Prekrastynacja. Jak przestać szukać wymówek i wprowadzić zmiany już dziś?
pexels.com

Prekrastynacja. Jak przestać szukać wymówek i wprowadzić zmiany już dziś?

Prekrastynacja to prawdziwy wróg znanej nam dobrze prokrastynacji. Zobacz, jak zmienić niektóre nawyki, by skończyć z ciągłym przekładaniem obowiązków na później.
Kamila Geodecka
05.02.2021

Prokrastynacja to często nasz wróg numer jeden w dotarciu do celu i osiągnięciu sukcesu. Ciągłe odkładanie rzeczy na później nie jest jednak spowodowane lenistwem. Najczęściej pod prokrastynacją kryją się bardziej złożone mechanizmy, które utrudniają nam rozpoczęcie wykonywania danej czynności. Najczęściej jest to strach przed popełnieniem błędu lub strach przed odrzuceniem. Często jesteśmy niezorganizowani i nie potrafimy ustalić sobie odpowiedniego planu. Prokrastynacja bardzo często występuje też u perfekcjonistów, którzy nie rozpoczynają wykonywania swoich obowiązków, ponieważ boją się, że ich działanie nie będzie idealne.

Czytaj także: Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana! Kiedy warto zdobyć się na odwagę?  

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Prekrastynacja – co to jest?

Pierwszym krokiem, żeby pozbyć się prokrastynacji, jest zrozumienie wszystkich tych procesów, które cię powstrzymują. Następnie przyjdzie czas na rozpoczęcie prekrastynowania! Tak, zmiana jednej litery w słowie może naprawdę zrobić różnicę.

Czym jest prekrastynacja?  Amerykański badacz dr Jeffrey S. Nevid tłumaczy, że to słowo oznacza dosłownie „przed jutrem”. Prekrastynacja polega więc na robieniu rzeczy dziś – nie jutro. Psycholog podzielił się także ośmioma radami, które pozwolą nam przejść z „pro” na „pre”.

Czytaj także: 5 nawyków, które zabijają twoją motywację – wystrzegaj się ich, a osiągniesz sukces!

Prekrastynacja – jak zacząć?

