Wysoko wrażliwi ludzie są często wykluczani, a mają wiele mocnych stron

Wysoko wrażliwi ludzie są często wykluczani, a mają wiele mocnych stron

Ludzie wysoko wrażliwi często nie są akceptowani. Nazywa się ich przewrażliwionymi, histerykami, a czasem nawet beksami. Ale osoby wysoko wrażliwe mają też wiele zalet, które warto doceniać.
Kamila Geodecka
06.11.2020

Czasami są nieco bardziej nieśmiali, wielokrotnie analizują sytuacje, które się wydarzyły, łatwo ich zranić słowami. Czasem płaczą, nawet wtedy, gdy większość ludzi zachowuje kamienne twarze. Każdego dnia przyjmują wiele bodźców, znacznie więcej niż przeciętny człowiek. Przejmują się problemami swoimi i swoich bliskich. Czasami stracą humor na cały dzień, gdy dowiedzą się, że ktoś cierpi.

Takie właśnie są osoby wysoko wrażliwe. Ale ich wysoki poziom wrażliwości może nieść też wiele mocnych stron, o których warto wiedzieć.

Czytaj też: Wysoko wrażliwi ludzie czują „za dużo” i „zbyt głęboko”. Zobacz, jak rozpoznać nadwrażliwość

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Wrażliwość i empatia w relacjach 

Zacznijmy od rzeczy prostej, ale czasami tak łatwej do pominięcia. Osoby wysoko wrażliwe są po prostu… wrażliwe. A wraz z wrażliwością w parze idzie empatia. Takie osoby troszczą się o innych, wczuwają się w ich sytuacje, zawsze chcą pomóc i zaoferować jak najwięcej. Mają wielkie serca i traktują wszystkich z czułością. Dzięki temu są jednymi z najmilszych i najłagodniejszych ludzi, jakich możemy spotkać.

Osoby wysoko wrażliwe są też świetnymi słuchaczami. Dzięki wrodzonej intuicji są bardziej spostrzegawczy i uważni. Potrafią wychwycić wiele niuansów, które większość ludzi pomija – subtelności w głosie, gestach, mimice.

Wysoka wrażliwość pozwala im być także doskonałymi mediatorami. Chcą unikać konfliktów, ponieważ czują się z nimi niekomfortowo, dlatego zawsze będą dążyli do pojednania. Dzięki temu osoby wysoko wrażliwe są dobrymi pracownikami zespołowymi oraz decydentami.

Samoświadomość

Osoby wysoko wrażliwe są czasami nazywane histerykami, roztrzęsionymi emocjonalnie. Prawda jest jednak taka, że są oni bardziej świadomi swoich myśli, odczuć, emocji, przekonań, motywacji czy celów.

Z natury są głębokimi myślicielami, dlatego łatwiej jest im uzyskać samoświadomość. Są rozważni i introspektywni, więc rzadko bywają zagubieni czy niepewni co do swoich myśli oraz uczuć.

Kreatywność

Bycie kreatywnym jest ściśle powiązane z  wrażliwością. Jeśli jesteś osobą o wysokiej wrażliwości, przeżywasz dużo więcej negatywnych oraz pozytywnych emocji na wysokim poziomie. Taki rodzaj intensywności odczuć pomaga w twórczym wyrażaniu siebie. Może nie jesteś malarzem, fotografem czy projektantem, ale prawdopodobnie masz znacznie wyższe zrozumienia dla sztuki.

Pasja

Dla wielu osób wysoka wrażliwość może być niezrozumiała, a zachowania z niej wynikające – przesadzone. Ale ci, którzy wyróżniają się wysoką wrażliwością,  mają w sobie ogromną pasję oraz chęć życia. W każdą chwilę oraz w każde działanie wkładają całe swoje serce i swoją duszę. To coś znacznie bardziej skomplikowanego niż bycie wiecznym dzieckiem czy niepoprawnym romantykiem.

Jeśli jesteś osobą wysoko wrażliwą, nie przeżyjesz swojego życia w półśnie. Prawdopodobnie zawsze jesteś obecna i starasz się chwytać każdą chwilę. Nie oznacza to jednak, że całe cały czas jesteś na wysokich obrotach. Osoby wysoko wrażliwe nie chcą przeciążać swoich myśli czy emocji, dlatego potrafią zwolnić oraz cieszyć się tym, co życie ma do zaoferowania.

