygnałów ostrzegawczych. Tych zachowań u partnera nie powinnaś tolerować!

Nie daj się wciągnąć w bolesne i potencjalnie niebezpieczne relacje. Ze związków, w których pojawia się przemoc (również psychiczna), trzeba uciekać.
Sylwia Arlak
29.12.2020

Życie jest o wiele za krótkie, żeby spędzać je z kimś, kto nie jest wart naszego czasu. Jeśli twój partner kontroluje cię na każdym kroku, myśli tylko o sobie albo stosuje przemoc (fizyczną, ekonomiczną i/lub psychiczną), nadszedł czas, żeby się pożegnać. To trudna decyzja, szczególnie jeśli łączy was wspólna przeszłość, wspomnienia, czasem dzieci, ale każda z nas zasługuje na szczęście. Oto jedenaście sygnałów do opuszczenia związku:  Przemoc Zdrowy związek to wzajemny szacunek i traktowanie partnera tak, jak sama chcesz być traktowana. Partner, który znęca się nad tobą emocjonalnie lub fizycznie nie jest wart twojego czasu.  Czasem przekonujemy same siebie, że to, że zdarzyło się to raz, nie oznacza, że jeszcze się powtórzy. Pamiętaj, że jeśli twój partner raz podniósł na ciebie rękę, zrobił to o jeden raz za dużo. I prawdopodobnie na tym się nie skończy. Czytaj także: Przemoc psychiczna w związku: kłamca, oszust, manipulant – jak się nie dać? Jesteś jego tajemnicą Jeśli odkryjesz, że twój partner nie powiedział o tobie swoim znajomym ani rodzinie, uciekaj. Albo jest już w innym związku, albo z jakiegoś powodu nie chce dopuścić cię do swojego świata.  Ciągle odwołuje plany Czy twój partner zawsze rezygnuje z planów w ostatniej chwili? Jasne, istnieją uzasadnione powody, dla których może się tak zachowywać (np. nieoczekiwane wezwanie do pracy), ale jeśli to się powtarza, wiedz, że cię lekceważy.  Nadużywanie substancji odurzających Wieczór przy drinku to świetny sposób na relaks, ale jeśli twój partner potrzebuje jakiejś substancji, aby dobrze się bawić (lub jeśli staje się zupełnie inną osobą, gdy jest pod jej wpływem), to czerwona lampka alarmowa dla waszego związku. Może być...

Czytaj dalej
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Kocham, ale powinnam odejść. Skąd wiadomo, kiedy należy zakończyć związek?

W komediach romantycznych para kochanków zawsze znajdzie sposób na to, by być razem.  Nieważne są przeszkody stojące na ich drodze. Wystarczy, że są w sobie zakochani. Ale poza ekranem miłość nie zawsze wystarczy, aby nasz związek przetrwał.
Sylwia Arlak
29.12.2020

Zakochani widzą świat przez różowe okulary. Nic dziwnego, że tak często zachowują się nielogicznie. Nie widzą wad partnera. Pozostają w związkach, które są niezdrowe, niespełniające ich oczekiwaniach, a przez to niedające szczęścia. Skąd wiadomo, kiedy należy odpuścić? Partner nie spełnia twoich potrzeb Jak mówi coach Julie Wadley, cytowana przez magazyn „Time”, każda osoba ma inne „wymagania”, które należy spełnić w związku. Mowa tu zarówno o potrzebach emocjonalnych (takich jak chęć spędzania czasu z partnerem), jak i bardziej praktycznych (jak np. wymaganie od niego kompletnego zarządzania pieniędzmi). Kiedy jeden partner czuje, że ten drugi nie spełnia jego oczekiwań, ważne, by tego nie ukrywał. Jeżeli partner nie chce bardziej się postarać, aby spełnić tę potrzebę, prawdopodobnie nadszedł czas, by zakończyć związek. Według Wadley jednym z powodów, dla których ludzie pozostają w związkach, które nie spełniają ich potrzeb, jest presja związana z byciem singlem. Boimy się, że jeśli zostaniemy same, już nigdy nie znajdziemy lepszego partnera. W ten sposób marnujemy czas i same skazujemy się na cierpienie. Czytaj też:  Miłość na pokaz? Oto, co zdjęcia na Facebooku i Instagramie mówią o naszym związku Szukasz wsparcia u innych osób Kiedy dostajesz awans w pracy albo masz problem rodzinny, kto jest pierwszą osobą, której chcesz o tym powiedzieć? Według Wadley w satysfakcjonującym, zdrowym związku, odpowiedzią na te pytania powinien być twój partner. Wspaniale jest mieć zaufanych kolegów w pracy. Ale według ekspertki, jeśli ciągle szukasz wsparcia u innych, oznacza to, że nie otrzymujesz go od partnera. To wyraźni sygnał, by zakończyć związek. Boisz się prosić o więcej To naturalne, że czujesz się nieswojo,...

Czytaj dalej
Przemoc w związku
Adobe Stock

Przemoc psychiczna w związku: kłamca, oszust, manipulant – jak się nie dać?