  1. Zapomnij o przeszłości. Często nie możemy rozpocząć wykonywania naszych obowiązków, ponieważ wciąż dręczą nas wyrzuty sumienia, że nie zaczęliśmy wcześniej robić tego, co musi być zrobione. Ta sytuacja może powtarzać się każdego dnia. Widzisz błędne koło?  Jeśli chcesz zacząć prekrastynować, zaplanuj sobie to, co możesz zarobić dziś i na tym się skup. Nie myśl o dniu wczorajszym i o jutrze.
  2. Proces w ruchu pozostanie w ruchu. Musisz zrobić raport do pracy? Zrobić kosztorys? Napisać pracę magisterską? Nie czekaj na inspirację, po prostu zacznij działać. Możesz zacząć od małych kroczków. Zrób cokolwiek, by proces tworzenia się rozpoczął. Jeśli masz przygotować raport dla twojego szefa, zacznij od przeglądania folderów na komputerze. Gdy to zrobisz, może okazać się, że wszystko zaczyna układać się w całość. Najważniejsze to ruszyć z miejsca.
  3. Małe i duże cele. Podziel większe zadania na łatwiejsze, mniejsze zadania. Osiągnij cele cząstkowe, a ostateczny cel nagle stanie się osiągalny! To takie proste, a jednak tak trudne.  Skoncentruj się na obecnym celu cząstkowym i nie myśl o kolejnych krokach.
  4. Samochwała. Uwielbiamy być samokrytyczni! Mamy tę masochistyczną tendencję do zwracania uwagi na te rzeczy, które nam nie wyszły. Ba, nawet w naszych sukcesach dopatrujemy się wad. Przez to nasza motywacja spada, a my zaczynamy prokrastynować. Jeśli chcesz być „pre”, bądź dla siebie łaskawsza i zacznij się chwalić! Nawet jeśli zrobiłaś mały kawałek swojej pracy, podziękuj sobie za to. W końcu właśnie osiągnęłaś mały sukces, gratulacje!
  5. Daj sobie odpocząć. Terminy są nieubłagane, ale jeśli chcesz trwać w działaniu, musisz zrobić sobie przerwę. Dr Jeffrey S. Nevid sugeruje 10-15 minut odpoczynku na jedną godzinę pracy. Co możesz robić w czasie przerwy? Obejrzeć kawałek filmu, zjeść kanapkę, uciąć drzemkę, przeczytać gazetę, pograć na konsoli… Zrób to, co daje ci prawdziwą przyjemność, to ma być twoja nagroda. Cała sztuka polega jednak na tym, by po 15 minutach wrócić do pracy.
  6. Myśli odpływają. Zaakceptuj fakt, że twoje myśli będą chciały wypływać na nieznane wody. Trudno jest utrzymać koncentrację przez dłuższy czas. Zachowaj jednak spokój. Gdy widzisz, że  zaczynasz odpływać, spokojnie wróć do wykonywania czynności. Nie złość się, to nie pomaga.
  7. Notuj. Pod koniec każdego dnia zanotuj sobie 2-3 rzeczy, które udało ci się osiągnąć oraz 2-3 rzeczy, które musisz wykonać jutro. Następnie postaraj się stworzyć harmonogram na resztę dni. Nie bój się go modyfikować. Niektóre rzeczy mogą się przesunąć, inne obowiązki wykonasz szybciej.
  8. Standard: wystarczająco dobra. Każdy chce być perfekcyjny, nikt nie będzie. Jeśli zaczniesz pracę z przekonaniem, że musisz być doskonała, prawdopodobnie szybko się wypalisz i stracisz zapał. Jeśli odpuścisz sobie, twoje nawyki się zmienią, a ty zaczniesz być bardziej „pre” niż „pro”.
 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
kobieta odpoczywa w domu
Adobe Stock

Zamiast odwlekać i „zabierać się za…”, po prostu rób. Jak zamienić prokrastynację w akcję?

Zawalasz terminy, opóźniasz pracę, bo „nie możesz się zabrać”? Prokrastynacja, czyli odkładanie na później, jest trudne do przezwyciężenia, ale są na nią sposoby.
Aleksandra Nowakowska
19.05.2020

Julia Cameron, amerykańska nauczycielka, pisarka, dziennikarka i autorka bestsellera: „Droga artysty”, pisze: „Nauczyłam się praktycznej zasady, żeby nigdy nie pytać, czy mogę coś zrobić. Lepiej powiedzieć, że już to robię. Wtedy pozostaje zapiąć pasy, a później dzieją się najbardziej niezwykłe rzeczy”. Nie musisz wszystkiego wiedzieć, żeby ruszyć. Nie musisz być perfekcyjnie przygotowana. Nie musisz przestać się bać. Odwaga to zresztą nic innego jak wiara, że potrafisz rozwiązywać rzeczy na bieżąco. Najważniejszy jest pierwszy krok, a potem konsekwencja. Zasady są uniwersalne, bo dotyczą zabrania się zarówno za szukanie pracy czy pisanie książki, jak i za domowe porządki, zadania, które mamy w danym dniu do wykonania w pracy, czy zapisanie się na portal randkowy. Łatwo napisać, trudniej zrobić. Można się jednak zainspirować. Taką inspirację oferuje Leo Babauta w książce „Zen to done”. Autor podpowiada, jak wypracować nowe nawyki, żeby prokrastynacja, czyli odkładanie działania na później, zamieniła się w akcję, podejmowaną z przyjemnością, ale metodycznie i najważniejsze – prowadzącą do wytyczonego celu. Zaczynaj od Dużych Kamyków Leo Babauta i nie on jeden uczy, że zanim zaczniemy działać, należy mieć plan tego działania. Warto nadawać strukturę swoim dniom, bo z nich składa się życie. Autor zenhabits.net radzi co tydzień wypisywać listę Dużych Kamyków, którymi chcemy się zająć i każdego dnia od nich zaczynać. Najlepiej, żeby nasze listy składały się od jednego do trzech Najważniejszych Zadań, które musimy koniecznie wykonać (jego zasada jest zgodna z myślą Lina Yutanga, chińskiego uczonego i pisarza, który twierdził, że mądrość życia tkwi w wykluczeniu tego, co zbędne). Prosta zasada brzmi: Najważniejsze...