Uczciwość

Większość osób wysoko wrażliwych kieruje się swoimi silnymi przekonaniami dotyczącymi moralności czy sprawiedliwości. Mają silne poczucie dobra i zła, dlatego nie mogą znieść nieuczciwości, zachowań agresywnych czy takich, które mają na celu poniżenie drugiego człowieka. A to z pewnością cecha godna podziwu.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Wysoko wrażliwi ludzie mogą nas wiele nauczyć o empatii i uważności w życiu

Często osoby wysoko wrażliwe mają opinię histeryków i marud, tymczasem empatii i wnikliwego spojrzenia na świat możemy im tylko pozazdrościć. Ludzie z nadwrażliwością mogą być naszymi najlepszymi nauczycielami.
Sylwia Arlak
09.07.2020

Nieśmiały, dziwak, histeryk. Wysoko wrażliwi ludzie muszą walczyć z wieloma stereotypami na swój temat. Większość ludzi  nie przyswaja milionów bodźców, którymi atakuje nas świat zewnętrzny. Wysokowrażliwcy mają o wiele czujniejsze radary:  chcąc nie chcąc odbierają więcej zapachów, dźwięków, są bardziej drażliwi na dotyk. Jak królewna na ziarnku grochu – mają cienką skórę, przez którą przenika dosłownie wszystko. Muszą udźwignąć o wiele więcej, więc nic dziwnego, że łatwiej się męczą, są bardziej podatni na stres i potrzebują w życiu znacznie więcej spokoju: „Wrażliwi ludzie czują tak głęboko, że często muszą się wycofać ze świata, by w spokoju wykopać się spod warstw bólu” – pisała Shannon Adler, coacherka i autorka książek psychologicznych. Wbrew pozorom wysoko wrażliwych ludzi jest bardzo dużo, badaczka Elaine Aron uważa, że co piąty człowiek zmaga się z wysoką wrażliwością. Zmaga – bo wysoka wrażliwość to wielki ciężar. Ale jednocześnie: cenny dar, który pozwala nadwrażliwcom żyć pełniejszym życiem. Zobacz, czego każdy z nas może się od nich  nauczyć.  Uważność na innych Wysoko wrażliwe osoby mają zazwyczaj świetną intuicję. Potrafią odczytywać niewerbalne wskazówki i subtelne emocje. Zauważają detale czy drobne zmiany w swoim otoczeniu, nawet jeśli inni nie są ich świadomi. Często dostrzegają różnego rodzaju zagrożenia szybciej, niż inni. Szybko reagują i są dobrymi analitykami. Empatia Czują mocniej, więc interesują ich tylko głębokie, prawdziwe relacje. A dzięki wrodzonej empatii i inteligencji emocjonalnej, są doskonałymi towarzyszami. Są też bardzo świadomi siebie (dzięki czemu łatwiej im radzić sobie z niepowodzeniami) i emocji innych ludzi....

Czytaj dalej
kobieta na łące
Adobe Stock

Wysoka wrażliwość to przekleństwo czy może jednak dar? 

Brytyjski poeta David Jones napisał, że mocne odczuwanie jest błogosławieństwem i przekleństwem. Ponadprzeciętna wrażliwość to słabość czy moc?
Aleksandra Nowakowska
28.05.2020

Zbyt jasne światło, zbyt szorstka tkanina, zbyt intensywny zapach sprawiają ci dyskomfort? Trudno ci wytrzymać w hałasie? Paraliżuje cię presja czasu i nadmiar zajęć? Często potrzebujesz samotności i spokoju, żeby zregenerować siły? Czujesz onieśmielenie, gdy jesteś w grupie? Od razu wyczuwasz nastrój, jaki panuje wśród ludzi? Kojąco działa na ciebie przebywanie na łonie natury a destabilizująco wśród ludzi, których nie znasz? Galerie handlowe momentalnie wysysają z ciebie energię? Często słyszysz: „Nie przejmuj się tak bardzo”?  Unikasz smutnych i brutalnych filmów? Bywa, że płaczesz lub śmiejesz się bez wyraźnego powodu? Masz zmienne nastroje, które samą ciebie zaskakują? Nie zawsze potrafisz się skoncentrować? Czym jest wysoka wrażliwość? Jeśli twoja odpowiedź na większość z tych pytań brzmi: „tak”, najprawdopodobniej jesteś osobą o wysokiej wrażliwości (ang. HSP – Highly Sensitive Person). Należysz do około 20 proc. ludzi, których układ nerwowy jest subtelniejszy, dlatego bardziej reaguje na bodźce zewnętrzne. Możesz czuć, że nie pasujesz do wielu norm, które powszechnie obowiązują i zdecydowana większość społeczeństwa nie ma z nimi takiego problemu jak ty. Jak oni żyją, zastanawiasz się, jak sobie dają radę? Może być ci trudno żyć w dzisiejszym przebodźcowanym świecie, w którym funkcjonowanie bez wyśrubowanej umiejętności multitaskingu nie zapewnia sukcesu. Nie dla ciebie nocny clubbing, za to wsłuchiwanie się w śpiew ptaków o świcie. Lubisz zapadać się w swój wewnętrzny bogaty świat, który zdaje się zdecydowanie bardziej interesujący i bezpieczny, niż ten zewnętrzny – hałaśliwy, nieuporządkowany, bezwzględny. Elaine E. Aron, psychoterapeutka i autorka książki „Wysoko...

