
Zatrucie emocjonalne: 4 sygnały, które mogą zaniepokoić
Do zatrucia emocjonalnego dochodzi wtedy, gdy wewnętrzne, nieprzepracowane konflikty oddziałują na nasze samopoczucie. Osoby, które doświadczają takiego zatrucia, nie mogą cieszyć się z życia, są wycofane, drażliwe na swoim punkcie, pojawiają się u nich objawy depresji. Często nie mogą zapanować nad swoimi emocjami oraz wydają się chaotyczne i pogubione. Jak tłumaczyła w jednym z wywiadów psycholożka Ewa Guzowska, zatrucie emocjonalne często bierze się z poczucia winy, które przez dłuższy czas nie może nas opuścić.
Oto sygnały, które mogą świadczyć o zatruciu emocjonalnym:
Atak i agresja
Osoba, która przeżywa zatrucie emocjonalne, czuje się bez przerwy atakowana. Dzieje się tak, ponieważ nagromadzone emocje uniemożliwiają człowiekowi racjonalne myślenie, poprawne odczytywanie intencji drugiej osoby czy odpowiednie ocenianie sytuacji.
Osoba zatruta emocjonalnie może być agresywna w stosunku do innych, ponieważ ciągle działa w trybie „samoobrony”. W gruncie rzeczy osoba zatruta jest zła przede wszystkim na siebie, ale nie potrafi poradzić sobie z własnymi emocjami, więc całą frustrację wylewa na otaczający ją świat. Mogą pojawić się u niej wyrzuty sumienia, a to doprowadza do poczucia winy. W taki sposób koło się zamyka.
Przesadna krytyka
Zatrucie emocjonalne sprawia, że człowiek staje się agresywny, szorstki i nieprzystępny w stosunku do innych, ale także i do siebie. Taka osoba jest niesamowicie krytyczna względem siebie i zaczyna wymagać od siebie coraz więcej, nie dając sobie miejsca na błąd. Czuje ogromną presję, spod której nie jest w stanie się wyzwolić. Ma przekonanie, że musi kontrolować wszystko i nie może dopuścić do sytuacji, w której coś pójdzie niezgodnie z planem.
Czytaj także: „Jestem beznadziejna, leniwa, gruba, głupia…”. Twój wewnętrzny krytyk to ty
Autosabotaż
Osoba zatruta będzie starała się szukać wymówek, by nie podejmować żadnych prób dotarcia do sukcesu czy nawet najmniejszego celu. Takie osoby nie wierzą w to, że są wartościowe i dadzą sobie radę z jakąkolwiek trudnością, która może je spotkać, dlatego na wszelki wypadek wolą zostać w miejscu.
Brak emocji
Osoba zatruta chce „wyłączyć” swoje emocje i stara się za wszelką cenę przed nimi bronić. Trudno się dziwić, kiedy towarzyszą jej same negatywne myśli. W efekcie taka osoba będzie się wycofywać i nie będzie zdolna do przyjmowania żadnych emocji – także tych pozytywnych. W takim momencie człowiek zaczyna opadać z sił i odczuwa brak energii życiowej oraz motywacji.
Czytaj także: Dobre samopoczucie a osobowość. Jacy ludzie są najszczęśliwsi?
Zatrucie emocjonalne – detoksykacja
Zatrucie emocjonalne może być niemal tak samo niebezpieczne jak zatrucie alkoholem czy innymi używkami. Czasami możemy wyleczyć się sami domowymi sposobami, ale są też takie sytuacje, w których konieczna będzie wizyta u specjalisty. Pamiętaj, że pierwszym krokiem do wyzdrowienia jest zidentyfikowanie tego, co dzieje się z twoją psychiką. Jeśli jesteś tutaj i rozpoznałaś u siebie pewne objawy, być może właśnie sama sobie podałaś pomocną dłoń.