Czytaj dalej
Pexels.com

Siedem rzeczy, na które tracimy czas. Czy możemy ich uniknąć?

Każdego dnia bierzemy na siebie mnóstwo obowiązków i wciąż narzekamy na brak czasu. Czy słusznie?
Sylwia Arlak
13.11.2020

Mówi się, że brak czasu to jedna z chorób XXI wieku. Nasze kalendarze uginają się od listy zadań, a i tak pod koniec dnia wyrzucamy sobie, że zrobiłyśmy za mało. Narzekamy, że nie mamy kiedy spotkać się z bliskimi. Uważamy, że czas spędzony z książką to luksus, na który mogą pozwolić sobie nieliczni. A jednak uparcie każdego dnia mnóstwo czasu przecieka nam przez palce. Na szczęście można temu zaradzić: Rzeczy, na które tracimy czas. Social media Zamiast skupić się na pracy, przeglądamy tablicę na Instagramie i sprawdzamy, co słychać u naszych znajomych na Facebooku. Nie możemy oderwać się od filmów ze słodkimi szczeniakami i co chwilę czytamy najnowsze doniesienia z Polski i ze świata. Jest nam jeszcze trudniej, gdy używamy Internetu do pracy. Wymyślanie wymówek, dlaczego po raz kolejny scrollujemy media społecznościowe, wychodzi nam wówczas najlepiej. Jak z tym walczyć? Sposobów jest kilka. Można odinstalować nadmiar aplikacji z telefonu. Są programy, które blokują dostęp do wyznaczonych stron na określony przez nas czas. Są też takie, które mierzą nasz czas spędzony na danej witrynie. Może nam się wydawać, że wchodzimy na Instagram tylko na chwilę kilka razy w ciągu dnia, a tak naprawdę spędzamy na nim długie godziny. Rzeczy, na które tracimy czas. Wielozadaniowość Wciąż gdzieś się spieszymy i mamy milion rzeczy do załatwienia. Ale robiąc ileś rzeczy jednocześnie, prawdopodobnie nie zrobimy porządnie żadnej z nich. Nasz mózg nie jest do tego przystosowany. Musi zwalniać, gdy przełącza się między zadaniami, a to sprawia, że jesteśmy mniej wydajni. Jak z tym walczyć? Wyznacz sobie jedno zadanie i skup na nim całą swoją uwagę. Dzięki temu uzyskasz lepsze wyniki przy mniejszej liczbie błędów. Pamiętaj też, że nie musisz brać wszystkiego na...

Czytaj dalej
Postanowienia noworoczne: jak się rozwijać?
Unsplash.com

Najlepsze postanowienia noworoczne: jak się rozwijać?

Postanowienia noworoczne są dla wielu z nas jak senny koszmar. Mamy w głowie dziesiątki tych z przeszłości – żadnego nie udało się dotrzymać! Na szczęście można to zmienić.
Karolina Morelowska-Siluk
21.12.2020