Czytaj dalej
introwertyzm a wysoka wrażliwość
pexels.com

Introwertyk czy osoba wysoko wrażliwa? Podobieństwa i różnice

Osoby wysoko wrażliwe i introwertycy mają pewne cechy wspólne. Nie można jednak stawiać pomiędzy nimi znaku równości. A czasami to robimy.
Kamila Geodecka
07.12.2020

Wysoka wrażliwość jest czymś, z czym się rodzimy. Podobnie jest z introwersją, z której nie można wyrosnąć czy się jej oduczyć. Pamiętajmy jednak o tym, że nie jesteśmy jedynie zbiorem cech przypisanych do danego typu osobowości. Istnieje wiele typów introwertyków oraz osób wysoko wrażliwych. Introwertycy mają bardzo różnorodne preferencje dotyczące czasu spędzanego z ludźmi, a osoby wysoko wrażliwe mogą być wyczulone na różnego typu bodźce. Introwertyk a osoba wysoko wrażliwa – podobieństwa Psycholodzy szacują, że aż 70 proc. osób wysoko wrażliwych to introwertycy. Nie oznacza to, że każdy introwertyk będzie charakteryzował się wysoką wrażliwością. Można wyróżnić jednak kilka cech, które będą się pokrywały. Jest bardzo prawdopodobne, że osoba z dużą wrażliwością będzie lubiła odpoczynek w samotności, z dala od innych ludzi. Gdy już spotka się z drugą osobą, będzie chciała rozmawiać na konkretne tematy, pomijając rozmówki o pogodzie. I to kolejne podobieństwo do introwertyków, którzy także unikają błahych rozmów przy kawie. Zarówno osoby z wysoką wrażliwością, jak i introwertycy będą mieli rozwiniętą empatię, dlatego w większości przypadków będą dobrymi słuchaczami oraz obserwatorami. Oboje prowadzą również bogate życie wewnętrzne. Zazwyczaj introwertycy i osoby wysoko wrażliwe łączy też pewne niezrozumienie przez świat. Szacuje się, że introwertyków w populacji jest 30-50 proc. Możemy więc przyjąć, że stanową niecałą połowę ludzi, a więc są w mniejszości. Skutkuje to tym, że introwertycy są często nierozumiani przez społeczeństwo. Czasami uznaje się ich za cichych, wycofanych czy mało spontanicznych. Z takim niezrozumieniem często mogą spotykać się także osoby wysoko wrażliwe, które będą...

Czytaj dalej
wrażliwość

Każdy z nas jest inny. Poznaj 6 typów osób wysoko wrażliwych

Osoby wysoko wrażliwe mogą się od siebie znacznie różnić. Psycholodzy wydzielili 6 typów takich osób. Oto ich krótka charakterystyka.
Kamila Geodecka
09.11.2020

Wszystkie osoby wysoko wrażliwe łączy kilka cech: mają podwyższony poziom wrażliwości, są uczuciowe, potrafią wielokrotnie analizować jedną sytuację i dostrzec to, czego inni nie widzą. Mają w sobie dużo empatii i często są marzycielami. Są introspektywni, wiedzą dużo o swoich uczuciach. Żyją z całych sił. Ale poza wieloma cechami wspólnymi, osoby wysoko wrażliwe dzielą się również na sześć odrębnych typów. Osoby wysoko wrażliwe: psychomotoryczne Takie osoby mają problem z tym, żeby się uspokoić i stać bezczynnie w jednym miejscu. Potrzebują ciągłej aktywności. Chętnie uprawiają sport, chodzą do parków rozrywki czy chociażby na zwykłe spacery. Często mówią dużo i szybko, chcą podzielić się swoją wiedzą oraz swoimi historiami z życia, czasami dotykając drażliwych tematów. To jednak nie wszystko. Osoby wysoko wrażliwe w typie psychomotorycznym często starają się być najlepsze w tym, co robią, dlatego niekiedy stają się pracoholikami. Osoby wysoko wrażliwe: wyczulony na zmysły Zdarzało ci się kiedyś odczuwać muzykę pełną duszą? Lub czuć zapach naleśników w sposób tak intensywny, że aż trudny do opisania? A może odczuwasz duchowe doznania w czasie obcowania ze sztuką? Jeśli tak, być może jesteś osobą wysoko wrażliwą, która jest szczególnie wyczulona na wszystkie odczucia zmysłowe. Takie osoby powinny pamiętać o tym, by znaleźć czas na relaks i mieć miejsce do pełnego wyciszenia się. W innym przypadku szczególne wyczulenie na zmysły może stać się nie do wytrzymania. Osoby wysoko wrażliwe: intelektualiści Mają tendencje do zadawania pytań i ciągłego szukania rozwiązań. Dzięki temu charakteryzują się dużą wytrwałością w rozwiązywaniu problemów i zadań. Potrafią spędzić całe godziny, by znaleźć odpowiedź na nurtujące ich...

Czytaj dalej