Kiedy partner podniesie rękę, uderzy – sytuacja jest oczywista – padliśmy ofiarą przemocy fizycznej. Są siniaki, zadrapania, złamania, podbite oczy. Wszystko widać, wszystko jasne. Jednak w przypadku przemocy psychicznej o diagnozę nie jest już tak łatwo.
Karolina Morelowska-Siluk
26.10.2020

Przemoc psychiczna zwykle wkrada się w związek powoli, sygnały mogą być dość subtelne, czasem z początku wręcz niezauważalne, szczególnie kiedy ofiara jest bardzo silnie zaangażowana emocjonalnie w relację, albo gdy jej konstrukcja psychiczna sprzyja byciu w roli osoby krzywdzonej. Przemoc psychiczna stopniowo burzy poczucie wartości i niszczy zaufanie do samego siebie u ofiary. I z każdym kolejnym dniem, nawet jeśli już dostrzegamy, że partner dopuszcza się wobec nas przemocy, jest trudniej powiedzieć: „Stop”, czy tym bardziej, coraz trudniej jest odejść.  Na czym polega przemoc psychiczna? To trzeba powiedzieć jasno – przemoc to nie tylko wykorzystywanie fizycznej przewagi nad drugim człowiekiem, bicie, czy molestowanie seksualne. Przemoc to także psychiczne znęcanie się nad drugą osobą. A form takiej przemocy są dziesiątki. Zalicza się do niej między innymi: poniżanie, podnoszenie głosu, wyzywanie, stałe krytykowanie, domaganie się posłuszeństwa. Używanie rozmaitych nacisków: zabieranie dzieci, pieniędzy, samochodu, telefonu. Grożenie na różne sposoby. Lekceważenie, przerywanie rozmów partnera, nieodpowiadanie na jego pytania, brak szacunku dla jego pracy, bagatelizowanie osiągnięć, wyolbrzymianie porażek. Rozpuszczanie plotek i pomówień o partnerze, nastawianie bliskich przeciwko drugiej osobie. Narzucanie własnych poglądów, wyśmiewanie poglądów partnera, kontrolowanie go, ograniczanie czy utrudniania mu kontaktów z innymi osobami. Nadużycie jego zaufania: kłamstwa, okazywanie zazdrości, zdradzanie, niedotrzymywanie obietnic i wspólnych uzgodnień. Wmawianie choroby psychicznej, czy emocjonalny szantaż. Ofiary mają skłonność do nazywania takich zachowań partnera bardzo eufemistycznie, mówią, że partner jest cholerykiem, czy że ich związek jest burzliwy. Tymczasem jest to po...

Czytaj dalej
Współzależność w związku
Unsplash.com

Współzależność w związku. 10 sygnałów świadczących o tym, że tkwisz w toksycznej relacji

Współzależność w związku niewiele ma wspólnego z miłością jak z filmu i poczuciem, że nie umiemy bez siebie żyć. To niezdrowa relacja, w której jedna ze stron daje z siebie wszystko, tracąc przy tym tożsamość i zapominając o własnych potrzebach. Oto 10 sygnałów, przy których powinna ci się zapalić czerwona lampka.
Hanna Szczesiak
12.11.2020

Zdrowy związek powinien się opierać na zaufaniu, wzajemnym szacunku, respektowaniu swoich granic i dostrzeganiu potrzeb. Zdarza się jednak, że relacja jest nierówna: jedna ze stron tak bardzo się w nią angażuje, że zaczyna być od niej całkowicie zależna. Swoją wartość buduje nie na podstawie tego, jakim jest człowiekiem, ale tego, co robi w imię miłości i jak jest postrzegana przez partnera lub partnerkę. Osoba współzależna czuje się niekompletna, musi czuć się potrzebna. Tak bardzo skupia się na uszczęśliwianiu innych – sama czerpiąc z tego radość i satysfakcję – że kompletnie zapomina o swoich potrzebach. Gdy zrobi coś z myślą o sobie, ma poczucie winy. Jakie inne cechy przejawiają osoby współzależne? Czytaj także: Mężczyzna z przeszłością. Jak zbudować relację z kimś, kto właśnie się rozwiódł? 10 sygnałów, że jesteś osobą współzależną Boisz się bycia odrzuconą. Przejmujesz się tym, co inni robią, myślą lub czują. Chcesz ulżyć im w cierpieniu, pomóc im rozwiązać ich problemy. Boisz się, że jeśli nie zareagujesz, stanie się coś złego. Rezygnujesz z siebie i własnych potrzeb, by uszczęśliwić drugą osobę. Zamiast spotkać się z przyjaciółką, zostajesz w domu. Choć marzysz o urlopie na łonie natury, z dala od cywilizacji, jedziesz do jednej z europejskich stolic, by poczuć wielkomiejski klimat – ponieważ o tym marzy twój partner lub partnerka. Rezygnujesz z zakupu rzeczy, na którą od dawna odkładasz, bo wiesz, że druga połówka nie pochwala takich wydatków. Przykłady można mnożyć. Odczuwasz radość tylko wtedy, gdy twoi bliscy są szczęśliwi. Za wszelką cenę starasz się unikać konfliktów w związku . Nie chcesz doprowadzić partnera lub partnerki do złości, więc tłumisz negatywne emocje, a problemy zamiatasz...

Czytaj dalej