Co roku to samo – kolejne postanowienia noworoczne , a potem poczucie klęski, rozczarowanie samą sobą. Jesteśmy przekonane, że to wynik naszego braku konsekwencji, motywacji, a to oznacza, że jesteśmy do niczego…  Próbowałyśmy już wszystkiego z tym samym marnym efektem. Jak osiągnąć wyznaczony cel? Postanowienia noworoczne: SMARTcel Przez długi czas naukowcy przekonywali, że świetną metodą, by osiągnąć cel, jest coś, co nazwano SMART. Skrót ten odnosi się do sposobu wyznaczania celów właśnie. Koncepcja polega na określaniu celów jako: S – simple, czyli prostych, jasno określonych, M – measurable, czyli mierzalnych, A – ambitious, czyli ambitnych, R – realistic, czyli realnych, oraz T – timed, czyli określonych w czasie. Ten schemat miał gwarantować sukces, jednak najnowsze badania dotyczące  efektywności człowieka wskazują, że ten sposób wyznaczania celów wcale nie jest tak dobrym pomysłem. Wszelkie badania wyraźnie dowodzą bowiem, że nakreślenie dużego, ambitnego celu przynosi jednocześnie dwa efekty: z jednej strony wywołuje w nas niepokój, prawdopodobnie związany z presją,  a z drugiej wyzwala w nas kreatywność, przyczynia się do efektywności. Świetnie obrazuje to badanie przeprowadzone w firmie Motorola. Kiedy zaplanowano wielkie cele, pracownicy potrzebowali dziesięć razy mniej czasu na wynalezienie nowych produktów niż wtedy, kiedy poprzeczka nie była postawiona tak wysoko. Ambitny cel wyzwala siłę i energię, ale ponieważ równocześnie przytłacza swoim ciężarem, należy go sensownie podzielić na kawałki, etapy. Najbardziej skuteczni są ci, którzy dzielą „olbrzyma” na małe odcinki i koncentrują się na bieżąco na każdym z nich, nie zapominając o tym, co jest metą, czyli tym zasadniczym celem. To on motywuje nas do działania, to...

Czytaj dalej
Pexels

Doceniaj małe chwile! 7 sposobów na to, jak czerpać radość z życia

Przeszłości nie zmienimy, a „jutro” jest zagadką. Jedyną gwarantowaną chwilę mamy tu i teraz.
Sylwia Arlak
14.09.2020

Czy czujesz się dzisiaj szczęśliwa? Śmiałaś się dzisiaj? Uśmiechnęłaś się do kogoś? Czy prowadziłaś głębokie rozmowy z osobami wokół ciebie? Czy jadłaś zdrowy posiłek? Wypracuj nawyki, które pozwolą ci cieszyć się każdym dniem. I trzymaj się z dala od rzeczy lub sytuacji, które cię stresują. Ale musisz zacząć już dziś. Nie skupiaj się tylko na sobie Szczęście i radość to wynik interakcji, które masz z innymi ludźmi i otoczeniem. Popracuj nad swoim nastawieniem. Zaoferuj pomoc schorowanej sąsiadce, uśmiechnij się do przechodniów, bądź uprzejma i wrażliwa na drugiego człowieka. Życzliwość jest zaraźliwa i zawsze wraca. Czytaj też:   Chcesz być szczęśliwsza? Spokojniejsza? Wprowadź do swojego życia więcej zieleni Wybaczaj sobie Jeśli czujesz, że nie zasługujesz na szczęście, nie będziesz o nie walczyć. Poddajesz się na starcie. Wybacz sobie. Wszyscy jesteśmy ludźmi i wszyscy popełniamy błędy. Nie rozpamiętuj, otrzep się, wstań i idź dalej. Osoby, które wydają się być bez skazy, odbieramy zwykle, jako nienaturalne i niewarte zaufania. Trudno jest nam się z nimi utożsamić, a tym bardziej zaprzyjaźnić. Rozwiązuj swoje problemy na bieżąco, nie pozwól, aby ściągały cię w dół. Rób coś, co kochasz Na pewno wiele raz słyszałaś popularne powiedzenie: „Jeśli twoja praca jest twoją pasją, nie przepracujesz ani jednego dnia”. Ale ile z nas może szczerze powiedzieć, że nie może się doczekać codziennych obowiązków? Jeśli masz pracę, która nie do końca cię satysfakcjonuje, musisz znaleźć coś, co lubisz robić w wolnym czasie (oprócz oglądania Netfliksa). Może kochasz gotować albo pasjonujesz się sztuką? To właśnie te małe zadania sprawią, że będziesz budziła się z uśmiechem na ustach każdego dnia. Naucz się...

Czytaj dalej